Lot samolotem a nasze zdrowie

Żyjemy bardzo szybko, więc nic dziwnego, że podróże samolotem są obecnie tak popularne. Taki środek lokomocji znacznie skraca czas podróży, gdyż tysiące kilometrów możemy pokonać w zaledwie kilka godzin. Jedni lubią latanie inni raczej za nim nie przepadają. Jak wszystko na naszym świecie, także i podniebne wycieczki mają kilka minusów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Kilka z nich dotyczy naszego zdrowia, warto więc zapoznać się z nimi i odpowiednio przygotować, w razie gdyby wystąpiły opisane poniżej dolegliwości. Nie psujmy sobie radości z urlopu, zapoznając się z najpopularniejszymi problemami oraz reakcjami mogącymi je zniwelować.

Uszy

Jest to jeden z najczęściej występujących objawów, który obejmuje ból lub nagłe zatkanie się naszych uszu. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi podczas gwałtownej zmiany ciśnienia, a więc podczas startu i lądowania. Jeśli ktoś cierpi na zapalenie zatok, nosa lub uszu powinien powstrzymać się od latania. Istnieje powiem ryzyko, że objawy spowodowane tymi zwyczajnymi dolegliwościami zbyt bardzo się nasilą podczas lotu. By nie przepadły nam wakacje można skorzystać z kropli do nosa, dla zniwelowania skutków zmiany ciśnienia. Innymi sprawdzonymi sposobami są:
– częste ziewanie,
– częste przełykanie śliny,
– zatkanie rękom nosa jednocześnie lekko wypuszczając powietrze przez zaciśnięty nos,
– żucie gumy.

Choroba lokomocyjna

Dobrze znamy ją z podróży tak trywialnymi środkami lokomocji jak autobus czy samochód. Jeśli chodzi o lot samolotem, jej objawy występują najczęściej u dzieci oraz osób starszych. Najbardziej intensywnym bodźcem do wystąpienia choroby lokomocyjnej, kiedy lecimy ponad chmurami, jest niemożność dostrzeżenia linii horyzontu. Na szczęście nie jest to popularna dolegliwość, więc szansa wystąpienia jej u nas jest nikła. Dużą rolę gra tu podatność na tego rodzaju symptomy chorobowe. By maksymalnie ograniczyć jej działanie i pojawienie się powinno wybierać się miejsca przy oknie, najlepiej te które dają nam widok na prawe skrzydło. Niewskazane jest natomiast jedzenie w czasie lub na krótko przed lotem oraz czytanie. Lepiej chłonąć widoki na zewnątrz.

Przeciwwskazania

Samolot to na tyle specyficzny środek transportu, że ma on także swoją grupę osób, których obecność na pokładzie nie jest wskazana ze względu na możliwość poważniejszych dolegliwości. Do tego grona zaliczają się:
– kobiety w ostatnim miesiąc ciąży oraz na krótko po urodzeniu potomstwa,
– każdy kto cierpi na dolegliwości związane z układem krążenie lub układem oddechowym (lot dopuszczalny jedynie po konsultacji z lekarzem),
– niemowlęta oraz dzieci przedwcześnie urodzone (są one bardziej podatne również na utratę wody z organizmu),
– osoby chorujące na coś zaraźliwego,
– z zaostrzoną cukrzycą,
– ludzie po operacjach lub po wypadkach,
– długoletnie i intensywnie palący,
– osoby będące na terapii przy pomocy hormonów,
– ludzie chorzy na nowotwór,
– osoby z nadwagą (szczególnie jeśli lot jest bardzo długi, choć to grupa o bardzo różnym poziomie ryzyka).

Dziękujemy stronie Podróże-Lotnicze.pl za wsparcie merytoryczne.