Na początku warto wyjaśnić, czym jest migomat. Migomat to półautomat spawalniczy pozwalający na spawanie stali i metali kolorowych metodą MIG i MAG. Spawanie tego typu metodami wymaga zastosowania prostej elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych (MIG) lub aktywnych (MAG). Wspomniane metody spawalnicze pozwalają na wykonanie większości typowych połączeń konstrukcyjnych.
Współcześnie w przypadku spawania twardych stali wysokostopowych, a także metali nieżelaznych takich jak aluminium coraz częściej korzysta się jednak z dokładniejszej metody spawalniczej, metody TIG. Tego typu spawy można wykonywać chociażby przy pomocy bardziej zaawansowanych technologicznie spawarek inwertorowych.
Jeśli zamierzamy kupić nowy migomat, na początku zastanówmy się jakiej grubości materiał stalowy zamierzamy spawać. Ogólnie możemy założyć, że na każdy milimetr stali potrzebujemy około 30-40A, a zatem do spawania płyt stalowych o grubości jednego centymetra potrzebować będziemy migomatu o maksymalnym prądzie spawania wartości 300-400A. Oczywiście jeśli nie mamy zamiaru łączyć ze sobą tak grubych elementów, nie warto inwestować w zbyt mocny sprzęt, ponieważ zwyczajnie będzie on bardzo duży i ciężki, co może przeszkadzać w późniejszej pracy i z pewnością ograniczy mobilność takiego urządzenia. Szukają nowego migomatu warto zwrócić także uwagę na jego wydajność. Chodzi w tym przypadku o cykl pracy urządzenia – ile czasu można spawać przy maksymalnym prądzie. W profesjonalnych urządzeniach cykl pracy powinien mieć wartość 60-100%. W przypadku urządzeń dedykowanych do zastosowań domowych, wystarczające będzie urządzenie o wydajności rzędu 25-35%. Niższe wartości mogą oznaczać, że urządzenie w ogóle nie będzie w stanie pracować przy maksymalnym prądzie, ponieważ będzie się od razu przegrzewało i wyłączało. Z zakupu takich migomatów radzimy od razu zrezygnować.
Ważnym aspektem przy wyborze konkretnego modelu migomatu jest docelowe miejsce pracy. Jeśli spawać zamierzamy w jednym miejscu, warto zdecydować się na kupno tańszego migomatu o kompaktowej konstrukcji. Jeśli jednak często pracujemy w terenie, gdzie ważna jest wysoka mobilność, zdecydowanie lepiej zainwestować w migomat z wydzielonym podajnikiem drutu i długim przewodem zespolonym. Przy bardziej zaawansowanych konstrukcjach warto kupić sprzęt wyposażony w system chłodzenia uchwytu (wodą). Takie urządzenia zwykle posiadają specjalne oznaczenie literką W.
Warto pamiętać, że na rynku znajdziemy wiele modeli urządzeń o podobnych parametrach technicznych. Szukając nowego migomatu warto zatem zwrócić większa uwagę na jakość wykonania oraz dodatkowe funkcje, w które migomat może być wyposażony. Niektóre urządzenia sprzedawane są w zestawach z uchwytami spawalniczymi, dzięki czemu nie musimy się już martwić o znalezienie uchwytu dopasowanego do konkretnego modelu urządzenia. Jeśli urządzenie jest wyposażone w uchwyt, warto zwrócić uwagę, jakie średnice drutów spawalniczych może on obsługiwać. Im większy zakres, tym urządzenie staje się bardziej uniwersalne, zdolne do pracy na drutach o różnych średnicach.
Autor artykułu Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem www.Eltrex.net.pl specjalizującym się w sprzedaży migomatów, spawarek i akcesoriów do nich. |