Zgaga jest jednym z najpoważniejszych problemów, który dotyka tysiące osób na całym świecie. Szacuje się, że na regularne ataki zgagi cierpi około 30% społeczeństwa, a jej pojawienie się, coraz częściej jest związane z tempem życia oraz nieprawidłowym żywieniem i brakiem ruchu.
Kto częściej cierpi na zgagę?
Częstsze występowanie zgagi jest spowodowane również spożywaniem używek – zarówno paleniem papierosów, jak również piciem kawy czy alkoholu. Wszystko to zaburza równowagę kwasów żołądkowych i może prowadzić do anormalnych zachowań układu pokarmowego. Podobnie jak używki, może działać nieprawidłowa dieta. Jeśli spożywa się dużo pokarmów głęboko smażonych, jak również potrawy wysoko przetworzone czy bardzo słodkie w nadmiarze, może to spowodować kłopoty ze zgagą. Sprzyjają jej również nieregularnie spożywane posiłki, często w bardzo dużych porcjach.
Kolejną istotną grupą narażoną na pojawienie się zgagi są osoby z nadwagą. Zwiększona masa ciała powoduje nacisk i wzrost ciśnienia w organizmie, co sprzyja częstemu cofaniu się treści pokarmowej do przełyku z żołądka.
Na zgagę narażone są zwykle kobiety w ciąży. W pierwszym trymestrze za kłopoty gastryczne odpowiedzialne są hormony, które zaczynają szaleć w organizmie. Następnie, wraz z rosnącym płodem, zwiększa się ucisk na jelita i żołądek, co może wywoływać cofanie się treści pokarmowych. Jest to stan tymczasowy, który ustępuje zwykle po porodzie.
Jakie są przyczyny zgagi?
Można wydzielić trzy grupy przyczyn zgagi, które najczęściej dotykają osoby na nią cierpiące. Pierwsza grupa to osoby, u których zgaga występuje sporadycznie. Taka sytuacja najczęściej jest spowodowana po prostu nieprawidłową dietą, nagłym stresem, spożyciem zbyt dużej ilości używek. Zgaga może pojawić się również w przypadku, gdy po obfitym posiłku nagle przyjmiemy pozycję leżącą – treści pokarmowe nie zdążą dojść do żołądka po spożytym posiłku i zostaną cofnięte do przełyku, tworząc palący dyskomfort.
Druga grupa przyczyn dotyczy osób, u których objawy zgagi utrzymują się przez dłuższy czas. Zazwyczaj może to być spowodowane długotrwałym stresem, który negatywnie wpływa na kondycję organizmu. Tutaj powodem może być również zbyt wysoka masa ciała, długotrwała, niezdrowa dieta czy brak aktywności fizycznej.
Trzecia grupa przyczyn pojawia się u osób, u których zgaga jest wyłącznie oznaką poważniejszego schorzenia. Może ona pojawiać się przy najróżniejszych chorobach, od niegroźnych stanów zapalnych, aż po problemy alergiczne na tle pokarmowym czy stany nowotworowe. W każdym przypadku utrzymująca się zgaga powinna być powodem wizyty u lekarza i wykonania dodatkowych badań.
Domowe sposoby na zgagę
Zazwyczaj ze zgagą radzimy sobie w domu, zwłaszcza jeśli pojawia się ona sporadycznie. Dobrym sposobem jest wypicie lub zjedzenie czegoś, co zneutralizuje kwasy żołądkowe cofające się wraz z treścią do przełyku. Przepisy w tym zakresie są różne: za skuteczną uważa się letnią, przegotowaną wodę, jak i niewielką ilość ciepłego mleka. Do herbaty można dodać imbir, który również pomaga w sposób długofalowy. Kobiety w ciąży starają sobie radzić z dolegliwościami przez jedzenie migdałów – może okazać się to przydatne, jeśli ktoś nie ma na nie uczulenia.
Leczenie zgagi
Bardzo rzadko niezbędne jest leczenie zgagi. Zazwyczaj wykonuje się je poprzez stosowanie w razie potrzeby tabletek niwelujących dolegliwości związane ze zgagą, czyli uczucie palenia w przełyku. Czasami, jeśli to konieczne, a zgaga utrzymuje się długotrwale, należy stosować również odpowiednie leki, które pozwalają na zapobiegnięcie jej pojawieniu się. To powoduje, że chory nie odczuwa dolegliwości związanych ze schorzeniem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tego typu terapia nie powinna być stosowana zbyt długo – zazwyczaj jest ona odpowiednia w okresie dwóch tygodni.
Leczenie zgagi wykonuje się przede wszystkim poprzez zwalczanie jej przyczyn. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe – wówczas stosuje się doraźną pomoc w formie tabletek czy ziołowych mieszanek. Jeśli jednak zgaga utrzymuje się dłużej, należy poszukać przyczyny w zdrowiu układu pokarmowego. Wykonanie podstawowych badań pozwoli zazwyczaj określić, czy zgaga jest związana z problemami fizycznymi, czy psychicznymi. W pierwszym przypadku stosuje się leczenie konkretnej choroby, która wywołuje objawy zgagi, o ile oczywiście takie leczenie jest możliwe. Jeśli powodem jest długotrwały stres, najlepsze efekty uzyskuje psychoterapia.
Dla osób, u których nie stwierdzono żadnych dolegliwości mogących wywoływać zgagę, zalecana jest zmiana trybu życia. Należy uprawiać wzmożoną aktywność fizyczną, zadbać o odpowiednią dietę oraz regularne spożywanie niewielkich posiłków. To zazwyczaj pomaga nie tylko dobrze wpłynąć na dolegliwości związane ze zgagą, ale również polepszyć jakość życia.
Zgaga jest dolegliwością, która regularnie dotyka bardzo wielu osób. Warto znać sposoby na jej zwalczanie, gdy diagnostyka potwierdzi, że schorzenie nie jest wywołane żadną groźną dla życia i zdrowia chorobą, której leczenie należy natychmiastowo podjąć.
Zobacz jak radzić sobie ze zgagą na portalu gastryczne.pl/zgaga