Jak leczyć przepukliny wrodzone i nabyte

Przepuklina grozi ludziom w praktycznie każdym wieku, a co więcej – nawet dziecko może się narodzić z objawami przepukliny. Nie zawsze jest to dolegliwość operacyjna – czasami samoistnie się wchłania, innym razem potrzebuje zastosowania dodatkowych środków. W każdym przypadku przepuklina wymaga ostrożności w wysiłku fizycznym oraz kontaktu z lekarzem, który oceni jej wpływ na cały organizm oraz zagrożenie, które płynie z jej rozwoju.

Przepuklina wrodzona

Zdarza się od czasu do czasu, że dziecko rodzi się z przepukliną nabytą. Najczęściej w takim przypadku spotykana jest przepuklina pępkowa, która występuje w okolicy pępka i może się uwydatniać np. przy próbie wypróżnienia, albo przy długotrwałym płaczu, gdy przepona uciska na pozostałe narządy. Często taka przepuklina nie jest leczona operacyjnie, jeśli jest mała i nie zagraża życiu dziecka. Jej występowanie wynika bowiem z niedostatecznego rozwoju tkanek znajdujących się pod warstwą skóry na jamie brzusznej. Z tego powodu, wraz ze wzrostem dziecka, problem przepukliny po prostu zanika w wyniku odpowiedniego wzmocnienia tkanek podskórnych.

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn

Najczęstszym rodzajem przepukliny nabytej u mężczyzn jest przepuklina pachwinowa. Praktycznie nie występuje ona w takiej formie u kobiet, co wynika przede wszystkim z innej budowy ciała. W przypadku przepukliny pachwinowej mężczyzna może zauważyć bolesne uwypuklenie w pachwinie, które po nacisku, bądź zmianie pozycji, przemieszcza się samoistnie w stronę jąder. Taka przepuklina w każdej formie jest operacyjna, jako że jej konsekwencje mogą być groźne dla życia i zdrowia.

Przepuklina udowa u kobiet

Przepuklina udowa jest rodzajem przepukliny nabytej i odmianą przepukliny pachwinowej. Z uwagi na inny rozwój kobiecego ciała, wraz z licznymi porodami pojawia się problem przechodzenia narządów w stronę rozluźnionych tkanek w okolicy udowej. Zazwyczaj jest to dość bolesne doświadczenie, które szczególnie widoczne jest po wysiłku fizycznym. Wymaga operacji, a także uwagi podczas kolejnych porodów, jako że może być niebezpieczne dla matki w trakcie akcji porodowej.

Przepuklina żołądka

Przepuklina żołądka to nic innego, jak przepuklina roztworu przełykowego. Dochodzi do niej wskutek zmniejszenia elastyczności zwieracza przełyku, który staje się zbyt luźny, co powoduje przechodzenie ścian żołądka w stronę przełyku. Zazwyczaj ta choroba występuje u osób, które narażone są na ciągły stres, palą papierosy czy piją dużo kawy. Może być również efektem rozmaitych schorzeń układu pokarmowego, na przykład wrzodów. Częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem pacjentów, co wynika z naturalnego osłabienia mięśni. Choroba ta występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Pierwsze objawy przepukliny żołądka to przede wszystkim zgaga oraz poczucie stawania posiłku w okolicach mostka. Ten drugi objaw może być również odczuwalny jako swoisty ucisk i ból w okolicach mostkowych, co często kojarzone jest z chorobami serca – tym bardziej wymaga jednak szybkiej diagnostyki. W efekcie może prowadzić do licznych zaparć, wymiotów z krwią oraz poczucia ogólnego dyskomfortu.

Przepuklina żołądkowa podlega leczeniu na dwóch etapach. W przypadkach, gdy nie jest jeszcze poważna, stosuje się leczenie zachowawcze, bazujące przede wszystkim na podawaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy. W przypadku osób otyłych, konieczne jest zrzucenie nadwagi. Zabiegi operacyjne stosuje się raczej w przypadkach, gdy występują powikłania, albo gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem O leczeniu przepukliny – przyczyny, objawy, leczenie.