Wpływ poziomu serotoniny na depresję

Stres – znak naszych czasów, powoduje, że człowiek może odczuwać różnego rodzaju dolegliwości, m.in. chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie tętnicze, spastyczne zapalenie jelita grubego, chorobę wieńcową, neurodermatozy czy też inne choroby psychosomatyczne.

Stany depresyjne wpływają na efektywność współczesnego człowieka, obniżając automatycznie jego zdolności produkcyjne i poznawcze. Życie przez cały czas stawia człowiekowi nowe wyzwania, które prowadzą do zaburzeń przebiegu procesów psychicznych. Obecnie ludzie narażeni są na szereg czynników, które niekorzystnie wpływają na jego psychikę. Podczas stresu dochodzi do zmniejszenia intensywności tworzenia biopola, a w następstwie do ograniczenia przekazu informacji nie tylko wewnątrzustrojowych, lecz także wymiany informacji pomiędzy organizmem a otoczeniem.

Niektóre badania dowodzą, że bez względu na dzień czy porę roku około 25% ludzi przechodzi depresję zwyczajną przynajmniej w jej łagodnej postaci. Depresja zwyczajna inaczej przygnębienie jest wśród dolegliwości psychicznych tym czym przeziębienie wśród dolegliwości fizycznych.Istnieją jeszcze dwie odmiany depresji:

  • dwubiegunowa,
  • jednobiegunowa.

Różnica między nimi sprowadza się do występowania lub nie, tak zwanych faz maniakalnych.Charakteryzują się one niczym nieuzasadnioną euforią, urojeniami wielkościowymi i entuzjazmem w mowie i działaniu.

Objawy depresji według American Psychiatric Association pojawiają się wtedy, gdy niemal codziennie przez okres około dwóch tygodni występują następujące objawy:

  • obniżenie nastroju przez większość dnia,
  • wyraźna utrata zainteresowań lub nieznajdowanie przyjemności we wszystkich lub w większości codziennych zajęć,
  • wzmożone łaknienie lub niechęć do jedzenia,
  • bezsenność lub nadmierna potrzeba snu,
  • niepokój ruchowy lub spowolnienie ruchowe,
  • zmęczenie lub brak energii,
  • niska samoocena,
  • obniżenie sprawności myślenia i koncentracji.

Trzeba pamiętać, że depresja może osiągnąć stadium kliniczne, wtedy popadamy w marazm i konieczna jest pomoc terapeuty.

Za depresję duży wpływ ma poziom serotoniny w naszym organizmie, niski jej poziom w płynie mózgowo – rdzeniowym powoduje zapadanie na tę jakże obecnie powszechną chorobę.

Większość leków przeciwdepresyjnych podnosi poziom serotoniny w synapsie dzięki hamowaniu jej wychwytu zwrotnego.

Serotonina wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Jej niski poziom jest tylko początkowym ogniwem w łańcuchu wyznaczającym kierunek zachowania się człowieka. Negatywny nastrój może przejść w depresję zwyczajną, czyli permanetne przygnębienie, by przybrać najpoważniejszą formę depresji klinicznej, częstej przyczyny samobójczych śmierci.

Serotonina to tylko jeden z wielu neuroprzekaźników, ale jego pośredni jak i bezpośredni wpływ na różne dziedziny życia ludzkiego, zdawałoby się nie związane z tym jednym z wielu związków chemicznych syntetyzowanych przez nasz organizm – jest tak wielki, że wypada się zastanowić nad rolą innych neuroprzekaźników determinujących ludzkie zachowanie.

Nie wolno depresji leczyć bez konsultacji z lekarzem, leczenie na własną rękę grozi poważnymi konsekwencjami – nawet śmiercią.Wszystkie produkty farmaceutyczne możesz kupić bez wychodzenia z domu w aptece internetowej cefarm24.pl

Uważaj na fałszywe apteki i leki. Zawsze wybieraj legalne apteki – jak to zrobić? To proste zajrzyj na stronę drogadosiebie.pl

Źródło:
1. Rydzyński Z., Psychiatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 19962.
2. Nemeroff Ch. B., Neurobiologia depresji. Świat Nauki, „Scientific American” 1998