Męski nowotwór – rak prostaty

Każdego roku u ponad 10 tysięcy mężczyzn w Polsce wykrywa się nowotwór gruczołu krokowego. Śmiertelność wynikająca z tej choroby jest w naszym kraju bardzo wysoka i stale rośnie. W niemal każdej kampanii społecznej dotyczącej tej wstydliwej przypadłości podkreślana jest niezwykle istotna rola badań profilaktycznych. Oprócz nich od niedawna na rynku dostępne są także testy genetyczne, wskazujące uwarunkowania dotyczące tego nowotworu.

Występowanie chorób nowotworowych to w ostatnich latach zjawisko znacznie przybierające na sile. W przypadku raka prostaty, czyli jednego z najczęstszych męskich nowotworów, w ostatniej dekadzie nastąpiło niemal podwojenie liczby zachorowań. Każdego roku z powodu tylko tej choroby umiera około 4 tys. mężczyzn. To niemal połowa ze wszystkich zachorowań.

W kontekście leczenia eksperci są jednomyślni. Kluczową rolę pełni profilaktyka oraz wczesne wykrycie ryzyka wystąpienia choroby. Podstawą są regularne wizyty u lekarza. Po przekroczeniu 40-ego roku życia, powinny one odbywać się co najmniej raz do roku. Niby to niewiele, ale w praktyce okazuje się, że badamy się raz na kilka lat lub przyparci do muru przez specjalistę.

Nadzieją dla spowolnienia wzrostu liczby chorych wydaje się znaczący w ostatnich latach rozwój technologii medycznych. Oprócz leków nowej generacji, dostępne stały się między innymi testy pozwalające na sprawdzenie uwarunkowań genetycznych. Jest to jedyne, bezinwazyjne badanie, które daje niemal stuprocentową skuteczność wykrycia mutacji genu, odpowiadającego za powstawanie zmian. Polega ono na analizie próbki, zawierającej materiał genetyczny, pobrany ze śliny. Od niedawna testy można zamówić przez internet np. za pośrednictwem strony zdrowegeny.pl

Badanie DNA, choć to proces bardzo skomplikowany, jest tak naprawdę jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy o posiadanych uwarunkowaniach genetycznych. Najbardziej popularne są testy oparte na metodzie sekwencjonowania Sangera. Zapewniają one stosunkowo szybkie otrzymanie wyników, a ich względnie niski koszt powoduje, że tak naprawdę każdy zainteresowany może sobie na takie badanie pozwolić.

Postanowiliśmy maksymalnie ułatwić wykonanie badań genetycznych, które w Polsce, w przeciwieństwie do krajów zachodnich, są wciąż tak mało popularne. Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw przez stronę internetową, aby samemu pobrać materiał genetyczny, a następnie odesłać próbkę do laboratorium. Wynik testu jest dostępny na platformie internetowej maksymalnie po 14 dniach. Pobranie materiału odbywa się w domu, ale już analiza materiału genetycznego przeprowadzana jest w naszym laboratorium partnerskim – mówi Tomasz Karmowski, założyciel platformy Zdrowegeny.pl

Badanie, oprócz testu na obecność zmutowanego genu HOXB13, zwiększającego ryzyko raka prostaty, zawiera również test na mutację genu LRP8, mogącego warunkować zawał serca. Poza nimi w ofercie znajdują się testy dotyczące uwarunkowań innych nowotworów – tarczycy, jelita grubego, nerki, mózgu czy trzustki.

Źródło: infowire.pl
Foto: pl.dreamstime.com