Camera obscura i początki fotografii

Początki znanej nam współcześnie fotografii datowane są na XIX wiek. Wtedy to rewolucja przemysłowa przyczyniła się do rozwoju popularności zdjęć, zaś badacze analizowali składy chemiczne trwałości poszczególnych materiałów wykorzystywanych do wykonywania fotografii. Jednak ludzie już dużo wcześniej zastanawiali się w jaki sposób mogą utrwalić swoje oblicze dla przyszłych pokoleń. Oczywiście – obrazy. Natura ludzka lubiąca eksperymenty i zagadki starała się odkryć coś więcej. I tak w starożytności została stworzona camera obscura.

Camera obscura, nazywana także kamerą otworkową lub ciemnią optyczną, swoimi korzeniami sięga starożytnej Grecji. Arystoteles obserwując częściowe zaćmienie Słońca zauważył obraz tworzony przez promienie prześwitujące między liśćmi drzew. Za pierwsze naukową rozprawę poświęconą tej tematyce można uznać „Optykę” autorstwa Euklidesa. Badacz opisywał w niej prostoliniowe rozchodzenie się światła. Wytwarzało ono możliwość powstania obrazu poprzez przejście promieni Słońca przez mały otwór. Oprócz Grecji, obserwacje tego urządzenia były prowadzone, także w Chinach i krajach arabskich. To właśnie arabski naukowiec, al-Haytham, znany również jako Alhazen, w X wieku sporządził pierwszy opis techniczny camery obscury.

Dodatkowo, camera obscura była wykorzystywana przez astrologów. Przy jej pomocy badali oni tory, jakimi porusza się Słońce oraz Księżyc i wykonywali na ich podstawie rysunki. Graficy oraz malarze, od czasów renesansu, między innymi Leonardo da Vinci, Canalletto, Bellotto Lorenzo (chociaż nie zawsze się do tego przyznawali), ten prototyp aparatu fotograficznego używali do określenia perspektywy widoków, które malowali. Zaczęto również urządzenia te wyposażać w proste obiektywy. To właśnie przy pomocy camery obscury (oczywiście już z obiektywem) z materiałem światłoczułym Joseph Nicephore Niepce w 1826 roku wykonał pierwszą w historii fotografię.

Camera obscura ma bardzo prostą budowę. Można ją wykonać nawet w warunkach domowych. Aby ją zbudować potrzebne jest pudełko, które wewnątrz będzie pokryte czarną barwą. Ma to na celu zredukowanie odbicia światła. Na jednej ze ścian pudełka należy wydrążyć mały otwór (może mieć maksimum 1 milimetr) – będzie on spełniał rolę obiektywu. Na drugiej ścianie montujemy kalkę techniczną lub matową szybę. Światło wpadające przez ten mały otwór będzie tworzyło na niej pomniejszony oraz odwrócony obraz. Jeżeli potrzebujecie bardziej niesamowitych doznań, to zamiast matowej szyby/kalki technicznej wstawcie tam kliszę fotograficzną: dzięki temu otrzymacie zdjęcie. Warto pamiętać, że camera obscura w czasach nam współczesnych bywa wykorzystywana do przygotowywania zdjęć artystycznych. Fotografie wykonane tą techniką kuszą kolorystyką (powstają barwy pastelowe), łagodnym kontrastem oraz rozmytymi konturami.

Fotografia, towarzysząca nam od czasów starożytnych, przeszła bardzo długą drogę rozwoju. Teraz jest na tyle powszechna, że zdjęcie możemy wykonać praktycznie w każdym momencie. Natomiast, bardzo ciekawe, jak rozwinie się ona w kolejnych latach. Czy będzie wracała do swoich analogowych korzeni, czy podąży w kierunku całkowitej cyfryzacji? Na ten moment trudno to jeszcze przewidzieć. Dlatego najlepiej obserwować i analizować pojawiające się wokół nas trendy.

Autor:
Powyższy artykuł został przygotowany przez ekipę ze sklepu internetowego www.digital24.pl, który oferuje sprzęt fotograficzny i akcesoria fotograficzne.