Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Ofxordzie wskazują na to, że dzieci które grają około godzinny dziennie w gry komputerowe, są lepiej przystosowane do życia w grupie niż takie, które w ogóle nie mają do czynienia z tego typu aktywnością. Ponadto badania wykazały, że w przypadku osób grających od 1 do 3 godzin dziennie, nie widać żadnego wpływu gier na ich zachowanie. Zarówno pozytywnego jak i negatywnego.
Wartym odnotowania jest fakt, że są to jedne z pierwszych badań, które jednocześnie skupiają się na zarówno pozytywnych jak i negatywnych efektach grania w gry komputerowe. W analizie udział wzięło 5000 osób w wieku od 10 do 15 lat. Spytano ich o to, jak dużo czasu dziennie poświęcają rozrywce komputerowej oraz o to, jak bardzo czują się szczęśliwi. Sprawdzono także ich aktywność, umiejętność skupienia swojej uwagi, empatii oraz to jak dobrze dogadują się z rówieśnikami.
Okazuje się, że młodzież i dzieci którzy spędzają przy komputerze większość swojego czasu wolnego, mają problemy z przystosowaniem się do życia w grupie. Dokładnie trzy na cztery osoby, które grają po kilka lub kilkanaście godzin dziennie, nie są dostosowane do przebywania z rówieśnikami. Może to wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, przegapiają oni wiele aktywności w których biorą udział pozostałe dzieci. Ponadto, gry komputerowe wystawiają je na kontakt z zawartością, dostosowaną do dorosłego odbiorcy, co również może wpłynąć negatywnie na ich psychikę.
Z drugiej strony jednak osoby które grają w gry komputerowe przez około godzinę dziennie, są lepiej dostosowane do życia nie tylko od osób, które tracą na to cały swój wolny czas, ale także od tych które z komputerami w ogóle nie mają nic wspólnego. Dzieciaki te nie tylko świetnie dogadują się w grupie, ale także nie mają problemu ze skupieniem uwagi. Mają także mniej przyjaciół, ale to wynika z faktu, że wiedzą jak dobrać sobie tych odpowiednich przez co nie mają tyle emocjonalnych problemów co rówieśnicy. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego akurat granie przez godzinne dziennie, wpływa pozytywnie na dzieci, ale naukowcy planują przeprowadzić następne badania w tej sprawie. Warto jednak odnotować fakt,że gry nie są takim złem, jak wiele osób uważa.
Źródło: www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140804100350.htm