Bo każde dziecko to wie

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno, ale czy może być na przykład za wcześnie? Naukowcy dowodzą, że idealny wiek na rozpoczęcie przygody z językiem innym niż nasz naturalny, to wiek przedszkolny. To wówczas zaczyna się okres, w którym mózg dziecka porównywany jest najczęściej do chłonącej wiedzę gąbki. Dlatego dziś zajęcia językowe dla trzylatków nikogo już chyba nie dziwią.

Efektywna nauka

Czy nauczanie maluchów języka obcego jest rzeczywiście tak efektywne? Czy da się nauczyć małe dziecko języka obcego, jeśli nawet w ojczystej mowie ma ono spore problemy? Nauczyciele prowadzący takie kursy są raczej zgodni, że skuteczność w przyswajaniu sobie słówek, niezłożonych zdań, skojarzenia i proste wyliczanki czy piosenki w języku obcym, stanowią łącznie świetną podstawę do rozszerzania nauki danego języka. Dziecko zapytane o ulubiony kolor, przedmiot codziennego użytku czy nazwę zwierzęcia, najczęściej będzie w stanie prawidłowo nam odpowiedzieć. Nie będzie znało właściwości zdania czy poprawności wypowiadanych form, ale w podstawowej komunikacji się nie pogubi, a to najważniejsze. Taki poziom komunikatywności warto jest więc podtrzymywać, i bez przerw stale rozwijać. Jeśli przypomnimy sobie wierszyki czy piosenki, jakie sami poznawaliśmy w szkole (bez względu na rodzaj uczonego w nich języka), sami zobaczymy, kiedy tak naprawdę skutecznie się ich nauczyliśmy.

Jakie wybrać kursy dla dzieci?

Oferowane dla dzieci kursy nie ogniskują się tylko na najbardziej popularnych językach. I dobrze, bo stwarza to dla nich w dorosłym życiu możliwości nauczenia się więcej niż jednego języka (przy założeniu, że język angielski, analogicznie do większości państw europejskich, A jakie kursy znajdziemy w największych polskich szkołach językowych?

Oprócz języka angielskiego i niemieckiego, już najmłodsze dzieci mogą poznać podstawy języka francuskiego, włoskiego, japońskiego, rosyjskiego czy hiszpańskiego (szczególnie dziś popularyzowanego). Co więcej, wykorzystuje się fakt „chłonności” wiedzy przez młode umysły, oferując jednoczesną naukę dwóch języków (jak np. we wrocławskiej szkole „Mała Lingua”).

Zróżnicowanie wyboru języka to niejedyna opcja, albowiem także dla dzieci szkoły wprowadzają różne typy warsztatów. Mogą to więc być lekcje skupione więcej na rozmówkach, przystosowane od indywidualnego tempa pracy dziecka, a także kursy sobotnie, trochę na kształt studiów (lub kursów) dla studentów studiów niestacjonarnych. Rodzic może też wybrać dla dziecka nauczyciela prowadzącego, którym może być native speaker lub lektor polskojęzyczny.

Zwrócić uwagę dziecka

Lekcje językowe dla dzieci wymagają szczególnej wiedzy prowadzących, ponieważ stosunkowo łatwo można je zniechęcić do nauki. Dzieci, jak wiadomo, szybko się nudzą, są niecierpliwe i z reguły trudne do opanowania przez swoją żywiołowość i dynamikę, dlatego istotne jest, by prowadzone kursy przykuwały ich uwagę na czas tradycyjnej godziny lekcyjnej (45 minut). Z tego też powodu, podobnie jak u dorosłych, kursy językowe dla najmłodszych prowadzone są w niewielkich grupach, i w tym przypadku podwójnego znaczenia nabiera cel, czyli zwiększenie efektywności takiej edukacji, u dzieci wyprzedzający na przykład wybór samego języka. Codzienne osłuchanie np. z językiem angielskim (filmy, bajki, piosenki) sprawia, że wybór i tak najczęściej pada właśnie na ten język. Jest to bowiem jednocześnie mniej absorbujące, np. ze względu na wszechobecność tych kilku powszechnych języków, zarówno dla samych dzieci, jak też ich rodziców, którzy chcieliby pozalekcyjnie wspomóc swoje pociechy

Znajdź kurs językowy dla dzieci w Twojej okolicy: https://langzie.pl/szkoly-jezykowe/wszystkie-miasta/wszystkie-jezyki/dla-dzieci