Kocioł retortowy – 5 rzeczy, które powinieneś przemyśleć przed zakupem

To dość tradycyjny sposób ogrzewania domu. Kocioł opalany węglem o wielkości ziaren pomiędzy 5 a 25 mm popularnie zwanego ekogroszkiem. Dlaczego eko? Zawiera mniej siarki i dwutlenku węgla, które emituje do środowiska, o ile zainwestujemy w ten dobrej jakości.

Dlaczego warto wybrać kocioł retortowy?

Przede wszystkim z powodu automatycznego podajnika paliwa i zasobnikiem. Dzięki nim nie musimy codziennie rozpalać pieca, bo węgiel jest dostarczany do paleniska za pomocą podajnika. Piec sam reguluje jego ilość w zależności od tego jaką temperaturę ustawimy za pomocą sterownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy więcej ciepła z takiej samej ilości paliwa niż przy uzyskiwaniu go z tradycyjnych pieców. Poza tym jedyne o czym musimy pamiętać to usuwanie popiołu i dosypywanie węgla raz czy dwa na tydzień.

Jaką moc kotła najlepiej wybrać?

Odpowiedź to ulubiona fraza prawników: to zależy. Musimy uwzględnić to jaką temperaturę lubimy w domu. Poza tym czy chcemy ogrzewać tylko dom, czy także wodę. Poza tym musimy uwzględnić nawet najniższe temperatury jakie mogą pojawić się w zimie. Kocioł powinien dostarczyć taką ilość ciepła jaka jest jego strata, dlatego musimy uwzględnić pory roku przy wyborze. Skąd czerpać takie informacje? Z dokumentacji budynku, powinniśmy znaleźć tam jakie straty ciepła generuje budynek.

Jak wybrać paliwo?

Najlepiej zainwestuj w ekogroszek, bo ten nadaje się do wszystkich urządzeń grzewczych, które spalają paliwa stałe. Możesz go używać nawet w kominku tak jak robią to Anglicy czy Irlandczycy. Wtedy jedynie należy uważać na jego ilość – zbyt duża może spowodować pęknięcie szyby. Warto sprawdzić co poleca producent kotła na który chcemy się zdecydować, w końcu to oni wiedzą najlepiej jak go wybrać. Wiedzą jak ważne jest to, co sypiemy do kotłów i są odpowiedzialni za serwisowanie sprzętów. To co najważniejsze to jakość paliwa, nie dajmy się zwieść niską ceną. Tańszy węgiel zwykle jest nieekonomiczny, czyli musimy go zużyć więcej, aby odgrzać dom.

Gdzie trzymać taki duży piec?

Kotłownia to element, który najlepiej jest ustalić już na etapie projektowania domu. Wzorcowo powinna mieć 8 metrów sześciennych i ponad 2 metry wysokości. Jeśli mieszkacie w starym budynku to nie oznacza, że nie wolno wam zamontować kotła retortowego. Najważniejsze to swobodny dostęp do niego, więc jeśli bez problemu jesteście w stanie go obsłużyć, czyli wyczyścić i konserwować to wszystko jest w porządku. Posadzka powinna być z materiału, który jest niepalny, czyli np. płytki ceramiczne. Dwa przewody kominowe to absolutne minimum. Jeden spalinowy i drugi wentylacyjny. Warto też zadbać o to aby kotłownię dało się łatwo wywietrzyć. Dzięki nowoczesnym piecom ze zbiornikami i ekogroszkiem kupowanym w workach z łatwością utrzymacie czystość. Mężczyzna ubrudzony sadzą i popiołem odchodzi do lamusa 🙂

Nie oszczędzaj!

Wadą kotłów retortowych jest ich wysoka cena. Nie jest ona kolejnym sposobem na wyłudzenie pieniędzy, ale stoi za jakością kotła. Nie trzeba od razu kupować najdroższych kotłów jakie są dostępne na rynku, ale warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Po pierwsze: palnik to element, który najczęściej się psuje, bo jest narażony na bardzo wysokie temperatury. Ważne jest aby był wykonany z wysokiej jakości żeliwa, które będzie odporne na korozję i temperatury. Poza tym należy pamiętać, że inwestując w kocioł retortowy zyskujemy czas. W niektórych podajnikach (choć to zależy od temperatury jaką utrzymujemy w domu) paliwa wystarcza na 7 dni ogrzewania. Zwróćmy więc uwagę na podajnik paliwa, bo to zdecydowanie najważniejszy element kotła. Podajnik ten jest zbudowany z wielu podzespołów, które muszą ze sobą współpracować, abyśmy mieli więcej czasu. Poza tym spalanie w takim kotle jest o wiele bardziej efektywne i bardziej ekologiczne. Każdy z tych czynników wpływa na cenę urządzenia, więc warto je uwzględnić przy decyzji w jaki kocioł chcemy zainwestować.

Artykuł został przygotowany przez firmę kotlarstwo.co specjalizującej się w produkcji kołów.