Wybieramy lampę do czytania

Jeżeli wykonujemy jakąś pracę biurową, lub jeśli w wolnym czasie lubimy zagłębić się w ulubionej lekturze, to powinniśmy zapewnić sobie nie tylko wygodne miejsce do siedzenia, ale także odpowiednią lampę. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli nam w długie zimowe wieczory czytać książki, lub pracować bez zbędnego przemęczania wzroku. Wybór produktów dostępnych na rynku jest bardzo duży, ale zawsze podczas takich zakupów należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, źródło światła

Jeżeli lubimy czytać w salonie, to dla zapewnienia odpowiedniego komfortu musimy mieć nie tylko główne oświetlenie sufitowe, ale także inne źródło światła skierowane bezpośrednio na miejsce wypoczynku. Jak wiadomo nie każdy lubi siedzieć przy biurku, lub stole. Czytając książki, czy przeglądając czasopisma najczęściej wybieramy wygodny fotel, lub kanapę. Jeśli jest to nasze ulubione miejsce, to warto tuż obok niego postawić lampę do czytania. Co bardzo ważne źródło światła nie może być za bardzo skoncentrowane. Punktowe oświetlenie nie nadaje się do czytania. Należy raczej zwracać uwagę na lampy, które dają rozproszone światło. Warto wybierać także takie produkty, które mają nieprzezroczyste abażury.

Po drugie, odległość

Jeżeli siedzimy przy biurku to odległość lampki biurkowej od blatu nie powinna przekraczać trzydziestu pięciu centymetrów. Warto tą uwagę także przenieść na lampę do czytania. Na szczęście producenci oświetlenia dają nam duży wybór i z łatwością znajdziemy produkty, które można dowolnie konfigurować. I tak na przykład teraz bardzo modnym rozwiązaniem jest lampa na wygiętej nodze. Można ją swobodnie regulować i dopasowywać do indywidualnych potrzeb. A skoro już o ustawieniach mowa, to jeśli jesteśmy praworęczni, to światło powinno padać z lewej strony. I odwrotnie w przypadku osób leworęcznych. Dotyczy to zarówno siedzenia przy biurku jak i czytania książek w fotelu.

Po trzecie, barwa światła

Kupując nową lampę warto zwrócić także uwagę na pasujące do niej żarówki i dostępne barwy światła. Jeżeli chcemy zapewnić naszym oczom komfort zbliżony do warunków dziennych, to powinniśmy wybierać zimne barwy. Ich skala jest dosyć duża i na pewno wcześniej czy później uda nam się znaleźć żarówki, które nie będą męczyły wzroku.

Po czwarte, design

Pomijając wszystkie parametry techniczne lampa do czytania powinna także pasować do naszych wnętrz. Jeśli ulubionej lekturze oddajemy się w domowym gabinecie, to klasyczna lampka biurkowa z ozdobnym abażurem będzie jak znalazł. Jeśli jednak wolimy czytać w sypialni, to nasze lampki nocne mogą także pełnić rolę lamp do czytania. W tym wypadku sprawdzą się duże abażury na przykład w stylu glamour. Z kolei lampa do czytania umiejscowiona w salonie musi pasować do pozostałego oświetlenia. Warto wybierać produkty pochodzące z tych samych kolekcji. Dzięki temu lampki będą nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne. Na koniec warto wymienić pozytywne skutki prawidłowego doboru oświetlenia do czytania. Przede wszystkim możemy czytać nie tylko w dzień, ale także wieczorami i nocami. Poza tym dbamy o wzrok i pobudzamy organizm. Naturalne światło pełni także rolę pobudzającą wydzielanie hormonów szczęścia. Dzięki nim jesteśmy odstresowani i z chęcią wykonujemy codziennie obowiązki.

Autor:
Artykuł powstał dzięki firmie Ligeroo prowadzącej elektryczny sklep internetowy.