Sprzęt AGD – czym należy się kierować przy jego zakupie

Aby móc w pełni zaspokoić nasze codzienne potrzeby, dom lub mieszkanie, w którym przebywamy musi być wyposażone w odpowiedni sprzęt AGD. Wybór ten nie należy do najprostszych. Kupując lodówkę, pralkę czy zmywarkę trzeba się zastanowić nad kilkoma aspektami. Pozwoli to na wybór sprzętu spełniającego wymagania jego przyszłych użytkowników. Wśród najważniejszych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć jest to, dla ilu osób będzie przeznaczony ten sprzęt oraz jakie jego funkcje są dla nas ważne. Oprócz tego ważną rolę spełnia zużycie mediów, stylistyka jego wykonania oraz rozmiary (pozwalające dopasować go do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował).

Lodówka – najważniejszy sprzęt AGD w kuchni

Wybór odpowiedniej lodówki to kluczowa sprawa w przypadku urządzania mieszkania. Obecnie, kupując lodówkę, nabywamy nowoczesny produkt wyposażony w bardzo interesujące rozwiązania ułatwiające przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach.

Pierwszym kryterium, które warto wziąć pod uwagę kupując lodówkę, jest określenie jej rozmiarów. Tego wyboru dokonujemy w zależności od tego jak często i jakie robimy zakupy oraz dla ilu osób i o jakim statusie ma być ona przeznaczona. Np. dla studentów wynajmujących pokój czy mieszkanie lub osób, które żyją same w niewielkiej kawalerce czy też dla osób wykonujących zakupy codziennie lub co drugi dzień, dobrym rozwiązaniem może być lodówka półmetrowa z 1 półką główną i półeczkami znajdującymi się w drzwiach. Dzięki temu można oszczędzić przestrzeń, która jest niezwykle ważna w niewielkich mieszkaniach. Dla 2 osób należy już natomiast kupić odpowiednio większą lodówkę (najlepiej proporcjonalnie większą, o  wysokości około 1 metra i 100 litrach pojemności), szczególnie gdy w mieszkaniu planuje się przygotowywać obiady. Taka lodówka powinna być już wyposażona w zamrażalnik, w którym można przechowywać zamrożone mięso i warzywa, pomocne w przygotowaniu dań głównych. Natomiast dla większych rodzin 4-5 osobowych dobrym rozwiązaniem są duże lodówki o wysokości 1,5 do 2 metrów, ponieważ pozwalają one w umiejętny sposób podzielić produkty (które znajdują się w niej zazwyczaj w dużej ilości) na odpowiednie kategorie. Oprócz wysokości i liczby półek bardzo ważna jest ich odpowiednia pojemność. Lodówka dla dużej rodziny powinna posiadać pojemność użytkową powyżej 200 litrów. Wybierając lodówkę warto także zastanowić się nad jej odpowiednim ulokowaniem. Jeśli potrzebujemy dużej lodówki, ale nie mamy gdzie jej wstawić,  można taką lodówkę zamontować jako element zabudowy.

Jednakże rozmiar i pojemność lodówki to nie wszystko. Ważne jest też to w jaki sposób ona funkcjonuje. Lodówki oznaczone są przede wszystkim klasami energooszczędności i statystykami poziomu hałasu (od litery A z odpowiednim znakiem +,++,+++ oznaczających najbardziej energooszczędną lub najbardziej cichą lodówkę do litery N oznaczającej produkt o słabszych parametrach w tym zakresie). Kupując lodówkę energooszczędną musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem, ale możemy jednocześnie mieć pewność, że taki zakup zwróci się po latach. To, by lodówka miała niski poziom hałasu, jest natomiast ważne w sytuacji, w której będzie się ona znajdować w salonach z aneksem kuchennym lub też, gdy często posiłki spożywamy w kuchni. Jej hałas może nam bowiem utrudniać normalne funkcjonowanie.

