Joga – sposób na regulowanie oddechu

Nie bez powodu często słyszymy w różnych psychologicznych poradach, by w stresujących sytuacjach wziąć trzy głębokie oddechy. Filozofia jogi opiera się na tym, by zyskać pełną świadomość swojego oddechu, ponieważ od jego techniki, będzie zależeć, czy wykonywane przez nas pozycje, rzeczywiście wyzwolą u nas stan odprężenia i rozluźnienia.

Bez oddechu, ani rusz…

Dobrodziejstw, jakie płyną z świadomego oddychania jest naprawdę wiele. Należy zacząć od tego, że jeśli skupiamy się na podstawowym elemencie naszego życia – oddychaniu, przestajemy się koncentrować na reszcie spraw. Nie myślimy o niezapłaconych rachunkach, brzydkiej pogodzie, liście zakupów, pracy, problemach rodzinnych, wymianie garderoby…. Dokładnie, listę wszystkich spraw, którymi na co dzień zaprzątamy sobie głowę, nie sposób zamknąć. Skup się tylko na oddechu, na tlenie, który musi się najpierw dostać do Twoich nozdrzy, by przez drogi oddechowe trafił do oskrzeli, a następnie płuc, skąd później zostanie przetransportowany do każdej komórki ciała razem z krwią.

W procesie oddychania kryje się wiele kolejnych następstw, pozwalających zrozumieć, dlaczego jest to takie ważne. Świadomie oddychając, dotleniasz cały swój organizm, przede wszystkim mózg i serce. Stąd też możesz odczuwać spadek napięcia emocjonalnego, a za to rosnące rozluźnienie i uspokojenie. Twoje serce zaczyna pracować nieco wolniej, ciśnienie tętnicze krwi również zostaje obniżone.

Technika prawidłowego oddychania

Jeśli właśnie zdaliście sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest świadome oddychanie, to z powodzeniem możecie przejść do kolejnego kroku – opanowania techniki prawidłowego oddechu.

Zaczynając regulować swój oddech, możecie być całkiem zaskoczeni, a nawet zbici z tropu. Ponieważ istnieje wiele technik proponowanych w jodze, i co najważniejsze, każda z nich jest prawidłowa. Skąd wiedzieć, która będzie dla nas najlepsza? Niektóre z tych technik można wykonywać wyłącznie w pozycjach leżących, inne tylko w siedzących. Jedne kierowane są do początkujących uczestników jogi, inne znowu wymagają zdecydowanie więcej doświadczenia oraz samoświadomości. Techniki oddychania można podzielić także pod względem efektów, jakie chcemy uzyskać. Większość sposobów wyrównania oddechu ma na celu rozluźnienie oraz odprężenie ciała oraz umysłu. Ale znane są także takie, które będą odpowiedzialne za wspomaganie redukcji wagi ciała.

2470537910_834f51f810_bOddech Ujjayi

Technika ta określana jest również mianem zwycięskiego oddechu. Polega ona na głębokich wdechach przez nozdrza. Osoba oddychająca w ten sposób powinna skupić się na tym, by poczuć powietrze na tylnych ściankach swojego gardła. Wydychane powietrze również powinno znaleźć ujście przez nos. Opanowanie tej techniki rozpoznamy po charakterystycznym odgłosie, przypominającym szum oceanu. Oddech Ujjayi należy do uspokajających, a także odpowiedzialnych za rozluźnienie organów wewnętrznych.

Oddech Simhasana

Chcąc pozbyć się stresu, można posłużyć się techniką stosowaną w asanach. Oddech Simhasana zwany również oddechem lwa, początkowo może wydawać się dość skomplikowany do opanowania. Najważniejsze jest to, by podejść do całej techniki z dystansem, a nawet poczuciem humoru. Polega ona na wydychaniu powietrza przez usta. Wydechom musi towarzyszyć odgłos brzmiący jak „Ahhh”. Ponadto język musi być wysunięty, możliwie jak najdalej, natomiast wzrok powinien być utkwiony przed siebie.

Oddech Shitali

Marzysz o zimnym prysznicu lub wypiciu czegoś bardzo chłodnego? Takie pragnienia najczęściej doskwierają Ci podczas bardzo upalnych dni. Czy wiesz, że możesz ochłodzić swoje ciało przy pomocy techniki oddychania zwaną Shitali? Nie bez powodu jest ona nazywana także oddechem chłodzącym.

Do tego celu należy zwinąć swój język w rulonik i nieco wysunąć go poza zarys warg. Kolejnym krokiem jest zaczerpnięcie bardzo głębokiego oddechu przez zwinięty język. Następnie zatrzymując powietrze w ustach, trzeba schować język w ustach i zamknąć wargi. W tym czasie warto podtrzymać brodę nieco obniżoną. Przechodząc do wydechu, powietrze uwalniaj przez nozdrza. Cały proces należy wykonać kilkakrotnie.

Bardzo często początkujący uczestnicy jogi, uczą się podstaw prawidłowego oddechu. To właśnie od niego zależą dalsze efekty. Następnie prawidłowo wykonywany oddech można łączyć z prostymi asanami, by później coraz bardziej rozwijać swoje umiejętności. Im bardziej zaawansowany będzie uczestnik treningów jogi, tym otrzyma efektywniejsze i coraz bardziej zaskakujące efekty.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html