Ciekawostki i przesądy na temat obrączek i kolczyków

Biżuteria od dawna miała duże znaczenie dla człowieka. Ze względu na jej wysoką cenę i dodatkowe funkcje, jakie przypisywano poszczególnym jej elementom (np. pierścionkom), narosło wokół niej sporo przesądów, dziwnych przekonań. Warto przypomnieć najciekawsze z nich.

Przesądy na temat obrączek ślubnych
Ponieważ obrączki uznawane są jeden z najważniejszych pierścieni, jakie przyjdzie nam nosić w życiu, stawiane jest wobec nich wiele wymagań. Jeśli nie zostaną one spełnione… no właśnie, czeka nas pech, nieszczęście, lub niepowodzenie związku – przynajmniej jeśli zawierzymy przesądom.

– Niedopasowane obrączki – zbyt luźne mogą wróżyć rozstanie z powodów lekkomyślności lub chwil słabości, a zbyt ciasne mają prowadzić do zazdrości, czy zdominowania jednego partnera przez drugiego. Dlatego lepiej upewnić się, że pasują one idealnie.

– Gładkie czy rzeźbione? Gładkie obrączki mają wróżyć parze spokojne, bezproblemowe życie, natomiast te pokryte wyrzeźbieniami – zapowiadać przeciwności losu. Za to jeśli zdecydujemy się na obrączki potrójne, z trzech różnych metali (np. żółtego i białego złota oraz platyny), w naszym związku nie zabraknie żadnego składnika miłości.

– Zdejmowanie obrączek – przyjęło się, że nie powinno się nigdy zdejmować obrączek, bo źle wróży to małżeństwu. Dodatkowo, kiedyś tylko kobiety z obrączką na palcu były uważane za godne pocałunku w dłoń.

– Zapomnienie, upuszczenie, zgubienie – warto przypilnować świadków przed ślubem, bo zapomnienie przez nich obrączki do kościoła lub urzędu grozi niepowodzeniami dla małżonków. Zgubienie obrączki już podczas trwania małżeństwa ma grozić podobno wieloma nieszczęściami, a upuszczenie podczas ceremonii – tragedię w rodzinę, w tym nawet śmierć osoby, która to zrobiła. Taką obrączkę mógł podnieść tylko ksiądz lub drużba.

– Kolejność zakładania obrączek – warto skupić się podczas momentu zakładania obrączek, bo pomylenie palca może wróżyć niewierność. A osoba, która jako pierwsza wsunie obrączkę na palec partnera, będzie dominować w związku.

Ciekawostki na temat kolczyków
Kolczyki noszone są prawdopodobnie jeszcze dłużej, niż obrączki, stąd też w ich historii pojawia się wiele ciekawych wątków. – Pierwsze wzmianki pisane o kolczykach pojawiają się m.in. w Starym Testamencie. To z nich wytopiono złotego cielca.- W Luwrze można znaleźć posąg niewolnika, który posiada kolczyk… w genitaliach. Miało to mu utrudnić zażywania cielesnych uciech, przez co był zdolny do pracy, ale nie marnował czasu i sił na takie przyjemności.- Hinduizm uznaje kolczyk za pewien odpowiednik obrączek. Kobiety po ślubie noszą kolczyk w nosie, symbolizujący uległość i oddanie kobiety mężczyźnie. – Mało kto wie, że w Rzymie starożytnym męskość wyrażała się przez… kolczyki w sutkach. – Marynarze zaś nosili kolczyki po to, by w razie utonięcia i wyłowienia ich ciała, kolczyk stał się zapłatą za pochówek.- Kolczyki w uszach zaczęto nosić prawdopodobnie dlatego, że w wielu kulturach uważano uszy za miejsce, przez które do ciała może wejść zły duch. Kolczyki były swoistym talizmanem mającym przed tym uchronić.

Autor artykułu
Tekst powstał dzięki współpracy z jubilerem www.wec.com.pl specjalizującym się w produkcji pierścionków i obrączek.