Pomysły na nazwę dla firm XXI wieku

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że wymyślono już wszystko. Wielkość konkurencji w różnych branżach przytłacza każdego kto myśli o własnym biznesie. Dowiedz się, jak się wyróżnić w XXI wieku, gdzie szukać inspiracji w tworzeniu nazwy oraz jakie są zasady tworzenia nazw dla firm.

Nie masz pomysłu na nazwę firmy? Nie załamuj się! Kryzys twórczy to normalne zjawisko i zdarza się najlepszym. Jeżeli dopadł również Ciebie, poszukaj inspiracji w już istniejącym dorobku ludzkości. Podstawowa wiedza i nieco wytrwałości mogą zaowocować stworzeniem idealnej nazwy dla biznesu.

Zasady tworzenia nazw firm

Trendy nazewnicze w biznesie – jak każda moda – ulegają dynamicznym zmianom. Mimo różnic, jakie między nimi występują, zawsze i wszędzie ceniona jest kreatywność i wychodzenie poza schematy. Istnieje jednak pewien kanon, który wskazuje na podstawowe zasady tworzenia nazw firm wszystkich dziedzin biznesu.Wymyślając pomysły nazw firm należy pamiętać o kilku kwestiach, między innymi o tym, że nazwa musi być niepowtarzalna. Badania dowodzą, że największą popularnością, zarówno wśród przedsiębiorców jak i konsumentów cieszą się nazwy abstrakcyjne. Tworząc nazwę unikalną, która jest nowym tworem wyrazowym istnieje większa szansa, że wyróżnimy się wśród konkurencji. Plusem jest również łatwiejsza możliwość zastrzeżenia takiej nazwy jako znaku towarowego. Nazwa firmy musi być prosta i bezpośrednia – oznacza to, że nasze pomysły na nazwę firmy muszą być zawsze dopasowane do prowadzonej działalności oraz potencjalnych klientów, w taki sposób by jasno wskazywały odbiorcom, z jakim przedsiębiorstwem mają do czynienia. Prostota powinna się przejawiać również w brzmieniu nazwy. Krótka i łatwa w wymowie nazwa firmy będzie dla klientów znacznie przystępniejsza.Nazwa przedsiębiorstwa jest podstawowym elementem identyfikacji wizualnej firmy. Celem świadomego marketingu, w tym budowania marki jest – ostatecznie – sprowokowanie drugiej strony przekazu do określonego działania. Cechą każdego dobrego pomysłu na nazwę firmy będzie więc jej perswazyjność.

Źródła pomysłów na nazwę firmy

idea-633315_640Do wieków twórcy szukali inspiracji w różnych miejscach. Dla jednego muzą była kobieta, natchnienie drugiego stanowiła natura, epifanię trzeciego mogły stanowić zjawiska społeczne a nawet polityka. Historia potwierdza zdanie autora, że w procesach twórczych każdej dziedziny życia, dostępne źródła inspiracji są nieprzebrane. Nawet jeżeli nie masz majestatycznego obiektu, który da Ci impuls do kreacji – jest wiele miejsc, z których możesz garściami czerpać pomysły na nazwę firmy. Jednym z takich miejsc są mitologie – teksty, do granic możliwości wypełnione alegoriami, słowami silnie nacechowanymi emocjonalnie oraz kojarzącymi się z konkretnymi obiektami. Słowniki wyrazów obcych, synonimów itp. również stanowią genialne miejsce na poszukiwania elementów dobrej nazwy dla firmy. Jeżeli lubisz przeglądać strony internetowe ze zabawnymi zdjęciami i treściami, zwróć uwagę na wartość niektórych z nich. Popularne memy mogą okazać się podstawą dla świetnego pomysłu na nazwę dla firmy. Literatura piękna i proza, muzyka, mass media oraz wiele innych źródeł to nieskończona skarbnica wiedzy. Warto korzystać z jej zasobów by osiągnąć sukces.

