Człowiek kontra humanoid

wpis w: Technologie | 0

Trzej najlepsi zawodnicy – niezależnie od tego, czy będą to ludzie, czy humanoidy – otrzymają nagrody. Jednak roboty czeka nie lada wyzwanie. Jak dotąd żaden dwunożny robot nie ukończył tak długiego wyścigu, a tym bardziej w rywalizacji z doświadczonymi biegaczami.

Informację o wydarzeniu jako pierwszy podał South China Morning Post.

Roboty humanoidalne już wykazały, że potrafią biegać, czasem dość szybko. W zeszłym roku zespół inżynierów z Uniwersytetu Stanowego Oregonu stworzył robota dwunożnego, choć nie wyglądającego jak człowiek, który ustanowił rekord Guinnessa w najszybszym biegu na 100 metrów wykonanym przez maszynę. W Chinach roboty humanoidalne firm Robot Era i Unitree Robotics rzekomo osiągają maksymalne prędkości biegu odpowiednio 8 mil na godzinę i 7,38 mili na godzinę. Tiangong, robot humanoidalny stworzony przez Beijing Humanoid Robot Innovation Center, faktycznie pojawił się na mecie półmaratonu w zeszłym roku, ale nie ukończył całego dystansu. Mimo to żaden z tych robotów nie dorównuje rekordowej prędkości 27,33 mili na godzinę ustanowionej przez ludzkiego sprintera Usaina Bolta.

Poza tego typu wydarzeniami roboty humanoidalne są głównie projektowane z myślą o dwóch podstawowych zastosowaniach: produkcji i opiece. Według doniesień chińskie roboty humanoidalne zostały już wdrożone w fabrykach samochodów BYD, choć nie jest jasne, ile faktycznie pracy wykonują. Chiny nie są jedynymi w tym zakresie. W zeszłym roku BMW ogłosiło, że zatrudnia humanoidalnego robota od Figure AI do pracy w swojej fabryce w Karolinie Południowej. Tymczasem CEO Tesli, Elon Musk, zasugerował, że roboty Optimus firmy Tesla pewnego dnia mogą pracować razem z ludźmi przy budowie przyszłych pojazdów elektrycznych. Na razie jednak Optimus wydaje się być najlepiej przystosowany do głaskania jajek i wykonywania lekkich ćwiczeń gimnastycznych.

Jednak wyścig w kwietniu może nie być jedynie widowiskiem. Wyzwania i konkursy wspierane przez rząd mają historię wspierania innowacji badawczych w dłuższej perspektywie. Przykładem tego jest DARPA „Grand Challenge” z 2007 roku, kiedy agencja zebrała najlepszych inżynierów, aby zmierzyli się w tworzeniu autonomicznego pojazdu zdolnego samodzielnie przejechać przez pustynię. Eksperci ds. pojazdów autonomicznych powiedzieli wcześniej Popular Science, że wyniki tego konkursu przyciągnęły uwagę współzałożycieli Google, Larry’ego Page’a i Sergeya Brina, i zasiane zostały ziarna tego, co ostatecznie stało się Waymo.

Jest możliwe, że jeden z biegających robotów w Pekinie pójdzie podobną drogą. Albo mogą też całkowicie się nie sprawdzić. Tak czy inaczej, będziemy to obserwować z zainteresowaniem.

Źródło: https://www.popsci.com/technology/robot-human-race/