Różnego rodzaju choroby układu pokarmowego doskwierają ogromnej rzeszy ludzi. Zmagać z nimi muszą się nie tylko mieszkańców krajów rozwijających się (przyjmuje się, iż oko 25% populacji tych państw walczy z tego typu chorobami), ale także tych rozwiniętych (około 10%). Wywołać je może bardzo dużo czynników, które skupiają się wokół spraw związanych z genetyką, ale także ze stylem życia – poziomem stresu oraz tym, co spożywamy w ciągu dnia. Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości układu pokarmowego jest choroba refluksowa.
Zdefiniować ją można jako proces „nawrotu” treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Jest ona związana z nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku, który umiejscowiony jest bezpośrednio przez żołądkiem. Gdy przyjmujemy pokarm, zwieracz rozkurcza się, dzięki czemu żywność dostarczana jest bezpośrednio do żołądka. Następnie powinien on natychmiast się skurczyć, tak aby uniemożliwić powrót pokarmu. O chorobie refluksowej mówimy wtedy, gdy proces kurczenia się zwieracza przebiega nieprawidłowo. Poprzez ów defekt, dochodzi do nawrotu nie tylko pokarmu, ale także soków pokarmowych.
Niemniej nie tylko nieprawidłowo działający zwieracz przełyku może być odpowiedzialny za pojawienie się refluksu. Często zdarza się, iż jest on niejako następstwem ciąży, nadmiernej otyłości lub różnych chorób, takich jak cukrzyca, przepuklina czy zaburzenia hormonalne. Ponadto refluks wywołać mogą niektóre leki. Narażone na tę dolegliwość są osoby przyjmujące blokery, leki antykoncepcyjne lub tabletki stosowane przy chorobach sercowych. Na łagodną odmianę choroby refluksowej narażone są głównie dzieci w pierwszym roku życia. Często możemy u nich zaobserwować cofanie się pokarmu, które w głównej mierze spowodowane jest niedojrzałością układu pokarmowego. Z reguły wszelkie dolegliwości ustępują po roku od narodzin.
Refluks u osób dorosłych objawia się na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim chory cierpi na bóle brzucha (z reguły jego górnej części), a także tzw. kwaśne odbijania. Poza tym wystąpić mogą również zgaga oraz problemy z przełykaniem. W skrajnych przypadkach choroba doprowadzić może także do utraty masy ciała oraz krwawienia z przełyku.
Gdy opisane objawy nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Poza ogólnym rozeznaniem, przeprowadzanym poprzez wywiad z pacjentem, dokonuje się zabieg gastroskopii, który ma wykluczyć bądź potwierdzić wystąpienie choroby. Lekarz w trakcie badania pobiera próbki błony śluzowej, które następnie poddawane są badaniom histopatologicznym.
Gdy choroba refluksowa zostanie zdiagnozowana, rozpocząć należ odpowiednią terapię. Z reguły opiera się ona na farmakologii – przyjmowane są leki, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego. Niemniej najważniejszą rolę w leczeniu choroby odgrywa zmiana stylu życia. Wszelkie posiłki powinny być mniejsze, jednak spożywane częściej. Przyjmuje się, iż najlepszą praktyką jest przyjmowanie 5 dawek żywnościowych dziennie. Warto pamiętać również o tym, iż ostatni posiłek powinien zostać spożyty maksymalnie 3 godziny przed snem.
Choroba refluksowa jest bardzo przewlekła, jednak jej wczesne wykrycie pozwala na zminimalizowanie wszelkich nieprzyjemnych objawów. Niezbędna jest jednak odpowiednia terapia, która w głównej mierze opierać się musi na zdrowym odżywianiu.
Sprawdź czym jest choroba refluksowa na naszej stronie o chorobie refluksowej.