Krótka historia kozaków

Kozaki to niewątpliwie najpopularniejsze damskie obuwie na zimę. W mroźne i chłodne dni nosi je niemal każda kobieta, ale nie każda z nich wie, że ten rodzaj obuwia przywędrował do nas wprost z męskiej garderoby. Tak – początkowo kozaki były obuwiem typowo męskim. Ale wróćmy do początków.

Kiedy pojawiły się kozaki?

W porównaniu z innym obuwiem, kozaki to typ butów goszczący w naszych szafach od stosunkowo krótkiego czasu. O pierwszym obuwiu świadczą malowidła wykonywane na ścianach w grobowcach w Egipcie. Wtedy też popularnym odzianiem były sandały. Z sandałów buty przekształciły się w proste lecz okryte buty, które noszone były w średniowieczu. Moda na piękne i stylowe szpilki przyszła w XVI wieku, za czasów francuskiego króla Ludwika XVI. Czółenka modne stały się we Włoszech w latach ’50. W XX wieku moda zaczęła wirować, pojawiały się nowe typy butów. Kiedy zatem pojawiły się kozaki? Pojawiły się na nogach mężczyzn podczas rewolucji zbrojnych. Tak, z dala od kobiecych stóp.

Kozaki na wojnie

W XVII wieku elementem typowego, męskiego, wojskowego stroju były właśnie buty posiadające wysoką cholewkę. Buty te zaczęli nosić husarzy oraz kozacy, których skórzane, wysokie obuwie barwione było wówczas na kolor żółty. Obecnie patrząc na kozaki z czasów wojny i kozaki noszone przez kobiety, wśród niektórych modeli tych butów jedyna różnica jest w ich ciężarze.

Buty z wysokimi cholewkami, nazywane niegdyś także oficerkami, popularność zyskały nie tylko na wojnie ale także na torze jeździeckim, gdzie stały się popularnym obuwiem do jazdy konnej a także podczas myśliwskich łowów. W czasach późniejszych porządne kozaki noszone były głównie przez oficerów wyższej rangi, ponieważ nie było to obuwie, które kosztowałoby mało. Wymagało ono bowiem sporych nakładów finansowych – były trwałe, solidne i odporne na wszelkie niedogodności terenu oraz niedogodności atmosferyczne. Warto także wspomnieć, że wojna nie zakończyła mody na noszenie oficerek przez mężczyzn. Przez długi czas było to chwalone męskie obuwie, które cieszyło się powodzeniem.

Kiedy kozaki zawitały do damskiej garderoby?

Pomijając czasy drugiej wojny światowej, kiedy to oficerki zaczęły nosić kobiety, głównie ze względu na ułatwienie poruszania się po trudnych terenach, to buty z wysoką cholewką po raz pierwszy zapukały do kobiecej garderoby w latach ’60 ubiegłego wieku. Kozaki powoli rozwijały się, aż moda na nie wręcz wybuchła w latach 90-tych, kiedy to projektanci mody rozpoczęli najróżniejsze wariacje z nimi związane. Zaczęto spodnie wkładać w kozaki i na odwrót, rozpoczęto stosować różne wariacje związane z samymi kozakami – do niektórych modeli zaczęto dodawać koturny lub szpilki, czółenka stosowano w typie ściętym, zaokrąglonym, szpiczastym. Zaczęto także nadawać butom nie tylko różnorakich kształtów ale także różnorakich kolorów. Tak więc tymi sposobami kozaki na dobre zagościły w garderobie kobiet.

Jak to wygląda teraz, chyba każdy wie. W chłodne, zimowe wieczory ciężko znaleźć kobietę, która na nogach nie miałaby kozaków. Zamiennikami okazują się tutaj trapery lub glany, które jednak nie są chętnie wybierane przez kobiety, ze względu chociażby na ich masywny wygląd i kształt (choć ich waga też często odpowiada ich wyglądzie). Kozaki nadal wyglądają stylowo i nadal kojarzone są z dawnymi oficerkami, które noszone były przez wysoko ustawionych rangą oficerów.

Artykuł dzięki:
Artykuł został stworzony dzięki firmie Herrero: www.herrero.pl. Jest to sklep internetowy z obuwiem oraz z torebkami, w którym znajdziecie markowe buty wielu renomowanych firm.