O siedmiu wydarzeniach dnia pozostających w cieniu “Wielkiego Amerykańskiego Zaćmienia”

W poniedziałek, 21 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca, widoczne na pasie przechodzącym przez cały kraj. I choć to„ Wielkie Amerykańskie Zaćmienie” nie było widoczne u nas, można je było śledzić za pośrednictwem licznych transmisji w internecie. Jedną z nich udostępnia na przykład oficjalna strona NASA.

Ale oprócz tego niecodziennego zjawiska, w dziedzinie nauki i zdrowia również wiele się wydarzyło w tym dniu. A oto 7 rzeczy, które zostały w cieniu słońca:

Leczenie alergii na orzeszki ziemne doustnym podawaniem probiotyku wraz z białkiem z orzeszków daje magiczny efekt.

Immunoterapia do tej pory była wielką nadzieją i obietnicą wyzdrowień z uciążliwych alergii w ciągu ostatnich kilku lat. Szczególnie częste jest uczulenie na orzeszki ziemne, które należy do szczególnie niebezpiecznych i powoduje wiele zgonów. Immunolodzy nie dali za wygraną i opracowali metodę na ich tolerancję, a w wyniku jej zastosowania utrzymuje się ona 4 lata od zakończenia oryginalnego badania.

W wyniku obserwacji, cztery lata później większość dzieci z wykształconą tolerancją nadal jadła orzeszki ziemne (80%) i z powodzeniem przeszła testy prowokacyjne. Za pomocą wywiadu pielęgniarskiego ustalono także, że reakcje alergiczne po celowym lub przypadkowym spożyciu orzechów ziemnych wystąpiły u 4 dzieci z grupy eksperymentalnej, ale u nikogo nie doszło jednak do wstrząsu anafilaktycznego.
Nie zapominajmy, że nadciśnienie może dotyczyć również dzieci.
Nadciśnienie tętnicze wydaje się być chorobą seniorów, którzy po kolejne recepty odwiedzają gabinety lekarskie. Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży to coraz częstszy problem.

Wraz ze wzrostem wskaźników otyłości młodzi ludzie również są zagrożeni. Ponieważ często nie występują takie same objawy, jakie u osób starszych, wysokie ciśnienie krwi może nie zostać rozpoznane przez długi czas. Amerykańska Akademia Pediatrii właśnie wydała nowy zestaw wskazówek dotyczących sprawdzania dzieci pod kątem stanu zdrowia i nadcisnienia, mając nadzieję, że wytyczne badania pomogą uzmysłowić młodocianym, że powinni być czujni na temat prawidłowości w odżywianiu się i wykonywaniu ćwiczeń fizycznych..

Goryl poddany eutanazji

To nie jest kiepski żart. Zaparcia są niepokojące nawet, gdy występują okazjonalnie. Jednak, gdy nasze jelita nie mogą już tego znieść to czeka na nas tylko operacja. Ponieważ tak właśnie stało się z Tiffany, 49-letnią gorylicą nizinną. Niestety operacja nie rozwiązała problemu, ponieważ na stole okazało się, że ma rozwiniętego raka jajników. Zamiast ją wybudzić, aby sukcesywnie mogła przejść przez bolesną (i logistycznie wyzywającą) chemioterapię, personel zoo zdecydował się na uśpienie goryla..
Oświetlenie nocne nie wiąże się już z większym ryzykiem zachorowań na nowotwory

Od jakiegoś czasu badania wskazywały, że istnieje związek pomiędzy nocnym oświetleniem a zachorowalnością na nowotwory. Dowodzono, że osoby wyeksponowane na nocne oświetlenie znacznie częściej zapadają na raka prostaty (w przypadku mężczyzn) lub piersi (w przypadku kobiet). Prawdopodobnym czynnikiem wiążącym nocne światło z nowotworami są zakłócenia w produkcji melatoniny, hormonu wydzielanego przez szyszynkę podczas okresów braku światła. Melatonina reguluje sen, ale pełni także inne funkcje regulacyjne w naszym organizmie.

Takie myślenie zostało właśnie obalone i naukowcy są zgodni, co do zakłócania naszego rytmu okołodobowego przez jaskrawe światła żarówek, ale to na szczęcie nie uszkadza naszego DNA.
A orzechy włoskie mogą pomóc Ci schudnąć
Orzechy są od dawna związane z kontrolą wagi, chociaż nikt nie znalazł ostatecznego powodu, dlaczego tak się dzieje. Ostatnie badania wykazały, że mogą zwiększyć poczucie pełności i uczucia sytości. Dzięki dużej zawartości białka i błonnika sprzyjają odchudzającym, gdyż rzadziej odczuwasz głód. W rezultacie spożywasz mniej kalorii i kontrolujesz dostarczane pożywienie.
„Odcinek za odcinkiem” do późnych godzin nocnych powoduje chroniczne niewysypianie.
Dzisiejszy odcinek “Nauka potwierdza oczywiste” uznaje fakt, że ludzie którzy do późna oglądają telewizję, mają więcej objawów bezsenności i zmęczenia. Prawdopodobnie częściowo dlatego, że dosłownie to zabiera czas, który przeznaczony jest na regenerację organizmu. Oglądanie telewizji wieczorem ma znaczący wpływ na porę kładzenia się spać i może być powodem przewlekłego niedoboru snu, a co za tym idzie licznych, w tym groźnych chorób. Po całym dniu ciężkiej pracy i stresu organizm jest jeszcze zbyt pobudzony, a dodatkowo cyrkularne rytmy naszego ciała są łatwo zakłócane przez bezpośrednie narażenie na światło bijące z ekranu. Trudniej będzie wówczas pogrążyć się w głębokim śnie. Gdy dopada Cię pokusa obejrzenia “jeszcze jednego odcinka”, to prawdopodobnie już wiesz o czym mowa.
Wielu rodziców wciąż nie wie, w jakiej pozycji powinno zasypiać niemowlę.
W 1992 roku Amerykańska Akademia Pediatrii zaczęła zalecać, aby wszystkie niemowlęta zostały kładzione do snu na plecach lub na boku. Od roku 2005 amerykańscy badacze przekonują, że najlepszą z możliwych pozycji do spania, dla noworodków, jest leżenie na plecach Jednakże ankiecie, której poddało się 3.300 matek, tylko 77 procent deklarowało ułożenie swojego dziecko na wznak, w porównaniu do 73 procent sprzed podania tej cennej dla zdrowia i życia informacji. Nie układaj swojego malucha do snu w pozycji na brzuchu. Zaobserwowano, że pozycja na brzuchu podczas snu niemowlęcia zwiększa ryzyko SIDS.

Źródło: www.popsci.com/health-science-news-today#page-3