Co oferuje skup metali szlachetnych?

Czym jest skup metali, wie to każdy – trafia tam miedź i wszelkiego rodzaju złom. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, czym jest skup metali szlachetnych.

Co można sprzedać?

Do skupu tego typu trafiają cenne kruszce, jak platyna, złoto, srebro czy iryd, ale często przyjmują one także stopy metali nieszlachetnych, w tym tak specyficzne jak wanad, molibden, cyna, nikiel czy stal narzędziowa. Często w punktach tego typu przyjmowane są także pallad, ruten czy rod, ołów. Biorąc pod uwagę skupowanie złota i platyny, niektórzy mogliby spodziewać się, że skup działa na zasadzie jubilera, a głównym punktem zainteresowania jest biżuteria – jednak nic bardziej mylnego.

Nie ma wszak pierścionków z cyny czy naszyjników z wanadu. Skup metali szlachetnych odzyskuje cenne kruszce z zawierających srebro elementów elektronicznych i telekomunikacyjnych, części aparatur chemicznych, akumulatorów, a także półproduktów. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby w takie miejsce przynieść złote lub srebrne ozdoby – stanowią one doskonałe źródło surowca.

Ile da się zarobić na metalach szlachetnych?

Cena skupu metali szlachetnych nie jest nigdy taka sama. Waha się w zależności od notowań giełdowych rynku, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Dlatego też wiele placówek tego typu oferuje możliwość wcześniejszego kontaktu telefonicznego, dzięki czemu można dowiedzieć się o aktualnych stawkach i oszacować cenę sprzedaży. Niektóre firmy zajmujące się skupem metali szlachetnych, oferują także zmieniany w czasie rzeczywistym cennik złota i innych metali na swojej stronie internetowej, co jest dość wygodnym rozwiązaniem – wówczas nie trzeba dzwonić. Warto mieć jednak na uwadze, że kursy aktualizowane są po kilka razy na dzień, więc jeżeli uzna się, że cena jest dobra, warto wówczas od razu udać się do skupu, nim ulegnie ona zmianie. Dodatkowo skup metali szlachetnych przed ich nabyciem musi dokonać weryfikacji stanu zachowania oraz jakości użytego w nich kruszcu. Ostateczna cena nabycia przez skup uzależniona jest od tych właśnie wyników.

We wszystkich opisanych powyżej przypadkach, można jednak próbować podnieść wartość sprzedawanego kruszcu – w wielu skupach istnieje możliwość negocjacji cen, jeżeli więc klient uzna, że jest mu oferowana za niska stawka, może wówczas spróbować wynegocjować lepszą. Czym mu się to uda – zależy od wielu czynników, m.in. własnych umiejętności negocjacji.

Gdzie znaleźć skup metali szlachetnych?

Mieszkańcy największych miast w Polsce, nie będą mieć problemów nie tylko ze znalezieniem punktu skupu metali szlachetnych, ale również z wyborem najlepszego, czyli oferującego najbardziej korzystne warunki sprzedaży. Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków mogą pochwalić się nawet kilkunastoma placówkami tego typu. Mniejsze miasta również posiadają od jednego do kilku skupów tego typu, jednak miejscowości zaliczane do tych najmniejszych mogą już nie mieć takich miejsc. W takiej sytuacji, w celu sprzedaży metali szlachetnych, muszą oni odbyć podróż do najbliższego miasta, gdzie znajduje się ich skup.

Czy warto pozbywać się kruszców i metali szlachetnych?

Inwestycja w złoto i srebro jest ponoć najlepszą inwestycją, która z pewnością nie przyniesie straty. Jednak czasem zdarzają się okoliczności, które zmuszają do poszukiwań gotówki – i to w jak najszybszym czasie. W takie sytuacji metale szlachetne oraz wartościowe momenty mogą – dosłownie uratować życie. Choć czasem ciężko pozbyć się tego typu przedmiotów, warto pamiętać, że zawsze sytuacja może się zmienić i będzie można je odkupić.

Jeśli natomiast chodzi o elementy z aparatur czy podzespołów elektronicznych, to rzadko kiedy przydają się ponownie i lepiej pozbyć się ich, zyskując przy okazji trochę pieniędzy, niż miałyby zalegać w piwnicy czy na strychu, zajmując tam niepotrzebne miejsce. Tymczasem w skupie metali szlachetnych powitają takie rzeczy z otwartymi ramionami, zapłacą za nie, a wydobyty z nich metal czy kruszec, posłuży do stworzenia lub uzupełnienia innych przedmiotów, więc każdemu takie działanie się opłaca. Warto sprawdzić, czy nie ma się na zbyciu przedmiotów tego typu.

Pomysł na tekst powstał gdy przeglądano ZlomWeglika.pl – skup metali szlachetnych z Górnego Śląska.