Jak zostać bibliotekarzem?

Dziś praca bibliotekarza nie wiąże się z autorytetem czy pozytywną oceną społeczną. Kiedyś było inaczej, a kandydat podejmujący się pracy w bibliotece należał do tych kształconych i światłych.

Obecnie książki nie cieszą się dziś takim zainteresowaniem jak niegdyś. Zmienił się również charakter pracy bibliotekarza, bo dziś większość bibliotek jest wyposażona w szereg nowoczesnych urządzeń, np. komputery i specjalne programy uławiające przeszukiwanie zgromadzonych materiałów. Współczesny bibliotekarz nie może pozwolić sobie na ich nieznajomość.

Jakie studia wybrać?

Jedną z najpowszechniejszych ścieżek kariery, która pozwala otrzymać zawód bibliotekarza, jest ukończenie studiów polonistycznych ze specjalizacją bibliotekoznawstwo (np. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Niestety, czasem się zdarza, że taka specjalność, ze względu na brak chętnych, w ogóle nie zostanie utworzona. Wówczas należy liczyć wyłącznie na kursy i szkolenia podyplomowe.

Kierunek bibliotekoznawstwo oferowany jest na wielu polskich uczelniach oraz szkołach wyższych. Czasami funkcjonuje wymiennie z informacją naukową. Na tej specjalizacji studenci uczą się jak zarządzać biblioteką, wyszukiwać informacje oraz co najważniejsze, dokonują katalogowania książek. Wystarczy zaledwie tytuł licencjata, aby uzyskać pracę w bibliotece, choć zdecydowanie bardziej konkurencyjny jest tytuł magistra. Możliwe jest także ukończenie studiów podyplomowych dwuletnich z zakresu bibliotekoznawstwa.

Bibliotekarz dyplomowany

Bibliotekarz dyplomowany to najwyższy stopień zawodowy, jaki nadawany jest w Polsce. Nie jest jednak go łatwo zdobyć. Należy przystąpić do specjalnego egzaminu, który sprawdza szeroką wiedzę z zakresu bibliotekoznawstwa, literatury, a także określonej specjalizacji, na jaką zdecydował się kandydat. Egzamin odbywa się dwa razy w roku. Przeznaczony jest dla tych, którzy pracują w zawodzie i otrzymali pozytywną opinię pracodawcy, a także posiadają stosowne kształcenie w tym kierunku. W 2005 r. weszły w życie przepisy, które uznają bibliotekarzy dyplomowanych za nauczycieli akademickich.

Czym zajmuje się bibliotekarz?

Bibliotekarze zajmują się katalogowaniem książek, gromadzeniem zbiorów, udostępnianiem materiałów bibliotecznych, czasopism, książek itp. Potrafią badać i wyszukiwać informacje, a nawet je opracowywać. Dziś zawód bibliotekarza związany jest z wszechstronnym posługiwaniem się nowoczesnymi narzędziami informacyjnymi. W czasach, gdy informacja stanowi bardzo ważny element naszego funkcjonowania i życia, bibliotekarz odgrywa dużą rolę, choć ten zawód być może jeszcze nie zdobył należnego mu szacunku.

Gdzie znaleźć pracę?

W miastach prowincjonalnych bibliotekarze znajdują zatrudnienie głównie w niewielkich  bibliotekach miejskich lub osiedlowych, gdzie pracują sami lub w towarzystwie jednej osoby. Zajmują się to głównie wypożyczaniem książek. Bywa, że nie mają tu zbyt szerokiego dostępu do Internetu i komputera, choć dziś się to jednak zmienia. Nie bez przyczyny więc bibliotekarze muszą posiadać pełen zakres wiedzy informatycznej, aby np. tworzyć katalogi online.

W dużych miastach, w bibliotekach uniwersyteckich służą swoją wiedzą, wyszukują informacje, sporządzają zakres tytułów dla pracowników naukowych itp. To praca głównie dla samotników, osób lubiących ciszę, pracujących we własnym tempie, bibliofili.

Niezależnie od tego, czy bibliotekarz chce pracować w niewielkiej bibliotece czy akademickiej, powinien na bieżąco przeglądać ogłoszenia o pracę w regionie lub złożyć dokumenty aplikacyjne bezpośrednio w placówce, z którą chce się związać.