Proces powstawania kartonów

Aby wyprodukować fundament kartonów – papier, wykorzystać trzeba zasoby naturalne oraz tworzywa wtórne. Do surowców organicznych należą drzewa takie jak: świerk, sosna, jodła, buk oraz flora, m.in. konopie, bawełna czy też trzcina.Substancje wtórne, które zużytkowane są także w tym procesie – makulatura i szmaty, zawierają włókno roślinne. W wyniku preparowania chemicznego z drewna powstaje masa celulozowa, natomiast w następstwie przetworzenia mechanicznego – ścier drzewny. Najistotniejszym składnikiem masy celulozowej jest nieskazitelna celuloza. O klasie papieru decydują surowce wybrane do produkcji.

W pierwszym etapie wyrobu papieru należy przygotować masę papierniczą. Dokonuje się tego przez rozkruszenie surowca. Później miesza się masę celulozową z wodą, barwnikami, klejem, rozdrobnioną makulaturą, kredą i glinką kaolinową. Klej zwiększa wytrzymałość przed zamoczeniami. Fuzja barwników i pigmentów powoduję otrzymanie zamierzonej barwy. Kolejnym posunięciem powinno być spilśnianie papieru, polegające na adekwatnym rozmieszczeniu włókien za pomocą walca Egutera. Pod naciskiem ów walca dochodzi do odpowiedniego rozkładania włókien.

Kolejną fazą jest produkcja papieru. Polega ona na spajaniu mokrych włókien oraz uformowanie ich we wstęgę. Następnie dokonuje się wysuszenia papieru za pomocą pras oraz cylindrów suszących. Na końcu powinno się schłodzić i zwinąć wstęgi. Gdy maszyna wyda papier, nawijany jest on na tambor. Później krajarka gilotynowa wykonuje cięcia na arkusze o obowiązkowych wymiarach, zamówionych przez klienta. W zależności od przeznaczenia papier może mieć określoną strukturę, m.in: bibuły, brystolu, tektury.

Podstawowym i najczęściej występującym rodzajem jest pudło klapowe. Ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Do skonstruowania takiego kartonu potrzebujemy tektury, najgrubszego materiału papierniczego (grubość do 6mm). Rozróżniamy tekturę litą i falistą. Falistą wytwarza się za sprawą połączenia co najmniej dwóch, maksymalnie siedmiu warstw linerów, których środkowa warstwa – fluting, jest falowany. Powoduję to maksymalizację sztywności papieru. Przygotowana tektura falista transportowana jest do slotera, czyli maszyny do produkcji opakowań. Urządzenie to odciska rowki w materiale papierniczym, wycina fragmenty tak, aby otrzymać docelowe kształty arkusza. Kartony klapowe formują się podczas jednego wykroju. Konstruuje się je ze ścianek bocznych, dwóch klap wieka i dwóch klap podstawy. Zakładka przydzielona do jednej ze ścianek bocznych łączy się z drugą ścianką. W tej formie pudła dostarczane są do petentów. Ażeby je poskładać, należy zaledwie zamknąć klapy i jeśli zachodzi taka potrzeba, skleić taśmą. Kartony klapowe są bardzo użyteczne, ponieważ usprawniają przechowywanie oraz transport towarów. Kluczowymi atutami takich pudeł są: niska cena i prostota użycia. Cechują się także wytrzymałością, estetyką i funkcjonalnością. Najczęściej używane są jako opakowania zbiorcze bądź przeprowadzkowe.

Obok klapowych, rozpowszechnione są także pudła fasonowe, inaczej wykrojnikowe. Do ich wyrobu używa się specjalnych matryc tnących. Metoda ta pozwala na znaczną elastyczność w formowaniu kształtów. Umożliwia to stworzenie obszernej palety wykonań. Twórca może zaoferować takie rozwiązania jak: nadplanowe wloty, nietypowe uchwyty i zamknięcia. Kartony fasonowe wystarczy właściwie złożyć. Mają zastosowanie np. w przechowywaniu dokumentów, które należy zarchiwizować, w transporcie win, pizz, płyt winylowych.

Artykuł dzięki:
Artykuł został stworzony dzięki firmie Centrum Pakowania: www.centrumpakowania.com