Rezerwacja nowego mieszkania – czy to jest możliwe?

Koszty kupna mieszkania są niezwykle wysokie i nie każdy od razu jest w stanie wyłożyć ze swojego budżetu taką gotówkę. Jeżeli planujesz kupić mieszkanie prosto od dewelopera możesz liczyć na umowę rezerwacyjną „czystą” lub z elementami umowy przedwstępnej. Czym jest i czy warto ją podpisać?

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna nazywana jest również umową warunkową. Jest ona zawierana pomiędzy nabywcą a deweloperem w sytuacji, gdy kupujący jest niepewny co do tego, czy dokona ostatecznej transakcji, ale chce mieć jednocześnie pewność, że w określonym czasie podjęta decyzja o nabyciu mieszkania będzie możliwa, gdyż nikt w tym czasie nie kupi wybranego przez niego lokalu. W najprostszych słowach jest to rezerwacja mieszkania jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej z deweloperem, umowy ostatecznej lub umowy przeniesienia własności nieruchomości na kupującego.

W jakim przypadku warto podpisać umowę rezerwacyjną?

Umowa rezerwacyjna jest polecana w sytuacji, gdy szukamy mieszkania, konkretny lokal nam się spodobał, jesteśmy nim zainteresowani, ale jeszcze nie mamy pełnej pewności co do tego, czy będziemy chcieli bądź mogli je kupić.

Kwestie finansowe są najczęstszą przyczyną podpisania wyżej wymienionej umowy. Większość osób jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a proces otrzymania pieniędzy nie jest łatwy i szybki. Spełnienie wszystkich wymagań i przejście przez szereg procedur jest czasochłonny, a jak wiadomo deweloper chce zarobić. Tak więc jeżeli nie podpiszemy umowy rezerwacyjnej, podczas całego procesu kredytowego może on sprzedać nasze wymarzone mieszkanie innemu klientowi.

Istnieje jeszcze drugi powód, dla którego podpisywane są umowy rezerwacyjne – leżący po stronie dewelopera. W momencie, gdy ten czeka na uzyskanie finansowania, przewiduje zmiany w planach lub gdy nie jest pewny, czy będzie mógł dalej realizować inwestycję również może decydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej. Deweloperzy również bardzo często wykorzystują umowy rezerwacyjne do podwyższenia wskaźnika popytu – przez co mieszkania w danym miejscu stają się bardziej atrakcyjne dla przyszłych klientów.

Jakie obowiązki muszą spełniać obie strony przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej?

Umowa rezerwacyjna wiąże się często z niewielką opłatą. Jednak jeżeli zależy nam na konkretnej lokalizacji i standardzie, jest to najczęściej adekwatna cena do okresu rezerwacji. Bowiem czas obowiązywania umowy rezerwacyjnej wynosi zazwyczaj około kliku miesięcy. Jest to okres, w którym deweloper zobowiązuje się do wstrzymania procesu sprzedażowego danego lokalu, przez ten okres nie zawrze alternatywnej umowy z innym klientem, a osoba zainteresowana kupnem ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji, od której zależą dalsze kroki procesu sprzedażowego. W przypadku, gdy strona decydująca o przeprowadzeniu transakcji (klient lub deweloper zależnie od tego, kto wyszedł z inicjatywą zawarcia umowy rezerwacyjnej) podejmie decyzję o jej realizacji, wtedy też druga strona ma obowiązek zawarcia dalszych umów.

Artykuł został opracowany przy współpracy z warszawskim deweloperem marvipol.pl