W każdym miejscu na Ziemi można usłyszeć to samo: Kobiety żyją dłużej od mężczyzn. W zależności od tego jak dane państwo jest rozwinięte, różnice wahają się w graniach od dwóch (Japonia) do dwunastu lat (Rosia, Litwa). Oczywiście pojawia się pytanie: dlaczego? A odpowiedź to „Tak po prostu jest”.
Oczywiście istnieje wiele teorii ale żadna nie została nigdy potwierdzona. Jedną z nich jest bezrobocie. Jak mówi szef MHF Martin Tod „Nasze raporty wskazują na to, że bycie niezatrudnionym powoduje u mężczyzn choroby”. Zdaje się to potwierdzać fakt, że mężczyźni którzy szukają pracy mają 20% większe prawdopodobieństwo zgonu niż ci którzy pracują. Z drugiej strony jednak, zbyt ciężka praca również obniża długość życia mężczyzn. Analityk demograficzny Bertrand Desjardins twierdzi że „Kobiety szukają piękna a mężczyźni siły” dodaje on także że „Ciało kobiety musi pozostać silne i zdrowe tak długo jak to tylko możliwe, podczas gdy mężczyzna jest przyzwyczajany do ryzyka od wczesnego dzieciństwa”.
Choroby sercowe również odgrywają tutaj swoją rolę. Jak mówi Amy Thompson „Na każdy tysiąc mężczyzn w wieku 55-65 z chorobami układu krążenia przypada tylko 25 kobiet”. Poza tym ciało kobiety naturalnie broni się przed tego typu chorobami. Estrogen obniża poziom cholesterolu w organizmie.
Jak widać istnieje wiele przyczyn i teorii na temat tego, dlaczego mężczyźni umierają szybciej niż kobiety. Jednak najważniejsze jest to, że jest to problematyczne dla gatunku ludzkiego. Przewiduje się, że w 2037 w Wielkiej Brytanii będzie 77 000 kobiet w wieku 100 lat i zaledwie 34 000 mężczyzn.
Źródło: www.newsweek.com/2014/08/08/when-it-comes-long-life-there-no-gender-equality-262578.html