Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet tapicerski?

Aby kupić najlepszy pistolet tapicerski warto wiedzieć, czym powinniśmy się kierować i czy postawić na tani zszywacz ręczny, czy może drogi, profesjonalny, pneumatyczny. Artykuł ma na celu wskazać podstawowe cechy zszywaczy tapicerskich oraz zwrócić uwagę na rodzaj i sposób pracy urządzeniem.

Żeby firma – tapicernia, stolarnia, firma dekarska czy budowlana, dobrze prosperowała i uważana była za godną polecenia warto zakupić odpowiedni dla siebie taker. Aby wybrać ten najlepszy trzeba zwrócić uwagę na ilość prac, jakie nim wykonamy i nakład finansowy, który jesteśmy w stanie udźwignąć. Tapicernia czy stolarnia bez pistoletu tapicerskiego jest wyłączona praktycznie z wszystkich prac wykończeniowych. Na co więc zwrócić uwagę, aby zakupić odpowiedni zszywacz tapicerski?

Rodzaj i intensywność prac
Od rodzaju i intensywności pracy zależy rodzaj polecanego pistoletu tapicerskiego. Jeśli prowadzimy punkt naprawczy, nasze prace są sporadyczne lub jesteśmy amatorami, warto zapoznać się z ofertą pistoletów ręcznych i ręcznych młotkowych. To urządzenia tanie, proste w obsłudze i o nieskomplikowanej budowie. Rzadko się psują, są lekkie, wytrzymałe i poręcze. Uważa się, że to urządzenia dla kobiet, o dobrze wyprofilowanej rączce i odpowiednim wywarzeniu.

Jeśli nasz punkt działa stosunkowo prężnie warto zastanowić się nad zakupem bardziej profesjonalnych, a więc wydajniejszych i wymagających mniejszego nakładu siły, pistoletów elektrycznych i pneumatycznych. Intensywność ich wykorzystania i nakład pracy wymuszają, bowiem szybkość, dokładność i regulację energii pracy, które osiągają jedynie urządzenia o bardziej skomplikowanej budowie i szerokich możliwościach technicznych. Polecany jest pistolet stolarski na zszywki 92 i model pistoletu, który jest odpowiednikiem takera Bea.

Długość ciągu pracy
Prace amatorskie i naprawcze mogą być prowadzone na krótkich magazynkach. Typowe prace produkcyjne wymagają jednak urządzeń o długim magazynku, pozwalającym np. obić mebel bez częstych przerw na dołożenie kolejnych zszywek. To znacznie zwalnia pracę, wielokrotnie zmniejsza jej jakość a to z kolei odbija się na wynikach ekonomicznych. Długie magazynki są konieczne przy produkcjach towarowych.

Tryb pracy
Tryb pracy, istotny dla profesjonalistów, gdzie obsługiwane są pistolety wielo lub jednostrzałowe. Wielostrzałowe takery pozwalają na wyrzut znaczniej ilości zszywek na sekundę i polecane są do dużych stolarni. Z kolei w małych stolarniach wystarczą zszywacze jednostrzałowe. Dużą rolę odgrywa tu nie tylko intensywność prac ale również względy ekonomiczne i konieczność precyzyjnej pracy.

Biorąc pod uwagę wyżej omówione punkty można wybrać pistolet tapicerski spośród urządzeń ręcznych, elektrycznych lub pneumatycznych. Każde mają swoje wady i zalety i polecane są do innego typu i trybu pracy.

Zszywacze ręczne są tanie, lekkie i wygodne oraz łatwe w użyciu. Mają wysoką niezawodność, niską awaryjność i są niezwykle wytrzymało. Można nimi pracować poza stolarnią i źródłem prądy. Niekiedy uważane są za urządzenia typowo damskie, z uwagi na dopasowanie do dłoni i niską wagę. Na pewno polecane są do prac naprawczych czy amatorskich. Nie są polecane do kupna dla tapicerni produkcyjnych. Ich wadami jest wolna praca, ściśle uzależniona od biegłości obsługi urządzenia przez tapicera.

Zszywacze elektryczne działają automatycznie, a więc nie potrzebuję wysokiego wydatku siły na ich obsługę. Mają nieco bardziej skomplikowany mechanizm działania. Zszywają również twarde materiały, czy łączą np. tkaniny z twardym drewnem. Są szybkie w pracy, choć wciąż uzależnione od szybkości obsługi. Można je kupić również w wersji akumulatorowej, a więc istnieje możliwość pracy nimi poza źródłem prądu. Niestety bywają stosunkowo drogie.

Zszywacze pneumatyczne są typowo profesjonalne. Z uwagi na cenę, ich zakup powinien być ekonomiczno opłacalny. Są to urządzenia o regulowanej energii pracy. Można nimi łączyć praktycznie dowolne materiały. Są łatwe w obsłudze, szybkie i dokładne, choć ich budowa jest stosunkowo skomplikowana. Najczęściej przeznaczone są jednocześnie do wbijania gwoździ tapicerskich oraz zszywek tapicerskich. Są odpowiednio wyważone, mają wyprofilowaną rączkę oraz rzadko się psują. Najczęściej są ciche w obsłudze i pozwalają na pracę nawet przy ograniczonym dostępie do miejsc mocowania. Niestety to takery drogie i wymagające dokupienia dodatkowego doposażenia.

Mamy nadzieję, że artykuł, choć trochę pomoże w dobraniu odpowiedniego sprzętu.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez Hurtownię Tapicerską Akces oferującą min. pistolety i zszywacze tapicerskie: hurtownia-akces.pl/pistolety-zszywacze-tapicerskie