W trosce o nasze zdrowie i dobry stan mieszkania

Kiedy okazuje się, że w naszym domu wentylacja grawitacyjna, czyli naturalna wymiana powietrza, nie funkcjonuje tak jak należy, zmuszeni jesteśmy skorzystać z dobrodziejstw wentylacji mechanicznej. Bez tej ostatniej nie mogą się zwłaszcza obejść nowoczesne budynki, w których otwory drzwiowe i okienne mają bardzo wysoki współczynnik szczelności.

Niekorzystne skutki złej wymiany powietrza

Niedostateczna wymiana powietrza, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie spędzamy większość czasu, może powodować negatywne skutki dla samopoczucia i bardzo groźne dla zdrowia. Jeżeli zatem zauważymy tego rodzaju zjawiska, jak powstawanie pleśni i pary wodnej, pęknięcia tynku i farby oraz pęcznienie elementów chłonących wilgoć, rdzę na częściach metalowych czy tak zwany ciąg wsteczny, czyli cofanie się powietrza przez kratki wentylacyjne, a jednocześnie nękają nas bóle głowy, zmęczenie i senność, choroby układu oddechowego i alergie, to z całą pewnością są to skutki niewłaściwej wymiany powietrza w naszym domu.

Zastosowane w pomieszczeniach posiadających indywidualne przewody wentylacyjne wentylatory kanałowe mogą skutecznie wspomóc naturalną wentylację grawitacyjną i wyeliminować wszystkie niekorzystne zjawiska. W przypadku nasilenia niepokojących objawów zarówno jeśli chodzi o zdrowie i samopoczucie, jak i o mieszkanie czy lokal biurowy, wentylacja mechaniczna, czyli zainstalowanie systemu wentylatorów kanałowych czy ścienno-sufitowych jest wręcz nieodzowne, analogicznie jak w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, gdzie z natury rzeczy przewiduje się systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Uwarunkowania pracy wentylatora

Podstawowym elementem każdego systemu wentylacji mechanicznej jest właśnie wentylator, którego zadaniem jest odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z wnętrza pomieszczenia poprzez wymuszenie jego obiegu. Popularne wentylatory kanałowe można wykorzystywać w pomieszczeniach o różnym poziomie zanieczyszczenia powietrza, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych. Dzięki nim łatwo pozbędziemy się z mieszkania brzydkich zapachów, nadmiernej wilgoci, grzybów i roztoczy, a w przypadku obiektów przemysłowych różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jednak przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na pewne niezbędne warunki zainstalowania określonego typu wentylatora kanałowego, ścienno-sufitowego czy dachowego. Przede wszystkim chodzi o takie aspekty, jak minimalna wydajność niezbędna w danym pomieszczeniu, miejsce montażu – ściana, sufit, dach czy w niewidocznym miejscu, obecność lub nie kanałów wentylacyjnych, średnica otworów, rodzaj zasilania, wreszcie dodatkowe funkcje i wyposażenie, na przykład czujnik wilgoci, światła, temperatury oraz wygląd urządzenia.

Auty wentylatorów kanałowych

Wentylatory kanałowe równie dobrze mogą służyć jako uzupełnienie naturalnej grawitacyjnej wymiany powietrza, jak i stanowić element całego systemu wentylacji mechanicznej, na przykład nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, stosowanej w budownictwie energooszczędnym. Nadają się do zainstalowania i w domach mieszkalnych, i w budynkach użyteczności publicznej, i w obiektach przemysłowych. Naturalnie możemy zamontować sobie w domu małej wydajności wentylator ścienno-sufitowy, ale ponieważ pełni on jedynie rolę uzupełniającą wobec całego systemu wentylacji grawitacyjnej, może okazać się niewystarczający.

W przypadku wentylatorów kanałowych mamy najczęściej do czynienia z urządzeniami o dużej wydajności, mającymi całkowicie zastąpić wentylację naturalną, jednak z reguły ich konstrukcja umożliwia wyłączanie, a wtedy z kolei zapewniona jest grawitacyjna wymiana powietrza. Przystosowane są jednakże do pracy ciągłej, a ponadto wymagają przeglądu i konserwacji jedynie raz do roku.

Materiał źródłowy: Tywent i ich wentylatory kanałowe znajdujące zastosowanie w budownictwie.