Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w ogrodzie?

Chcesz ustrzec swoje dziecko lub wnuka przed niebezpieczeństwami? Zadbaj o to, by twój ogród był wolny od zagrożeń. Jak to zrobić?

Źródła potencjalnych zagrożeń

Przede wszystkim pamiętaj, że potencjalne zagrożenia czyhają wszędzie i prawdopodobnie wszystkich nie wyeliminujesz. Możesz jednak sprawić, że ogród stanie się miejscem na tyle bezpiecznym, by maluch (lub większe dziecko) mógł swobodnie go eksplorować pod twoim nadzorem.

Źródłami zagrożeń mogą być rośliny, infrastruktura ogrodu, owady i zwierzęta zadomowione lub sporadycznie odwiedzające ogród.

Eliminacja ogrodowych niebezpieczeństw

Zanim przystąpisz do wprowadzania zmian, postaraj się przede wszystkim ustalić, jakie rzeczywiste zagrożenia czyhają na dziecko w twoim ogrodzie. Być może jest on bezpieczniejszy, niż ci się początkowo wydawało lub nie tak bezpieczny, jak mogłeś / mogłaś sądzić. Wstępne ustalenie źródeł potencjalnych zagrożeń pozwoli ci lepiej zaplanować zmiany i sprawniej wykonać prace , bez szkody dla funkcjonalności czy atrakcyjności wizualnej twojego ogrodu.

Rośliny

Niektóre rośliny są silnie trujące. Jeśli takie posiadasz – koniecznie usuń je ze swojego ogrodu lub przynajmniej postaraj się je odizolować na tyle, by dziecko nie było w stanie do nich sięgnąć. Pamiętaj, że maluchy mają skłonności do próbowania wszystkiego, co wpadnie w ich ręce, a ponieważ ruchliwego małego człowieczka trudno upilnować, zdecydowanie łatwiej jest wyeliminować wszelkie potencjalne niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o duże rośliny, postaraj się jedynie zadbać o to, by dziecko nie było w stanie sięgnąć do ich liści lub owoców, już w ten sposób zmniejszysz zagrożenie do minimum.

Zwierzęta duże i małe

Ogrody są pełne zwierząt. Dużych i małych. Tych dużych, o ile nie posiadasz własnych, możesz nawet nie zauważać, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój ogród (choć tego nie widzisz) jest chętnie odwiedzany przez okoliczne koty, które mogą traktować go jak kuwetę. Kontakt ze zwierzęcymi odchodami jest jednym z poważniejszych zagrożeń, dlatego postaraj się, by w przydomowym ogródku nie było miejsc, które mogłyby zachęcać zwierzęta do odwiedzin i pozostawiania tego typu “pamiątek”.

Jeśli masz w ogrodzie skrzynki z piaskiem, jakieś fragmenty pulchnej, piaszczystej gleby – zasłaniaj je przed zwierzakami. Podobnie rób z dziecięcymi piaskownicami – gdy dziecko z piaskownicy nie korzysta, najlepiej będzie ją przykryć.

Po skończonej zabawie zawsze chowaj dziecięce zabawki, bo zwierzaki mogą się nimi zainteresować i zostawić na nich zarazki. Jeśli o tym zapomnisz, to przed kolejnym dniem pełnym ogrodowych zabaw, dokładnie umyj zabawki.

Owady

Kontakt z niektórymi owadami może być bardzo nieprzyjemny. Bolesne ukąszenia os czy pszczół mogą zniechęcić dziecko do ogrodu, a jeśli maluch jest alergikiem – potencjalne problemy mogą okazać się dużo poważniejsze. Dlatego postaraj się zmniejszyć i to ryzyko do minimum. Usuń z ogrodu ule (jeśli je posiadasz), najlepiej przewożąc je w jakieś inne miejsce. Pozbądź się gniazd os i szerszeni. Zadbaj też o to, by na bieżąco zbierać owoce, które spadają z drzew i krzewów, bo to świetne źródło pożywienia dla os, pozostałe owady również lgną do nich, a jeśli zainteresuje się nimi dziecko – może łatwo dojść do ukąszenia.

Infrastruktura ogrodowa

Wszelkie elementy infrastruktury ogrodowej również są źródłami potencjalnych niebezpieczeństw. Ostro zakończone płotki i pergole – mogą kusić dzieci i narażać je na skaleczenia. Postaraj się je jakoś zabezpieczyć, a w ostateczności pozbądź się ich na czas przebywania dziecka w ogrodzie. Takie elementy z powodzeniem łatwo ustawisz ponownie, gdy już wizyta wnuka dobiegnie końca lub gdy dzieci podrosną na tyle, by świadomie unikać niebezpieczeństw.

Woda

Woda jest silnym magnesem dla owadów, które jak każde zwierzę, muszą regularnie pić. Nie mniejszym magnesem jest również dla dzieci, a źle zaplanowane, zbyt głębokie i / lub słabo osłonięte oczko wodne może okazać się jednym z największych niebezpieczeństw. Przeorganizuj swój ogród tak, by woda w nim była bezpieczna dla dzieci. Pamiętaj też, że stawkach, oczkach i wszystkich wodach stojących lęgną się komary. Jeśli i ich chcesz się pozbyć, koniecznie przemyśl raz jeszcze kwestię wody w twoim ogrodzie.

Narzędzia i środki do pielęgnacji / ochrony roślin

W tym przypadku nie możesz pozwolić sobie nawet na najdrobniejszą niefrasobliwość. Wszystkie sprzęty do pielęgnacji ogrodu są bardzo niebezpieczne dla dzieci, tym bardziej że mogą je też bardzo interesować. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj narzędzi w ogródku – schowaj je w domu lub ogrodowym składziku i zabezpiecz na tyle, by dziecko nie miało do nich dostępu. Podobnie postępuj z chemikaliami, których używasz do pielęgnacji ogródka.

2

Mały człowieczek w niebezpieczeństwie

Pomimo twoich starań może dojść do sytuacji, w której dziecko spróbuje trującej lub niejadalnej rośliny, skaleczy się lub zostanie ugryzione przez osę. Postaraj się wtedy zachować zimną krew i:

  • w razie połknięcia niebezpiecznej rośliny, wywołaj u dziecka wymioty,
  • rany przemyj,
  • wyciśnij żądło owada lub kolce,
  • zdejmij z dziecka ubranie skażone chemikaliami

i jeśli jest taka potrzeba natychmiastowo udaj się po fachową pomoc. Jeżeli rany są groźne, dziecko zjadło coś trującego lub oblało się chemikaliami – dmuchaj na zimne i bezzwłocznie jedź na pogotowie.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw