Leczenie alzheimera – szansa na sukces?

Choroba alzheimera czyli tak zwana demencja stacza czy choroba otępienna staje się coraz powszechniejszą dolegliwością współczesnego społeczeństwa. A dzieje się tak za sprawą znacznego wydłużenia się długości życia wśród obywateli krajów wysokorozwiniętych.

Postęp medycyny jest przyczyną zmniejszenia umieralności na wiele chorób, z którymi społeczeństwo we wcześniejszych etapach rozwoju nie potrafiło sobie poradzić. Powszechny dobrobyt zapewnia dostęp do dużej ilości wysokiej jakości pożywienia, które sprawia, że żyjemy dłużej. Na fakt, że tak wiele osób dożywa późnego wieku jest również poprawienie się bezpieczeństwa na obszarach, gdzie położone są kraje wysokorozwinięte.

Alzheimer chorobą ludzi starszych

Ciężko wskazać główne przyczyny występowania choroby alzheimera, lekarze również nie mają co do tej kwestii sprecyzowanych poglądów. Prawdopodobnie na wystąpienie choroby składa się kilka czynników. Leczenie alzheimera w związku z tym jest również kwestią bardzo intuicyjną. W przypadku części osób za wystąpienie choroby otępiennej odpowiedzialne są prawdopodobnie czynniki genetyczne. Za odpowiedzialne za rozwój choroby uznaje się obecnie geny występujące w czterech chromosomach – 1, 14, 19, 24, możliwe, że do rozwoju choroby przyczyniają się również geny w chromosomie 21.

Na rozwój alzheimera mogą również wpływać czynniki takie jak chroniczne oddziaływanie metali na ludzki organizm, a także niedobór jodu.

Za szybkie występowanie demencji równie często odpowiedzialne są same osoby, których ona dotyka. A konkretnie ich styl życia, niewłaściwa dieta

Leczenie alzheimera i prewencja

Obecnie leczenie alzheimera odbywa się poprzez podawanie różne go rodzaju farmaceutyków. Spowalniają one wprawdzie postęp choroby, jednak nie przyczyniają się do całkowitego jej zaniku. Obecnie uważa się, że najskuteczniejszą metodą leczenia alzheimera jest jego prewencja. Jako, że z wiekiem dochodzi do degradacji neuronów i do zaniku połączeń między nimi, powinniśmy jak najwcześniej zrobić wszystko, żeby przeciwdziałać tym procesom.

Powszechnie znane jest badanie przeprowadzone na zakonnicach mieszkających w klasztorze. Część z nich prowadziła tryb życia opierający się jedynie na pracy fizycznej i modlitwie, jednak pewna grupa spośród nich udzielała się dodatkowo przez wiele lat pracując w szkole i nauczając dzieci. Różnice w wyglądzie mózgów każdej z grup tych kobiet były zaskakujące, pomimo, że poza pracą w szkole ich życie wyglądało niemal identycznie.

Mózgi kobiet, które prowadziły życie intelektualne związanie z pracą w szkole były nawet w późnym wieku w doskonałym stanie, w przeciwieństwie do mózgów zakonnic, które żyły jedynie pracą fizyczną i modlitwą. Wniosek z tego taki, że nasz tryb życia może w ogromnej mierze przyczynić się do stanu i funkcjonowania naszego mózgu w późniejszym wieku. Są to informacje bardzo optymistyczne.

Jak przeciwdziałać powstaniu alzheimera?

Zanim pojawi się konieczność leczenia alzheimera mamy wiele czasu, żeby przeciwdziałać tej chorobie lub też jak najbardziej oddalić ją w czasie. Warto zacząć jak najwcześniej. Sposobem na jak najdłuższe życie w zdrowiu jest codzienna zdrowa dieta, ćwiczenia umysłowe jak i umiarkowana aktywność fizyczna, która ma znaczny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu.

Dieta może być wczesnym sposobem leczenia alzheimera. Powinna ona zawierać witaminy z grupy B i kwas foliowy – zmniejszą one poziom homocysteiny w naszej krwi. Jest to ważne, ponieważ substancja ta jest bezpośrednio powiązana z występowaniem demencji. Warto również wzbogacić swoją dietę o suplementy zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego.

Inspiracja: dom opieki Kaśmin – leczenie Alzheimera Warszawa (i okolice).