Libido u nastolatek

Nastolatki w okresie dojrzewania nie zawsze mogą liczyć na pomoc rodziców. Wiele młodych dziewcząt, dostających pierwszą miesiączkę, spotyka się w swoim domu rodzinnym z obojętnością i brakiem zrozumienia. Nastolatka w okresie dojrzewania musi zmierzyć się z wieloma zmianami zachodzącymi w jej ciele, jeśli ich nie zaakceptuje może to być początek wielu problemów fizycznych oraz psychicznych.

Każda dziewczynka przechodzi przemianę i staje się kobietą. Odbywa się to za sprawą hormonów i polega na zmianach takich jak menstruacja, rozrost miednicy, ból piersi związany z ich rozwojem oraz pojawienie się owłosienia w miejscach intymnych. Niektóre dziewczynki są na to doskonale przygotowane przez swoich rodziców, którzy dokładnie wytłumaczyli im ten proces, inne natomiast muszą same uporać się z tym problemem i zaakceptować wszystkie zmiany. W okresie dojrzewania młoda kobieta powinna przede wszystkim zrozumieć swoje „nowe ciało”, jeśli jednak nie stanie się tak, dojrzewanie może wywołać nieśmiałość, depresję, anoreksję, bulimię lub inne choroby o podłożu psychicznym.

Rozmowa z dzieckiem

Jak rozmawiać ze swoją córką, aby pomóc jej w okresie dojrzewania? Potrzebna jest przede wszystkim normalna relacja w rodzinie, która powinna dotyczyć wszystkich kwestii i opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Jeśli dziecko jest traktowane bez zaufania i uwzględnienia jego obecnego wieku, nie można liczyć na szczerość oraz zaufanie ze strony pociechy.

Poruszanie delikatnych kwestii takich jak seks, libido, dorastanie, problemy hormonalne oraz pierwsza miłość nie powinny być przeprowadzane w napiętej i wstydliwej atmosferze. Jeśli pomiędzy dzieckiem a rodzicami nie ma poprawnych stosunków, nie można spodziewać się, że dobra relacja pozwalająca na swobodne rozmowy na każdy temat, zbuduje się sama.

Libido u nastolatek

Podczas burzy hormonów w ciałach młodych kobiet występują zmiany nastrojów i gwałtowne spadki oraz wzrosty libido. Dzieje się tak, ponieważ organizm młodej kobiety może być niedostatecznie przygotowany na okres dojrzewania. Problem ten dotyczy głównie otyłych dziewczynek, które mają wiele kompleksów. Jeśli młoda kobieta nie akceptuje swojego wyglądu zewnętrznego, a pojawia się u niej popęd seksualny, może zacząć przejmować się swoim wyglądem zewnętrznym i mniejszym powodzeniem wśród chłopców, co w większości przypadków powoduje stany depresyjne oraz problemy z libido. Dodatkowo na twarzach osób dojrzewających pojawia się trądzik oraz inne problemy skórne, które mogą również powodować dyskomfort.

Inne dziewczynki zaczynają chudnąć i nie potrafią kontrolować swojej wagi. Może wiązać się to z początkami anoreksji lub bulimii, które są wywołane kompleksami związanymi z wagą ciała.

Rola matki

Każda mama przechodziła przez okres dojrzewania i doskonale wie, jak sobie radzić w tym czasie, dlatego odgrywa najważniejszą rolę w życiu dojrzewającej dziewczynki, która polega na uświadomieniu, że wszystkie zmiany, które zachodzą, są normalne. Dla wielu kobiet jest to oczywiste, że dziecko potrzebuje wsparcia, a rozmowy nawet na najbardziej intymne tematy są normalne. Inne matki nie zdają sobie sprawy ze swojej roli, jaką spełniają w życiu dziecka i zaniedbują relacje w swojej rodzinie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę www.prolibid.pl/, która oferuje sprzedaż preparatu zwiększającego kobiece libido.