Wybieramy telewizor – praktyczne wskazówki

Choć rola telewizora w naszym domu coraz bardziej się zmienia, to nadal jest to bardzo popularny sprzęt w wyposażeniu mieszkania. Kiedyś woleliśmy oglądać na nim różne programy i seriale, teraz to bardziej ekran multimedialny, do którego można podłączyć konsole, komputer, oraz połączyć się z wieloma stronami internetowymi. Bez najmniejszego problemu porozmawiamy tu za pomocą popularnego komunikatora internetowego oraz tradycyjnie obejrzymy film lub zdjęcia z wakacji. Jak jednak wybrać odpowiedni telewizor, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? O tym poniżej.

Prywatne preferencje

Z racji tego, że współczesny telewizor potrafi tak wiele, to decyzja o jego zakupie powinna być podyktowana naszymi prywatnymi preferencjami. Nie opłaca się inwestować w opcje, które i tak nie będziemy używać (no chyba, że są w standardzie). Nie każdy będzie używał telewizora do grania. Zwłaszcza starszym osobom trudno jest się przestawić na inne tory, jakie oferują dzisiejsze modele TV, więc dla nich najważniejsza powinna być cena, wielkość oraz podstawowe parametry, jak liczba gniazd do podłączenia dodatkowych sprzętów, np. odtwarzacza DVD.

Wielkość ma znaczenie

Pierwszym „parametrem” jaki zwykle rozważamy jest wielkość ekranu, który chcemy nabyć. Jest to jak najbardziej słuszna droga. To przecież dzięki ilości dostępnych cali otrzymujemy większą lub mniejszą wygodę oglądania tego co wyświetla się na ekranie. Szczególnie gry i filmy wypadają korzystniej, jeśli obraz jest odpowiednio duży. By jednak osiągnąć jak najlepszy efekt zaleca się dobór wielkości do rozmiarów pomieszczenia. Zbyt mały ekran zginie w dużym pomieszczeniu, a zbyt duży może wyglądać groteskowo lub stać się nieporęcznym elementem wystroju. Najlepszym rozwiązaniem jest więc, kiedy oglądając obraz możemy objąć wzrokiem cały ekran. To bardzo wygodne i praktyczne więc tym ważniejsze jest by stosować się do tej reguły. Od wielkości zależy też cena, a nikt przecież nie lubi przepłacać.

Matryca

Niemniej ważna podczas wyboru nowego telewizora jest technologia matrycy. Decyduje ona o jakości wyświetlanego obrazu (kolorach, ostrości) oraz o stopniu pobierania energii elektrycznej. Na chwilę obecną rynek zdominowany jest przez technologię LED oraz OLED. Ta druga jest nowinką w środowisku ekranów multimedialnych. Plusem jej zastosowania jest niewielka grubość telewizora, co wiąże się również z mniejszą wagą. Jeśli nie zamierzamy inwestować w TV powyżej 40 cali, to równie dobrze możemy zdecydować się na technologię LCD. Choć ma ona gorsze parametry, jest w zupełności wystarczająca dla mniej wymagających użytkowników. Jej jakość nie pozostawia zastrzeżeń, więc to dobra inwestycja (oraz również tańsza).

Obraz w HD

Telewizje satelitarne oraz naziemna telewizja cyfrowa posiadają w swojej ofercie programy oznaczone symbolem HD. Jest to o tyle ważne, że jakość wyświetlanego na nich obrazu jest o wiele lepsza niż normalnie. Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z tej technologi, a nie tylko potrzebujemy telewizora do pobieżnego przeglądu programów rozrywkowych, to powinniśmy zdecydować się na TV z obsługą jakości HD. Jest ona również przydatna, kiedy podłączamy do odbiornika komputer czy konsole. Wrażenia wizualne są w tym wypadku bardzo ważne, dlatego nie należy wahać się przy zakupie i dopłacić kilka złotych za taką możliwość. Spotkać można tu także ekrany wyposażone w technologię zdolną wyświetlać obraz w trójwymiarze, jednak poza światem gier i kilkoma filmami rynek obsługujący tę jakość jest jeszcze stosunkowo mały.

Materiał przygotowany dzięki współpracy ze stroną Urządzenia.eu