Joga łagodzi objawy stwardnienia rozsianego

Paula Maltzer była 38 letnią kobietą gdy w jednej chwili wszystko stało się rozmyte. Dla samotnej matki, która była również kobietą sukcesu pracującą przy badaniu cennych sztuk biżuterii, wydawało się, że w jednym ułamku sekundy całe jej życie zmieniło się.

Początkowo lekarze myśleli, że Maltzer ma guza mózgu. Po dalszych badaniach okazało się, że jest to jednak stwardnienie rozsiane. Jest to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na mózg i centralny układ nerwowy, co doprowadziło do zapalenia nerwu wzrokowego. Może to doprowadzić do całkowitej lub częściowej utraty wzroku. Od tego momentu Malzer stała się zależna od swoich rodziców.

Dwie dekady później, Maltzer musiała zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim, a chodzenie bez laski nie było możliwe. Była jedną z 14 kobiet o umiarkowanym stadium stwardnienia rozsianego, które wzięły udział w badaniu pilotażowym przeprowadzonym przez Rutgers School of Health. Został zaprojektowany specjalny program jogi dla chorych na SM. Miał on poprawić zarówno psychiczne i fizyczne samopoczucie jak i zwiększyć ogólną jakość życia.

Malzer stwierdziła, że stała się bardziej stabilna i silniejsza w swoim rdzeniu. Wcześniej opisywała się jako ktoś kto czuje się bezpieczny trzymając się ściany

Sousan Gould Fogerite, dyrektor badań w Instytucie Medycyny Komplementarnej i alternatywnej w Szkole Zdrowia powiedziała, że jest wiele informacji zwrotnych odnośnie wpływu jogi na chorujących na SM choć nie ma empirycznych dowodów na skuteczność tej metody. To dlatego, ona i jej koledzy zdecydowali się na prowadzenie takich badań pilotażowych.

Odkryli, że ci, którzy uczestniczyli w badaniach przez 8 tygodni, lepiej się poruszali, mieli lepszą równowagę oraz koordynacje ruchową.

Źródło: medicalxpress.com/news/2014-09-yoga-relieves-multiple-sclerosis-symptoms.html