Zmywarka – wygoda przy zmywaniu naczyń

Zmywarka to urządzenie AGD kiedyś uważane za luksus, a obecnie, w związku z rozwojem technologicznym i spadkiem cen, coraz częściej spotykane na standardzie kuchni wielu domów i mieszkań.

Zmywarki występują w dwóch standardowych wariantach szerokości – 45 cm (przeznaczone dla jednej lub dwóch osób) lub 60 cm (idealne dla większej, 4-5 osobowej rodziny). Większe urządzenie pozwala na umycie większej ilości naczyń jednorazowo co jest niezwykle ważne gdy często przygotowujemy samodzielnie obiad lub gdy przyjmujemy w domu lub mieszkaniu dużo gości. Oprócz standardowych zmywarek wolnostojących, można także nabyć zmywarkę przeznaczoną do zabudowy. Taki jej model idealnie sprawdzi się w niewielkich kuchniach lub przy aneksach kuchennych, oszczędzając cenną przestrzeń. Wybierając zmywarkę warto także kierować się klasą energetyczną oznaczaną od najwyższej A+++ do G. Im wyższa klasa, tym niższe rachunki za pobór prądu i wody, dlatego na zmywarki klasy A+++ szczególnie powinny postawić osoby mieszkające samotnie lub z 1 dodatkowym domownikiem. Zmywarki są wyposażone w kilka różnych programów mycia. Są to programy do mycia lekko, średnio i mocno zabrudzonych naczyń. Mogą one jednak posiadać także dodatkowe funkcje. Jeśli posiadamy dzieci, doskonałym rozwiązaniem mogą być zmywarki posiadające funkcje mycia plastikowych zabawek lub programy do wyparzania butelek i smoczków. Dla osób, które korzystają z delikatnych naczyń (jak np. kieliszki) idealne będą natomiast zmywarki posiadające specjalnie skrócone, ale jednocześnie skuteczne w myciu programy, które nie zniszczą takich naczyń.

Pralka – inteligentne narzędzie do dbania o czystość ubrań i akcesoriów domowych

Pralka to urządzenie, bez którego nie może funkcjonować żadne gospodarstwo domowe, obojętnie czy przebywa w nim 1 lub 2 osoby, czy też duża wielopokoleniowa rodzina. Pralka służy do utrzymania w czystości przede wszystkim ubrań, czy takich akcesoriów jak ręczniki, ścierki, obrusy i firany. Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniej pralki powinna być pojemność jej bębna. Dla osób samotnych wystarczająca będzie pralka o bębnie 3-kilogramowym, dla 2 osób idealny będzie bęben 5,5 kilogramowy, natomiast dla dużych rodzin optymalne rozwiązanie może stanowić bęben 6 lub 8-kilogramowy. Oprócz bębna istotny jest też sposób ładowania prania. Standardowo pralki posiadają ładowanie od przodu, ale są też pralki ładowane od góry. Ta druga odmiana pralek doskonale sprawdza się w przypadku małej przestrzeni łazienki lub posiadania małych dzieci. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje mniejsze ryzyko, że ciekawe świata dziecko dostanie się do bębna. W tej kwestii bardzo ważne są także odpowiednie blokady – drzwi oraz przycisków w trakcie prania.

Oczywiście niezwykle ważnym kryterium przy wyborze pralki jest liczba i rodzaje posiadanych przez nią programów. Każdorazowo przed zakupem tego urządzenia warto jest określić jakie programy mogą się nam przydać. Dzięki temu dokonamy trafnego wyboru dostosowanego do naszych potrzeb. Ważna jest także wysoka klasa energetyczna urządzenia, ponieważ pralka zużywa aż 2 rodzaje mediów – wodę i prąd. Gdy nie posiadamy w domu miejsca do suszenia prania, oryginalnym rozwiązaniem może być dodatkowo zakup pralki z opcją suszarki. Pozwoli to zminimalizować powierzchnię zużywaną przez sprzęty domowe.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Milenium Piotr Młynarczyk z Wrocławia specjalizującej się w serwisie i sprzedaży urządzeń AGD