Na czym polega gruntowanie antykorozyjne?

Jednym z etapów napraw lakierniczych realizowanych w warsztatach renowacyjnych, jest gruntowanie antykorozyjne. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ono na zabezpieczenie nadwozia samochodu poddawanego lakierowaniu przed szybkim powstaniem ognisk korozji i rdzy.

Samochód jak każda inna rzecz podlega amortyzacji. Psują się przede wszystkim części wewnątrz auta, choć często przed końcem ich eksploatacji jaką wyznaczył producent. Bez ich wymiany samochód może pobierać więcej paliwa, niszczyć silnik lub inne elementy wyposażenia albo wręcz uniemożliwić swobodną jazdę.

Jest jednak element, który mimo, że nie wpływa na komfort jazdy, prawidłowe funkcjonowanie silnika, jest również bardzo często odnawiany, naprawiany. Chodzi oczywiście o tzw. “blachy” czyli ogólnie rzecz biorąc karoserie, która również pod wpływem warunków atmosferycznych lub innych czynników zewnętrznych podlega niszczeniu, korozji.

Proces lakierowania karoserii jest wieloetapowy. Perfekcja wykonania każdego z etapów wpływa na efekt końcowy.

Etapy gruntowania antykorozyjnego

W ramach realizowania prac z zakresu gruntowania antykorozyjnego konieczne jest zagruntowanie gołej blachy, co można przeprowadzić z zastosowaniem gruntowania gruntem reaktywnym oraz gruntowania gruntem epoksydowym. Tylko w ten sposób można solidnie zabezpieczyć blachę samochodu przed korozją.

Naprawa lakiernicza powinna dążyć do precyzyjnego odtworzenia wszystkich fabrycznych zabezpieczeń antykorozyjnych. Jeśli więc w wyniku prowadzonych prac lakierniczych doszło do odsłonięcia gołej blachy należy to miejsce zagruntować z wykorzystaniem jednej z farb gruntujących.

Gruntowanie reaktywne

Grunt reaktywny jest chemoutwardzalnym poliwinylowym materiałem gruntującym, nazywanym Wash Primer. Umieszcza się go w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Można go wtedy nakładać przez 24 godziny od chwili wymieszania składników. Zaleca się nałożenie podkładu po wyschnięciu gruntu reaktywnego – wciąż aktywnego chemicznie. Jego warstwa daje się dobrze szlifować na sucho. Grunt reaktywny nakłada się cienkimi warstwami w odstępie około 5 minut. Czas schnięcia wynosi od 30 do 90 minut dla każdej warstwy.

Nie wolno nałożyć na warstwę gruntu reaktywnego szpachlówki poliestrowej, bowiem rozpuści ona w stanie nieutwardzonym materiał gruntujący.

Gruntowanie epoksydowe

Przy nakładaniu na blachę gruntu epoksydowego można na jego warstwę nakładać szpachlówkę poliestrową w bezpośredni sposób. Można zastosować grubszą warstwę gruntu, zastępującą podkład. Czas schnięcia wynosi około 4 godziny przy temperaturze 20 stopni Celsjusza. Gruntowanie gruntem epoksydowym znajduje zastosowanie przy powierzchniach przewidzianych do szpachlowania.

Każdy etap lakierowania jest ważny i specyfika jego wykonania wpływa na efekt końcowy, tj. jednolitość i długotrwałość koloru.

Artykuł został przygotowany przez redakcję sklepu internetowego ilakiernik.pl – wiemy wszystko o lakierowaniu!