Pomysł na nazwę dla sklepu

Prowadzenie sklepu jest jednym z bardziej interdyscyplinarnych rodzajów biznesu, jakim można się zająć. Rodzajów takich firm jest wiele i interesujący jest fakt, że pozornie ta sama forma (sklep) może mieć tak wiele różnych kształtów (rodzajów). Na rynku mamy sklepy komputerowe, spożywcze, metalowe, elektryczne, muzyczne itd. itd. itd. Sklepy – podobne z pozoru, stanowią świetny przykład, w oparciu o który możemy się oprzeć ukazując, jak wpaść na pomysł nazwy dla sklepu, w oparciu o dostępne źródła (wspomniane powyżej).

Jaka nazwa dla sklepu komputerowego

Branży komputerowej, od początku istnienia towarzyszyło kilka cech, które znajdują odzwierciedlenie w sklepach detalicznych z artykułami komputerowymi. Zasady, którymi przedsiębiorcy kierują się w namingu są więc podobne do tych panujących w całym sektorze. Wśród pomysłów nazw sklepów komputerowych, które już się przyjęły na rynku mamy: „Komputronik”, „Sferis”, „HardPC”. Dość silnym trendem, jaki daje się zauważyć, jest używanie w nazwie całych, lub części słów oznaczających niektóre elementy produktów, np. komputera. Często stosuje się tu kombinacje dwóch wyrazów, gdzie drugi wyraz nadawać może wrażenie wzniosłości lub solidności. Idąc tym tropem, możemy znaleźć dwa słowa, gdzie pierwsze będzie związane z branżą, drugim zaś wyrazimy wspomniane wcześniej cechy. Słowem nieodparcie kojarzącym się z komputerami może być cybernetyka. Człowiek ma w naturze potrzebę odkrywania, a w literaturze nie brak jest opisów odkryć wysp, planet czy krain. Ergo – mieszanka wyrazowa „Cyberland” mogłaby się okazać świetnym pomysłem na nazwę dla sklepu komputerowego.

Sklep spożywczy

To, co przyciąga klientów w sklepach sprzedających produkty spożywcze to z pewnością cena i dostępność dobrych produktów. Nazwa dla sklepu powinna więc nawiązywać do tych kwestii. „Odido”, „Żabka” czy też „Małpka” wywierają pozytywne skojarzenia i wrażenie dostępności. Zdrobnienia, poza wzbudzaniem sympatii wśród klientów, nawiązywać mogą dodatkowo do „drobnych cen”. „Jarmark”, zgodnie z podręcznikami do historii i wikipedią był w średniowieczu jedną z podstawowych form wolnego handlu, głównie hurtowego. Nazwa dla sklepu spożywczego mogłaby zachować podstawową formę lub nieco zmienioną „Jarmarek”. Jeżeli chodzi o branżę spożywczą, klienci cenią produkty tradycyjne, więc tak brzmiąca nazwa odwoływałaby się również do tradycji.

Sklep muzyczny

Klienci sklepów muzycznych to artyści, w większości przypadków ceniący dobre brzmienie oraz najwyższą jakość produktów. „Riff”, „ALT”, „e-Music”,„GAMA” , „GAMUZ” to kilka wybranych nazw sklepów muzycznych. Pomysłów jest mnóstwo, a w muzyce nie brakuje możliwości znalezienia niepowtarzalnej nazwy, która przypadnie do gustu potencjalnym klientom. To, co ściśle wiąże się z muzyką to oczywiście dźwięk. Dobrym pomysłem na nazwę dla sklepu muzycznego może być „Stereo”. Słowo stereo występuje w nazwach modeli różnych produktów muzycznych, a definicyjnie oznacza działania na dźwięku pozwalające słuchaczowi odnieść wrażenie przestrzennego odbierania przekazu. Jest wyrazem znanym każdemu muzykowi, powszechnie występuje w branży muzycznej, a dodatkowym atutem jest to, że występuje w wielu językach świata w tej samej formie. Opracowanie dobrego pomysłu na nazwę dla sklepu polega na tym samym, co tworzenie nazwy dla jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Zastanowić się trzeba, komu będziemy sprzedawać, co będziemy sprzedawać i w jakiej formie oraz jaka jest specyfika branży sprzedawanych przez nas produktów. Następnie wystarczy sięgnąć do wybranych źródeł, a pomysły na nazwę firmy same się pojawią.

Marcin Setlak
nazwane.pl – Tworzymy nazwy dla firm i produktów