Kupowanie zabawek to nie lada wyzwanie. Wiedzą o tym rodzice i wszyscy ci, którzy kupując zabawkę chcą dać dziecku coś więcej niż tylko przedmiot do zabawy. Warto zastanowić się czy naprawdę konieczne jest wydawanie pieniędzy na zabawki i czy są one dzieciom w ogóle potrzebne. A może dla prawidłowego rozwoju lepsze będzie kupowanie dziecku pomocy naukowych?
Jak zwykle najlepszą odpowiedzią na te dylematy jest stosowanie zasady złotego środka, jednak niewątpliwie zabawa jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Gdy Wasza pociecha poświęca wiele czasu na zabawę, to bardzo dobry znak – znak prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. A poza tym – przecież dzieciństwo to właśnie czas na zabawę i tego czasu nie można dzieci pozbawiać.
A co z zabawkami? Kupować najmodniejsze z reklamowanych serii, najbardziej wymyślne czy może tradycyjne misie? I w tej kwestii rodzice (ale także i inni bliscy, np. dziadkowie) powinni kierować się umiarem i rozsądkiem. Jeśli dziecko będzie miało za dużo zabawek, niedostosowanych do wieku i upodobań – nie będą go cieszyć i z pewnością nie będzie się nimi bawiło. Z drugiej strony, zupełny brak jakichkolwiek zabawek krzywdzi dziecko – odbiera mu radość i upośledza jego rozwój psychiczny i fizyczny.
Co zrobić, żeby zabawka nie tylko cieszyła, ale też wpływała korzystnie na rozwój malucha? Zakup zabawki trzeba przede wszystkim przemyśleć i nie ulegać zbyt łatwo wpływom różnego rodzaju zabawkowych trendów. Jakie zabawki wybierać? Na pewno bezpieczne i certyfikowane, a także dostosowane do ich wieku.
I tak – dla niemowlaków odpowiednie są kolorowe zabawki, grzechotki, kółeczka lub baloniki zawieszone nad ich łóżeczkiem. Dziecko może za nimi wodzić wzrokiem, a później także chwytać, potrząsać, przekładać z rączki do rączki. To wspaniały sposób na rozwijanie koordynacji wzrokowej, ruchowej, sprawności manipulacyjnej rąk oraz rozróżniania barw.
Dzieci, której mają rok z dużą radością bawią się różnokształtnymi i wielobarwnymi pudełkami, kubkami oraz gumowymi zwierzątkami. Dwulatki już same chodzą, a zatem warto wybrać dla nich wózeczki, samochody i inne zabawki do ciągnięcia na sznurku lub osadzone na patyku. Dwu- i trzyletnie dzieci lubią także lalki, misie oraz przytulanki. Mając dziecko w tym wieku warto kupić mu kolorowe klocki, które rozwijają nie tylko wyobraźnię, ale także inne ważne funkcje psychiczne.
Z uwagi na dużą sprawność fizyczną, dla czterolatka odpowiednim prezentem będzie trójkołowy rowerek. To okres, w którym dziecko zaczyna naśladować dorosłych w ich powszednich czynnościach, dlatego też czterolatkom dużo radości sprawią zabawki przypominające przedmioty codziennego użytku, podobne do tych, których używają ich rodzice, np. naczynka i sprzęt kuchenny, wózki dla lalek, kuchenki, narzędzia do majsterkowania, waga.
Kolejnym etapem są zabawy dzieci w określone zawody, np. w lekarza, nauczycielkę, policjanta, strażaka. Aby dopasować najlepiej zabawkę do potrzeb dziecka warto na tym etapie skorzystać z dostępnych zestawów typu „mały fryzjer” czy „operacja”.
Warto pamiętać, że tak jak z wiekiem zmieniają się zabawy naszych dzieci, tak powinny z nimi ewaluować zabawki, książeczki, farbki czy plastelina. Dobrze dobrane zabawki pozwalają u najmłodszych rozwijać ciekawość, kreatywność, a także dają dużo radości i przyjemne wspomnienia udanego dzieciństwa w dorosłym życiu.
Ostatnia uwaga – nawet najlepiej dobrane zabawki na niewiele się zdadzą, jeśli rodzic nie zainteresuje się zabawą dziecka. Warto okazać zainteresowanie, podziw, pochwalić, a przede wszystkim nie można odmawiać dziecku wspólnej zabawy zasłaniając się zmęczeniem czy nadmiarem zajęć.
Artykuł przygotowano w oparciu o stronę: radosnapolana.pl