Właściwa konserwacja mebli ogrodowych

Doceniamy ich funkcjonalność i estetykę. Są niezbędne na każdej działce, upiększają naszą przestrzeń wypoczynku. Meble ogrodowe to nie tylko wygoda. Odpowiednio dobrane mogą stanowić wyjątkowo atrakcyjną ozdobę. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Zanim z powrotem trafią do naszych ogrodów, po zimie spędzonej w komórkach, garażach i piwnicach, należy je odpowiednio przygotować.

Jak przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu?
Konserwacja mebli ogrodowych jest procesem niezwykle istotnym, jeżeli chcemy, żeby zachowały one świeżość, odpowiednią kolorystykę i wysoką jakość. Pamiętajmy, że ogród, to miejsce, w którym w okresie wiosenno-letnim, uwielbiamy spędzać wolne chwile i przyjmować gości. Dlatego, ważne jest żeby nasz ogród nie odstraszał niszczejącymi meblami, zaburzającymi estetykę przyrody. Drewno wymaga odpowiedniej impregnacji, zarówno wtedy, kiedy było przechowywane w piwnicy, jak też na wolnym powietrzu. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego, jest zbadanie stanu technicznego naszych mebli. Dokładnie sprawdźmy czy nasze meble nie noszą pierwszych oznak dokumentujących trud minionego sezonu. Pęknięcia, rysy, czy odklejająca się okleina, to niewielkie uszkodzenia, które wymagają jednak natychmiastowej naprawy. Nie musimy korzystać z usług stolarza. Drobne prace naprawcze możemy wykonać sami.

Szybka restauracja mebli
Najczęstszym utrapieniem, jakie dotyka nasze meble jest uszkodzenie okleiny na rogu przedmiotu, czy to stolika, czy też krzesła. Do naprawy tej usterki niezbędny będzie pasek nowej okleiny z klejem termozgrzewalnym, a także żelazko i papier ścierny. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednią kolorystykę, pasującą do naszego mebla. Żeby pasek starej okleiny łatwo odszedł, należy dobrze rozgrzać go żelazkiem (przez ścierkę), tak by klej się rozmiękczył. Teraz pasek nie będzie stawiał oporu i z łatwością go zdejmiemy. Następnie, dokładnie oczyszczamy powierzchnię i szlifujemy papierem ściernym, tak, by stała się gładka. Na przygotowaną powierzchnię przykładamy nową okleinę i dociskamy ją rozgrzanym żelazkiem (również przez ściereczkę), tak, żeby klej się rozpuścił i przytwierdził do nowy pasek do powierzchni. Nasz mebel odzyskał swoją witalność. Pęknięcia i drobne ubytki w meblach drewnianych również nie powinny pozostać bez naszej reakcji. W sklepach dostępne są specjalne kity do mebli drewnianych, które idealnie nadają się do wypełnienia powstałych ubytków. Produkty te, dostępne są w różnych odcieniach, dzięki temu, nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem kolorystyki do naszych mebli. Kit należy rozprowadzić szpachelką i pozostawić do wyschnięcia. Kiedy kit stwardnieje, usuwamy jego nadmiar poprzez delikatne zeszlifowanie papierem ściernym.

Zabezpiecz przed nadchodzącym sezonem
Po przygotowaniu mebli pod kątem technicznym, wypełnieniem pęknięć i renowacji okleiny, należy poddać je impregnacji, która zabezpieczy drewno i utrwali jego żywotność na nadchodzący sezon.

Domowe sposoby pielęgnacji mebli
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jest dokładne oczyszczenie. Należy zetrzeć kurz oraz starannie usunąć wszelkie zabrudzenia widoczne na powierzchni. W tym celu użyjmy preparatów specjalnie przeznaczonych do czyszczenia mebli. Pamiętajmy, że drewna nie należy przemoczyć, nie przesadzajmy więc z ilością zastosowanego środka czy też wody. Możemy skorzystać również z popularnych domowych środków wspomagających pielęgnację mebli drewnianych. Jednym z idealnych sposób czyszczenia powierzchni drewnianych jest napar z herbaty. Wystarczy zaparzyć kilka torebek w litrze wody i namoczyć gąbkę w naparze. Po umyciu mebli, wytrzyjmy je do sucha. Jeżeli tworzywem naszych mebli jest drewno pochodzące z drzew owocowych, można użyć bezbarwnej pasty do butów jako środka do polerowania ich powierzchni. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości pasty. Do mebli wiklinowych, które równie często stoją w naszych ogrodach, polecamy zastosowanie oleju słonecznikowego. Pamiętajmy, że wikliny nie wolno czyścić wodą.

Właściwa impregnacja
Oczyszczone meble, należy poddać impregnacji, która zabezpieczy ich powierzchnię przed skutkiem działania trudnych czynników atmosferycznych, jak silne wiatry, opady deszczu czy nadmiar promieni słonecznych.

Painting and wood preservationNa rynku dostępnych jest wiele produktów służących jako skuteczne impregnaty. Pierwszym z nich są oleje impregnujące. Ich działanie sprawi, że woda będzie spływać po powierzchni drewna, co zapobiegnie jej przedostawaniu się do jego wnętrza. Środki te wykazują również silne działanie przeciwgrzybicze. Zintensyfikują kolorystykę i odcień drewna, podkreślając jego naturalność. Chronią również powierzchnię mebli przed powstawaniem plam i szarzeniem ich powierzchni. Olej należy nakładać przy pomocy dołączonej do produktu gąbki. Nie należy przesadzać z ilością środka. Aplikacja powinna odbywać się przy pomocy jednostajnego nacisku, przesuwanego wzdłuż słojów drewna. Właściwa impregnacja olejem, powinna zawierać naniesienie trzech cienkich warstw w odstępach czterogodzinnych. Obok olejów, mamy do dyspozycji lakiery. W przeciwieństwie do tych pierwszych, które można nakładać na wcześniej naniesione warstwy oleju, pozostałości po poprzednim lakierowaniu należy dokładnie usunąć. Na rynku dostępne są produkty, które mogą nadać naszym meblom charakteru matowego lub błyszczącego. Są one odporne na działanie wody, a ich warstwa podobnie jak przy zastosowaniu oleju, zabezpieczy drewno przed jej wchłanianiem. Lakier nanosimy pędzlem.   Odpowiednia impregnacja i konserwacja naszych mebli ogrodowych, zapewni im skuteczną ochronę przed naturalnym procesem starzenia się drewna, wytracaniem jego koloru, niszczeniem wskutek działania wilgoci. Meble ogrodowe to nie tylko funkcjonalność, lecz również swoista ozdoba naszego ogrodu. Dlatego, warto zadbać o to, by długo zachowały swoją atrakcyjność.

indeks Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.