Mini poradnik jak kupować mieszkanie od dewelopera.

Planujesz kupić nowe mieszkanie wprost od dewelopera? Zanim będziesz mógł się wprowadzić do swojego wymarzonego domu, czeka Cię szereg formalności. Jeżeli zależy Ci na szybko i sprawnie przeprowadzonym procesie kupna mieszkania, powinieneś przygotować się na poszczególne etapy, przez które będziesz musiał przejść. Poniżej przedstawię pokrótce najważniejsze z nich, by cały proces przebiegł sprawnie i bez niespodzianek.

Kredyt

Faktem jest, że mieszkania, zarówno te nowe, jak i używane, nie należą do najtańszych. Dla większości jest to często wydatek życia. I rzadko kogo stać, by od tak zapłacić pełną kwotę za wybrany lokal. Stąd też duża część osób decyduje się na kredyty hipoteczne. Co trzeba zrobić, by otrzymać taki kredyt? Zanim jeszcze zaczniesz poszukiwania mieszkania, udaj się do dwóch – trzech placówek bankowych i poproś o określenie swojej zdolności kredytowej. Kalkulatory internetowe są niedokładne, więc nie ma co się ich sztywno trzymać. Dodatkowo różne banki, pomimo podobnych procedur uwzględniają często różne parametry i sugerowana zdolność kredytowa może się znacznie różnić w różnych placówkach. Pamiętaj też o tym, że aby otrzymać kredyt potrzebny będzie również wkład własny. Najlepsze oferty można otrzymać, gdy ten wynosi powyżej 20%.

Oferty

Jak szukać ofert? Oczywiście pierwszą myślą jest Internet – i słusznie. Wiele portali zbierających oferty mieszkaniowe ma precyzyjne wyszukiwarki, które pozwalają na odnalezienie mieszkania po konkretnych parametrach. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu. Jednak czy na pewno? Portali internetowych oferujących mieszkania jest mnóstwo, większość z nich też oferuje mieszkania z drugiej ręki. My za planujemy kupić mieszkanie od dewelopera. Zatem warto zrobić rekonesans w mieście, w którym planujemy nabyć lokal, sprawdzić jakie firmy deweloperskie zajmują się nowymi inwestycjami. Pozwoli nam to na dogłębne rozeznanie się na rynku. Wtedy też będziemy mogli pozyskać informacje wprost ze strony dewelopera, warto też zajrzeć na forum poświęcone danym inwestycjom oraz pokrewnym, które zostały już oddane do użytku i mieszkańcy mają już doświadczenie ze standardem wykończenia mieszkania oraz użytkowaniem. Sprawdź dokładnie informacje o deweloperze i inwestycji. Kiedy zainteresuje Cię konkretny projekt, zgłoś się do punktu obsługi klienta i poproś o prospekt informacyjny projektu. Będziesz mieć wtedy pełny ogląd sytuacji.

Umowa

W całym procesie kupna mieszkania najczęściej podpisuje się dwa rodzaje umów – umowę przedwstępną i ostateczną. Co ma na celu takie podzielenie umowy? Umowę przedwstępną podpisuje się, gdy mieszkanie nam się spodobało, wszystkie dane dewelopera potwierdziliśmy i uważamy zawarcie transakcji za bezpieczne, ale jeszcze nie mamy funduszy, by móc od razu kupić lokal, a nie chcemy, by ktoś nas wyprzedził i kupił nasze wymarzone “M”. Najczęściej ta umowa dotyczy osób, które potrzebują  trochę czasu, by uzyskać kredyt (aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba już mieć wybrane konkretne mieszkanie, na które owy kredyt chce się wziąć). Po otrzymaniu pieniędzy z banku można podpisać umowę ostateczną, po której stajemy się właścicielami wybranego mieszkania.

Artykuł powstał przy współpracy z warszawskim deweloperem marvipol.pl