Jedzenie dobre dla zębów. Jedz to, co pomoże Ci zachować piękny uśmiech

Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na naszą sylwetkę czy samopoczucie. Niektóre pokarmy mogą być również pomocne w utrzymaniu higieny jamy ustnej, mogą pomóc cieszyć się zdrowymi zębami na dłużej. W zielonej herbacie znajdziemy fluor, truskawki działają wybielająco, a marchew działa jak nić dentystyczna. Zobacz, co jeść aby mieć piękne zęby.

Korzystna dla zębów dieta musi zawierać dużo wapnia, tłuszcze i witaminy. Dlatego osoby, które chcą zachować zdrowe i białe zęby na długo muszą nie tylko odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i zjawiać się na regularnych wizytach u stomatologa. Warto zadbać także o prawidłową dietę, która pomoże w utrzymaniu pięknego uśmiechu. Dietę bogatą w witaminy oraz składniki ułatwiające ich wchłanianie.

Powszechnie wiadomo, że cukry są dla zębów szkodliwe i należy ograniczyć ich spożycie. Dlaczego? To właśnie cukry są najlepszym medium dla kwasów, które uszkadzają szkliwo, a także prowadzą do ubytków. Wystrzegać należy się także tych produktów, które utrudniają przyswajanie wapnia. Ten ostatni ma zbawienny wpływ na zęby, ponieważ stanowi podstawowy materiał budulcowy struktury zębów. Złamania, kruchość i próchnica zębów to objawy niedoboru wapnia, który jest poważnym problemem. Regularne spożywanie produktów mlecznych (jogurty, kefir maślanka, mleko) to najlepszy sposób na dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia do organizmu. Uczulonym na białko mleka krowiego polecamy mleko kozie albo suplementy diety dostarczające wapń.

apple-19309_1280Wrogiem płytki nazębnej i próchnicy, a zatem sprzymierzeńcem zdrowych zębów jest żółty ser. Żucie go podnosi pH płytki nazębnej, co zmniejsza ryzyko próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Dzieje się tak dlatego, że spożycie żółtego sera wiąże się ze stymulacją wytwarzania śliny, a ta z kolei zabezpiecza przed spadkiem pH. Ponadto, difosforany zawarte w serze wzmacniają szkliwo poddawane niekorzystnemu działaniu kwasów.

Dobremu wchłanianiu wapnia sprzyja witamina D, która ma także podstawowe znaczenie dla twardości zębów i kości. Właśnie ta witamina odpowiada za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową i mineralizację szkliwa zębów. Gdzie jej szukać? Najlepszym źródłem witaminy D są tłuste ryby jak łosoś czy makrela.

Surowa marchew może zastąpić szczoteczkę! Dzięki bogatej zawartości witaminy A marchew pomaga dbać o dobry stan dziąseł oraz mineralizację zębów. Co więcej, marchew doskonale oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych, przez co przeciwdziała powstawaniu kamienia nazębnego. Spożywanie surowej marchwi przez dzieci pomaga w formowaniu prawidłowego zgryzu i prostuje zęby.

Koenzym Q10 kojarzony jest głównie z zapobieganiem powstawaniu zmarszczkom. Jego działanie to także wpływ na procesy energetyczne organizmu, poprawa odporności, a także wpływ na kondycję przyzębia. Koenzym Q10 ponadto chroni dziąsła przed drobnoustrojami powodującymi paradontozę. Naturalnym źródłem tego składnika są brokuły, które zawierają również znaczące ilości wapnia, a także zapobiegają odsłanianiu szyjek zębowych. Aby zachować najlepsze właściwości ożywcze nie można ich gotować dłużej niż pięć minut.

strawberries-164726_1280Jedzenie truskawek to najprzyjemniejszy sposób na białe zęby. Dzięki dużej ilości kwasu jabłkowego te smaczne owoce mają właściwości wybielające. Ponadto, zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach i odgrywają istotną rolę przy zapaleniach jamy ustnej. Truskawki bowiem wspomagają procesy regeneracji i oczyszczają miejsca chorobowo zmienione.

Choć olej kokosowy nie jest zbyt popularny i wzbudza kontrowersje, to ma on bardzo dobry wpływ na zęby. Niszczy bowiem drobnoustroje odpowiedzialne za wytwarzanie kwasów uszkadzających szkliwo, zapobiega próchnicy, a także pomaga w zwalczaniu drożdży wywołujących pleśniawki oraz zwiększa wchłanianie wapnia i magnezu

Trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie dostarcza niezbędnej dawki fluoru, który nie tylko zwalcza próchnicę, ale także wzmacnia zębinę i szkliwo. Zielona herbata dostarcza także polifenoli posiadających właściwości antybakteryjne.

Artykuł przygotowano we współpracy z lpustomatologia.pl