Miejsce parkingowe na działce dla Twojego auta

Budując dom na działce, trzeba uwzględnić miejsce na samochód. Do wyboru jest wiele opcji, jak i materiałów, ale tylko niektóre w są w pełni praktyczne i komfortowe przez cały rok.

Wiata garażowa a garaż

Wiata garażowa to prosta konstrukcja, która nie zajmuje wiele miejsca. Można ją więc wykonać w przeciągu jednego dnia, jeśli już posiada się odpowiednie materiały. Może być jedno-stanowiskowa, dwu, a nawet i trzy-stanowiskowa, jednak w takiej sytuacji będzie już zajmować więcej przestrzeni i prace mogą potrwać dłużej, szczególnie ze względu na troskę o to, by dach był odpowiednio stabilny. Wiatę można też wykonać z różnych materiałów, decydując się na konstrukcję stalową, bądź drewnianą. Ponadto może być ona tak wolno stojąca, jak i przylegająca do budynku. Decydując się na wiatę, nie trzeba specjalnie zastanawiać się nad tym, jak zmieścić wszystkie elementy konstrukcji na niewielkim terenie.

Wiata i wątpliwości

Są jednak i poważne minusy, do których z całą pewnością można zaliczyć niepraktyczność wiaty, co wynika z faktu, iż o ile doskonale sprawdza się wiosną i latem, o tyle jesienią i zimą już niekoniecznie. Samochód nie jest w pełni osłonięty przed warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed ujemnymi temperaturami, a niekiedy też przed opadami. Ponadto wiata jest niepełną konstrukcją, gdyż ściany zastępują słupki, na których spoczywa zadaszenie. Zatem zawsze istnieje ryzyko, że silne podmuchy wiatru mogą dość mocno nadszarpnąć stabilność tej konstrukcji. Do wad należy również zaliczyć to, że parkując pod takim zadaszeniem samochód, trzeba zawsze zrobić te kilka, kilkanaście kroków, by wejść do domu, spacerując pod gołym niebem. Jest to kłopotliwe, zwłaszcza wtedy, gdy jest zimno, mokro, bądź gdy występują silne opady. Decydując się na wiatę, warto też pamiętać o tym, że samochód jest zawsze widoczny. Jeśli natomiast działka nie jest odpowiednio osłonięta przed wzrokiem przechodniów, wówczas każdy może zwrócić uwagę na auto. Taka sytuacja stwarza ryzyko kradzieży, włamania na posesję, bądź też drwin, czy docinków, jeśli model samochodu jest już mocno nadszarpnięty zębem czasu.

Garaż – kosztowny, ale…

Natomiast wybierając garaż, zawsze ma się to poczucie bezpieczeństwa i praktyczności pomimo tego, że taka inwestycja jest znacznie droższa. Garaż stwarza też więcej możliwości, zwłaszcza pod względem wyboru wariantu konstrukcji, co z kolei przekłada się na termin, w jakim można ją wykonać. Przeważnie kiedy buduje się dom, myśli się o tym, by znalazł się w nim także garaż i w ten sposób stwarza się spójną bryłę o ładnej kubaturze, chociaż jest to kosztem działki. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ściany takiego garażu są niezwykle grube, a do tego potrzebny jest fundament, słowem postępuje się dokładnie tak samo, jakby stawiało się większy pokój. Takie przedsięwzięcie jest więc bardzo kosztowne, a w dodatku może się okazać, że i kłopotliwe, jeśli wewnątrz znajdzie się miejsce na jeden tylko samochód, a rodzina po jakimś czasie zapragnie zakupić drugi. Takiego garażu raczej nie uda się rozbudować, nie burząc przy tym konstrukcji budynku, zatem modyfikacja jednostanowiskowego garażu w budynku na dwu-stanowiskowy, jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Są i zalety – można przejść bezpośrednio z garażu do jednego z pomieszczeń. W ten sposób uniknie się wnoszenia brudu do domu z zewnątrz, nie trzeba martwić się o to, by awaryjnie mieć ze sobą parasol. Szczególnie zaś przydatne jest takie rozwiązanie, gdy wraca się ze sklepu z pełnym bagażnikiem zakupów. Taki stabilny garaż jest też często miejscem, gdzie dba się o samochód. Zatem mogą znaleźć się w nim pułki z narzędziami, z zapasowymi częściami, benzyna, czy akcesoria niezbędne do utrzymania pojazdu w czystości.

Dla kogo garaż przylegający

Innym wariantem jest garaż przylegający do budynku. Można go zbudować nieco później, niż budynek, bądź też w znacznie bardziej odległym terminie. Na takie rozwiązanie zwykle decydują się ci, którzy nie mają jeszcze samochodu, przygotowując dla niego miejsce na przyszłość. Jednak pragnąc zainwestować w budowę dopiero wtedy, gdy termin zakupu auta będzie bliski. Inną zaletą takiej konstrukcji jest możliwość zastosowania innych materiałów, niż te, jakie posłużyły do budowy domu. Ponadto bardzo często można zrezygnować z wylewania fundamentu, zwłaszcza jeśli podłoże jest równe – najczęściej wystarczy po prostu ułożyć kostkę. Ściany takiego garażu także mogą być węższe, a ewentualna rozbudowa będzie się wiązać wyłącznie z wyburzeniem jednej ściany, co nie będzie w żaden sposób mieć wpływu na kubaturę domu. Co prawda często zdarza się, że te dwa obiekty wyraźnie różnią się pod względem stylu architektonicznego i przez to całość nie prezentuje się najlepiej.

Dlaczego postawić na garaż wolno stojący

Najbardziej zaś do wiaty podobny jest garaż zupełnie wolno stojący, czyli taki odrębny budynek. W tej konstrukcji wyraźnie widać to, czym garaż różni się od zwykłego zadaszenia bez ścian. Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane, jest to spójny i zamknięty obiekt. Można go wykonać z wielu różnych materiałów, jednak jeśli posiada się większą działkę, naturalnym wyborem wydaje się być garaż drewniany. Jest nie tylko praktyczny przez cały rok, ale również jest niezwykle dekoracyjny. W dodatku można zostawić naturalny kolor drewna, bądź dobrać taki kolor farby, która mogłaby na przykład nawiązywać do kolorystyki domu. Podobnie, jak w przypadku wiaty, ten garaż można postawić w bardzo krótkim czasie, a przy tym zapewniając autu stabilne i w pełni osłonięte miejsce parkingowe, w którym samochód będzie zupełnie niewidoczny.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar: ( http://ogrodolandia.pl/garaze ).