Jak zostać lekarzem?

Lekarz to jeden z najbardziej cenionych przez społeczeństwo zawodów. Nie powinien zatem dziwić fakt, że medycyna to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Jak zostać lekarzem? O czym powinna pamiętać każda osoba składająca dokumenty na akademię medyczną?

Droga do pozostania lekarzem jest bardzo długa. Od specjalizacji wybranej przez lekarza zależy to, w czym będzie mógł pomóc pacjentowi. Choć zasadniczo obowiązki zawodowe każdego lekarza sprowadzają się do świadczenia pomocy lekarskiej, to w praktyce w dużej mierze zależą od specjalizacji, którą wybrał. Ogólnie można jednak powiedzieć, że każdy, kto ukończył studia medyczne na kierunku lekarskim, jest upoważniony do badania stanu zdrowia pacjentów, rozpoznawania chorób i proponowania leczenia. Lekarze mogą również wydawać orzeczenia i zwolnienia lekarskie.

Od wieków starożytnych do współczesności

Zawód lekarza to jeden z zawodów cieszących się nie tylko dużą popularnością, lecz także mających długą tradycję. Pierwsi medycy pojawili się już w czasach starożytnych. Wówczas też powszechnie sądzono, że medycy nie wykonują zawodu, lecz misję. Wraz z upływem czasu, równolegle do nowoczesnych rozwiązań proponowanych przez medycynę naukową, rozwijała się medycyna ludowa i naturalna. Wystarczy wspomnieć średniowiecze i wskazać na licznych szarlatanów i cyrulików, którzy oferowali – za odpowiednim wynagrodzeniem – całkowite uzdrowienie.

Największy skok rozwojowy w zakresie nauk medycznych dokonał się w XIX w. W tym okresie dużą rolę odegrali polscy lekarze, którzy zdecydowali się na przeprowadzanie sekcji zwłok, by lepiej poznać mechanizm działania ludzkiego organizmu.

Długa ścieżka edukacji

Osoby myślące o tym, by wykonywać w przyszłości zawód lekarza, powinny uzbroić się w cierpliwość. By uzyskać tytuł lekarza, niezbędne jest ukończenie studiów medycznych trwających 6 lat. W ich trakcie, poza zajęciami teoretycznymi, przyszli lekarze uczęszczają również na zajęcia praktyczne. Te odbywają się na dwóch ostatnich semestrach studiów.

Ukończenie studiów medycznych nie oznacza jeszcze, że lekarz może otrzymać posadę np. chirurga. Do tego niezbędne jest bowiem dalsze kształcenie z wybranej dziedziny medycyny. Każdy zainteresowany musi też pamiętać, że czeka go egzamin zawodowy. Dopiero po jego zdaniu lekarz uzyskuje uprawienia, które upoważniają go do wykonywania zawodu.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 1996 o zawodach lekarza i lekarza dentysty okręgowa rada lekarska przyznaje prawo wykonywania zawodu lekarza tylko osobom, które:

  • są obywatelami polskimi lub państwa należącego do Unii Europejskiej,
  • posiadają dyplom lekarza,
  • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiadają stan zdrowia pozwalający wykonywać zawód,
  • wykazują nienaganną postawę etyczną.

Kariera i zarobki lekarza

Lekarze najczęściej praktykują w ośrodkach zdrowia, szpitalach czy prywatnych klinikach. Większość z nich, by zaistnieć w środowisku lekarskim, decyduje się na współpracę z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi lekarzy danej specjalizacji. Ci, którzy w czasie studiów wygospodarowali czas na naukę języka obcego, z powodzeniem mogą rozpocząć pracę w jednej z zagranicznych klinik. Ofert pracy można szukać na specjalistycznych portalach lub w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Współcześnie zdecydowana większość lekarzy decyduje się na otwarcie prywatnej praktyki. Część specjalistów idzie o krok dalej i rezygnuje z pracy w państwowych placówkach ochrony zdrowia, koncentrując się wyłącznie na prowadzeniu własnej praktyki lekarskiej.

Artykuł został przygotowany we współpracy z portalem praca-zabrze.info