Facet – 7 patentów jak dbać o zdrowie

Średnia długość życia mężczyzny jest krótsza niż kobiet, a w Polsce te różnice są jeszcze bardziej zauważalne. Warto jest zadbać o swoje zdrowie, bo to jego stan w dużej mierze odpowiada za ten stan. Niestety przeciętny mężczyzna ukrywa swoje choroby i na wizytę umawia się, gdy objawy są nasilone i zwykle jest zbyt późno na podjęcie leczenia. Taka już męska natura, której nie zmienimy.

Warto jednak działać zapobiegawczo i o swoje zdrowie dbać zanim wystąpią problemy. Profilaktyka zdrowotna jest w stanie uchronić nas przed wieloma śmiertelnymi chorobami, które aktualnie obecnie zbierają krwawe żniwo. Najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów są choroby układu krążenia oraz nowotwory. Przed jednym, jak i drugim można się zabezpieczyć, a przynajmniej zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Poniżej przedstawiamy listę 7 sprawdzonych patentów, które pozwolą zadbać o zdrowie mężczyzny.

Ogranicz papierosy

Największym zagrożeniem dla zdrowia jest palenie papierosów. Z racji nie występowania natychmiastowych konsekwencji ludzie nabierają przekonania, że są nieszkodliwe. Zmiany dokonywane przez dym tytoniowy są powolne i rozwijają się w płucach przez długie lata. W momencie wystąpienia objawów zwykle jest zbyt późno, aby odwrócić zmiany. Ograniczenie ilości wypalanych papierosów znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów płuc oraz wystąpienia choroby wieńcowej.

Unikaj pijaństwa

Podobnie jest z alkoholem, który jednak w odróżnieniu od papierosów może mieć pozytywne działania. Niewielkie ilości przyjmowane dziennie są w stanie przeciwdziałać skrzepom. W większej ilości jest niebezpieczny.

Wysypiaj się

Niedobory snu i odpoczynku wpływają na cały organizm i powodują jego osłabienie. Naturalne systemy obronny przestają prawidłowo funkcjonować i powodują zmniejszenie odporności organizmu. Sen w odpowiedniej ilości wzmacnia oraz regeneruje umysł i ciało.

Cholesterol zabija

zdrowie2Cichy zabójca, którego wielu nie jest świadomych. Nadmiar złego cholesterolu jest niebezpieczny dla zdrowia. Odkłada się w świetle naczyń krwionośnych i wywołuje miażdżycę. Zwężone tętnice nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu, co może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, zatoru płucnego lub udaru mózgu. Ze swojej diety powinniśmy wyeliminować produkty bogate w cholesterol i zastąpić je zdrowszymi zamiennikami.

Radź sobie ze stresem

Jeden z najniebezpieczniejszych czynników, na który narażona jest większa część społeczeństwa. W przypadku mężczyzn ma większe znaczenie i jest w stanie doprowadzić do zawału mięśnia stresowego. Najlepszym sposobem jest usuwanie czynników stresowych np. przez zmianę pracy lub środowiska, w którym żyjemy.

Uprawiaj sporty

Sport to samo zdrowie. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi organizmu i wspomaga działanie układu oddechowego, krwionośnego, kostnego, mięśniowego, jak również pokarmowego. Wspomaga procesy myślowe i pozwala na dotlenienie ciała. Każdy mężczyzna powinien kilka razy w tygodniu trenować, co przełoży się na dobrą kondycję o dłuższe życie.

Częste badania kontrolne

Większość chorób jest uleczalna we wczesnych fazach. Dzięki częstym, profilaktycznym badaniom specjalistycznym możemy wykryć zmiany zanim wstąpią objawy. Podjęte na czas leczenie będzie bardziej efektywne i pozwoli na pełen powrót do sprawności.

JZ
Więcej artykułów na temat zdrowia znajdziesz na: www.menshealth.pl/zdrowie,1.