W najbardziej zaawansowanych protezach elektryczno-mechaniczne układy są bezpośrednio sterowane z połączonych z nimi nerwów i mięśni w organizmie człowieka. Ale komunikacja żywej tkanki z obwodami elektronicznymi z wielu powodów nie jest łatwa. Zasadnicza przeszkoda polega na tym, ze komunikacja w urządzeniach elektrycznych opiera się na wędrówce ujemnie naładowanych elektronów, natomiast wiele łączność w żywych tkankach odbywa się zasadniczo poprzez ruch dodatnio naładowanych cząstek, np. jonów wapnia i potasu.
Teraz jednak naukowcy odkryli nową funkcję białka zwanego reflektyną, występującego u kałamarnic z rodziny kalmarowatych. Okazuje się, że reflektyna przewodzi protony i może być w stanie zlikwidować przepaść w komunikacji między komórkami i implantami biomedycznymi.
„Genetic Engineering and Biotechnology News” informuje, że zespół naukowców rozpoczął studia nad reflektyną, aby rozeznać, w jaki sposób umożliwia ona kalmarom zmienianie kolorów i odbijanie światła. Badacze wyprodukowali kalmarową reflektynę w procesie biotechnologicznym za pomocą pospolitych bakterii i nanieśli ją cienką warstwą na podłoże krzemowe. Za pomocą metalowych elektrod, które skontaktowało się z tą warstwą, naukowcy zaobserwowali związek między prądem i napięciem w różnych warunkach. Reflektyna transportowała protony prawie tak skutecznie, jak wiele z najlepszych sztucznych materiałów.
Zdolność reflektyny do przenoszenia ładunków dodatnich ma uniwersalny charakter, może więc być wykorzystana do tworzenia implantów i protez, które mogą komunikować się łatwiej z ciałem człowieka. Fakt, że materiał jest biologiczny i elastyczny oznacza, że może się lepiej od istniejących materiałów przyjmować do organizmu ludzkiego, i dawać mniejsze ryzyko odrzucenia.
Źródło: www.popsci.com/article/science/squid-protein-could-help-brains-talk-computers?dom=PSC&loc=recent&lnk=6&con=squid-protein-could-help-brains-talk-to-computers