Sztuka jazdy motocyklem. Prawo jazdy kategorii A

Wiele osób marzy o jeździe motocyklem. O uzyskanie uprawnień do prowadzenia tego typu jednośladów nie jest jednak tak łatwo. Kierowanie motocyklami o większej pojemności skokowej silnika (powyżej 125 cm3) wymaga bowiem wyrobienia dodatkowej kategorii prawa jazdy – typu A.

Kto może uzyskać uprawnienia?

prawojazdy2Z uzyskaniem prawa jazdy kategorii A wiążą się pewne ograniczenia. Osoby, czyniące starania o prowadzenie każdego rodzaju motocyklu, muszą mieć w świetle obowiązujących przepisów ukończone 24 lata. Od zasady tej są jednak wyjątki – kierujący, posiadający prawo jazdy kategorii A2 (na motocykle o mocy nieprzekraczającej 35kW) co najmniej 2 lata, mogą starać się o ,,prawko” kategorii A bez względu na wspomniane ograniczenie wiekowe, czyli już w 20. roku życia (kategoria A2 wymaga jedynie pełnoletniości).

Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy kategorii A przypomina swoją formą i zasadami egzamin kategorii B. Składają się na nią 32 pytania ze znajomości przepisów, pierwszej pomocy i zagadnień technicznych, w tym nagrania wideo prezentujące konkretne sytuacje w ruchu drogowym. W zależności od stopnia istotności, za poprawne odpowiedzi można otrzymać od 1 do 3 punktów. Egzamin teoretyczny zalicza się, otrzymując co najmniej 68 z 74 możliwych ,,oczek”. Spora część pytań z puli kategorii A jest tożsama z tymi, na które odpowiadają przyszli kierowcy samochodów – nie może więc dziwić, że dużo OSK na etapie nauczania prowadzi zbiorcze wykłady teoretyczne dla kandydatów na prawa jazdy A i B.

Egzamin praktyczny

prawojazdy1Po zdaniu teorii przychodzi czas na praktykę. Tutaj napotykamy na pierwsze istotne różnice w egzaminach między kategoriami A i B. Z uwagi na specyfikę prowadzenia jednośladów silnikowych, obowiązkiem motocyklisty jest posiadanie stroju, który zapewni mu należyte bezpieczeństwo podczas poruszania się po placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym. ,,Niezbędnikiem” egzaminowanego są m.in.: spodnie z długimi nogawkami, kurtki z długimi rękawami zapinane na suwak, guziki bądź zatrzaski, rękawice motocyklowe, a także obuwie wiązane z płaską podeszwą. Wśród zadań, koniecznych do wykonania na placu, kierowca musi m.in. ruszyć na wzniesieniu, pokonać przeszkodę rozpędzony do prędkości 50 km/h, wykonać slalom ,,ósemkę” między dwoma pachołkami oraz kolejny slalom, przy utrzymaniu prędkości stałej 30 km/h. Po zaliczeniu placu pozostaje już ,,tylko” zdanie egzaminu w ruchu drogowym, na trasie wyznaczonej przez egzaminatora.

Gdzie się przeszkolić?

Szkolenia na prawo jazdy kategorii A podejmują się te same OSK, które prowadzą kursy jazdy samochodem (oczywiście pod warunkiem, że posiadają odpowiednią infrastrukturę i pojazdy). Warto jednak, aby decydując się na daną szkołę nauki jazdy sprawdzić, czy należycie przygotuje nas ona do egzaminu. Osobom z Dolnego Śląska i okolic, którym zależy na wzorowym prowadzeniu motocykla i bezproblemowym zdobyciu uprawnień, polecamy OSK ,,Manewr” we Wrocławiu.