Jak zostać nauczycielem?

Nauczyciel zajmuje się edukacją dzieci w różnym wieku. Objęty jest Kartą Nauczyciela, posiada aż dwa miesiące wolnego, a także wszystkie ustawowe święta w ciągu roku. Czy na pewno warto zostać nauczycielem?

W trakcie trwania tygodnia nauczyciel pracuje zaledwie 18 godzin, stąd stał się dość atrakcyjnym zawodem. Zarobki nie są zbyt duże, ale jednak zawód ten niesie ze sobą wiele korzyści. Nad nauczycielstwem zastanawia się wiele osób poszukujących ciekawego zawodu, ale sprawdzą się w nim wyłącznie niektórzy.

Gdzie na studia?

Jeśli zamierzasz zostać nauczycielem musisz ukończyć Akademią Pedagogiczną (np. w Krakowie), uniwersytet, politechnikę, a nawet szkołę ekonomiczną. Nie ma tu jednoznacznych wymagań, jednakże konieczna jest specjalność nauczycielska lub wczesnoszkolna oraz studium pedagogiczne bądź kurs z pedagogiki. Ten ostatni obejmuje 270 godzin zajęć z psychologii, metodyki nauczania, pedagogiki, a także praktykę w szkole. Bezwzględnie trzeba uzyskać dyplom ukończenia uczelni wyższych. Teoretycznie więc nie ma znaczenia, jakie ma się studia. Żaden kierunek nie przekreśla kariery nauczyciela.

Wynagrodzenie nauczyciela

Wysokość pensji nauczycieli wydaje się nie być zbyt atrakcyjna. Biorąc jednak pod uwagę ilość dni wolnych od pracy, dość długie wakacje oraz specjalne prawa, na jakich są zatrudniani (Karta Nauczyciela) można stwierdzić, że mimo wszystko ich pensja jest raczej odpowiednia.

Wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkami, takimi jak: stażowe, dodatek motywacyjny, nadgodziny czy wychowawstwo, daje nam od 1000–1700 zł miesięcznie na początku kariery. Wraz ze zdobywaniem stopni awansu zawodowego, zarobki te zaczynają wzrastać. Jest to jednak praca bardzo stabilna oferujące niewielkie ilości godzin pracy, choć wiąże się z dość dużym zaangażowaniem i sporą odpowiedzialnością.

Nauczyciel może także pracować dodatkowo w szkołach niepublicznych i instytucjach edukacyjnych, a także udzielać prywatnych korepetycji. Szczególnie gdy uczy tak ważnych przedmiotów, jak matematyka, język polski, fizyka, chemia czy języki obce. Ogłoszeń firma poszukujących korepetytorów można szukać np. tutaj.

Predyspozycje zawodowe

Kandydaci na nauczyciela muszę być z ludźmi empatyczny i charyzmatycznymi, a także konsekwentnymi, potrafiącymi łatwo nawiązywać relacje z innymi, być otwarte. Dziś to zawód, który nie cieszy się tak dużym autorytetem społecznym jak niegdyś. Mimo wszystko jednak, wciąż nie braknie chętnych na kierunkach pedagogicznych, a dyrektorzy raczej nie narzekają na brak zainteresowania kandydatów na wolne etaty, głównie w szkołach państwowych, o których każdy z przyszłych pedagogów marzy. Co innego jest bowiem w szkołach i placówkach prywatnych, gdzie niestety nie można liczyć na małą ilość godzin pracy, jak np. 18 w ciągu tygodnia czy wszelkie dodatki.

Nie zapominajmy jednakże, że to zawód dla pasjonatów oraz tych, którzy naprawdę widzą w sobie duży potencjał wychowawczy i edukacyjny. Nauczycieli, którzy niekoniecznie są autorytetami uczniów nie brakuje, a to właśnie takich potrzeba dziś we współczesnej szkole narażonej na tak wiele niebezpieczeństw. Praktyki w szkołach, które należy odbyć w czasie studiów są dobrą próbą charakteru i własnego zaangażowania.