Sektor zdrowia publicznego, czyli miejsce pracy lekarzy, budynki w których walczy się o zdrowie, leczy choroby i ratuje ludzkie życie, często okazują się siedliskiem bakterii i wirusów. Powodem są wirusy i bakterie przenoszone za pośrednictwem chorych. By zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, w polskich szpitalach rozpoczęto stosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej, która posiada właściwości bakteriobójcze. Odpowiednie stopy miedzi skutecznie zwalczają wirusy i mikroelementy.
Stopy miedzi przeciwdrobnoustrojowej
Stopy miedzy posiadają naturalne właściwości bakteriobójcze i antybakteryjne, które likwidują szeroką gamę niebezpiecznych mikroorganizmów. Stop metalu jest szczególnie skuteczny w walce z bakteriami z enterokrwotocznego szczepu E. coli, MRA, Staphylococcus, Clostridium difficile, wirusami grypy typu A, adenowirusami i grzybami. Dzięki swoim właściwościom, miedź wykorzystywana jest do tworzenia powierzchni dotykowych, czyli elementów i przyrządów typu klamki, poręcze i tace, które najczęściej trafiają w ludzkie dłonie.
Miedziane powierzchnie wykorzystywane są gównie w sektorze zdrowia publicznego i placówkach medycznych. W miejscach, w których ludzie są najbardziej narażeni na kontakt z zarazkami, wirusami i bakteriami. Mają one za zadanie ochronić pacjentów przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Przeprowadzone badania niejednokrotnie udowodniły właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu obecnie stop miedzi powszechnie wykorzystywany jest na całym świecie.
Czyszczenie i dezynfekcja
Stopy miedzy przeciwdrobnoustrojowych są niezwykle skuteczne, jednak muszą być poddawane częstej dezynfekcji. Podczas czyszczenia wykorzystywane są trzy rodzaje środków. Pierwszym są detergenty szpitalne stosowane podczas zmywania tłuszczu i zanieczyszczeń, które wykorzystuje się przed właściwą dezynfekcją. Drugą grupę stanowią szpitalne środki dezynfekujące, służące do właściwej dezynfekcji powierzchni miedzianych.
W skład środków wchodzi alkohol, wybielacz, czwartorzędowy związek amoniowy, chlorek amonu oraz fenoli i amoniak. Trzecia grupa to substancje polerujące i czyszczące metal. Detergenty wyprodukowane na bazie kwasu cytrynowego i przeznaczone do wybłyszczania powierzchni miedzi. Często wykorzystywanym preparatem czyszczącym jest również roztwór składający się z pary wodnej oraz formaldehydu. Podczas dezynfekcji należy unikać produktów zawierających jony metali typu kwas etylenodiaminotetraoctowy, ponieważ substancja blokuje pełną wydajność miedzi.
W sektorze zdrowia publicznego pacjenci narażeni są na niebezpieczne wirusy i bakterie. By zapewnić bezpieczeństwo chorym i badanym, w szpitalach wykorzystywane są stopy miedzy przeciwdrobnoustrojowej. Powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi są odporne na wirusy, bakterie i mikroelementy. Dzięki nim pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Wyroby medyczne zawierające miedziane powierzchnie dotykowe dostępne są na stronie internetowej firmy INMED-Karczewscy.