Maszyny rolnicze – serwis i konserwacja

Zmiany, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat, są ogromne. Świadczą o tym chociażby maszyny rolnicze, które nie mają już nic wspólnego z nieco prymitywnymi urządzeniami, jakie jeszcze nie tak dawno temu można było spotkać na polskiej wsi. Obecnie są to zaawansowane maszyny, kosztujące krocie.

Taki sprzęt wymaga stosownej konserwacji na okres zimowy, kiedy przez kilka miesięcy nie będzie użytkowany. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Motor napędowy rolnictwa

Współcześnie produkowane maszyny otwierają przed rolnikami zupełnie nowe możliwości. Sprzęt kategorii ciężkiej umożliwia obsługę ogromnych obszarów rolnych w stosunkowo krótkim czasie. Sprawia to, że praca na roli staje się wydajniejsza, co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności gospodarstwa. Sprawia to jednak, że maszyny pracują w warunkach bardzo dużego obciążenia.

Brak odpowiedniego serwisu i konserwacji sprawi, że sprzęt rolniczy ulegnie przedwczesnemu zużyciu. Ze względu na znaczną złożoność konstrukcji, ich konserwacja nie jest jednak taka łatwa, jak przed laty. Nie wystarczy już puszka smaru i śrubokręt, obecnie, aby utrzymać je w należytej kondycji, należy stosować specjalistyczne części maszyn rolniczych.

Przechowywanie

Niezwykle istotnym czynnikiem, mającym znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie maszyn, jest ich przechowywanie w okresie zimowym. Sprzęt rolniczy nie powinien być wystawiany na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych. Z tego właśnie względu, wszelkie maszyny wykorzystywane do pracy na roli, powinny być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach, najlepiej o utwardzonym podłożu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zadbać, aby maszyny ustawione były na spadku, gdzie wody opadowe będą miały możliwość swobodnego spływania.

Warto również pamiętać o zdemontowaniu elementów napędów pasowych i łańcuchowych. Maszyny należy zabezpieczyć szczelną plandeką. Co jakiś czas warto sprawdzać jej stan. Silny wiatr, grad i mróz to czynniki, które łatwo mogą uszkodzić jej powierzchnię, a wszelkie nieszczelności mogą doprowadzić do przyspieszonego korodowania elementów maszyny.

Serwis

Przed nastaniem sezonu zimowego warto przygotować się na duże zakupu w specjalistycznym sklepie z częściami maszyn rolniczych. Prawidłowy serwis i konserwacja są bowiem warunkami bezwzględnymi, których spełnienie zagwarantuje prawidłowe działanie urządzenia w nadchodzącym sezonie. Wymienić należy wszystkie te elementy, które pracowały w warunkach najintensywniejszej eksploatacji.

Pamiętaj, że wszelkie oszczędności poczynione na ach do maszyn rolniczych, mogą Cię słono kosztować. Najtańsze zamienniki charakteryzują się bowiem bardzo niską trwałością, a skomplikowana konstrukcja współczesnych maszyn sprawia, że naprawa może potrwać dość długo. Ile kosztuje przestój w pracach rolnych, nikomu nie trzeba wyjaśniać. Lepiej więc wydać więcej na markowe części maszyn rolniczych, niż później ponosić dodatkowe koszta.

Konserwacja

Maszyny rolnicze, po zakończeniu sezonu, wymagają odpowiedniej konserwacji. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zabrudzenia. W tym celu najlepiej użyć myjki wysokociśnieniowej. Następnie należy skupić się na uszkodzeniach powłoki lakierniczej. Głębokie zadrapania i odpryski szybko zaczną korodować, zatem należy je bezwzględnie usunąć. Kolejny etap to smarowanie elementów ruchomych. W tym celu należy użyć specjalistycznego środka smarnego, który można kupić w sklepie z częściami do maszyn rolniczych. Warto pamiętać także o demontażu i doładowaniu akumulatorów.

Więcej informacji na stronach firmy Rolmus dystrybuującej części maszyn rolniczych.