Wciel się w Mikołaja, albo… Mikołajkę

Bale karnawałowe to doskonała okazja do tego, by wcielić się w kogoś innego. Przyjemność z przebierania się czerpią nie tylko dzieci, ale i dorośli. Te pierwsze – uwielbiają przywdziewać suknie księżniczek i pióropusze walecznych Indian, dorośli – szukają zazwyczaj mniej oczywistych wyzwań ubraniowych. Jest jednak jeden strój, który występuje we wszystkich wariantach: dla dzieci i dorosłych, w wersji damskiej i męskiej. Mowa o stroju świętego Mikołaja i jego damskiej odmianie – stroju Mikołajki.

Pora rozdać prezenty

Karnawał to nie jedyna okazja do przebieranych zabaw. Społeczeństwo równie chętnie sięga po kostiumy w okresie Halloween oraz innych, mniejszych okazji. Taką okazją są Święta Bożego Narodzenia, kiedy Mikołaj powinien przynieść prezent dziecku.

Przy szerokim asortymencie w sklepach – dziś czerwoną czapkę może przywdziać zarówno ojciec, jak i mama, ponieważ oprócz tradycyjnego stroju Mikołaja (czerwone spodnia, czerwona góra, broda i obowiązkowo właśnie czapka), wiele sklepów posiada w ofercie strój Mikołajki.

Wystarczy aby mama przywdziała czerwoną sukienkę z białymi wstawkami oraz tradycyjną mikołajową czapeczkę… i prezenty mogą zostać rozdane.

Zimowe imprezy

Wśród młodzieży i studentów coraz większą popularnością cieszą się zimowe imprezy przebierane, na których jest miejsce zarówno na rozmowy, tańce, jak i wymienienie się prezentami.

Często odbywają się one 6 grudnia z okazji Mikołajek. Taka impreza stanowi doskonałą okazję dla Pań do tego, by nieco urozmaicić strój Mikołajki i pokazać jego bardziej niegrzeczną wersję. Niech mikołajowa sukienka będzie nieco krótsza i w towarzystwie wysokich obcasów oraz mocno czerwonej szminki. Jedynie czapka powinna pozostać bez zmian.

Do rodzinnej fotografii

Strój Mikołajki i Mikołaja to również doskonały pomysł na zrobienie rodzinnego zdjęcia świątecznego. W sklepach z kostiumami bez problemu można dostać modele dziecięce – dziewczęce i chłopięce.

Kiedy cała rodzina założy tego typu przebrania, zdjęcia z pewnością nabiorą niepowtarzalnego klimatu i będą miłym dla oka utrwaleniem Świąt. Dzieci, przebierając się za Małą Mikołajkę i Małego Mikołaja, z pewnością będą miały dużo frajdy, a takie przywdziewanie stroi do zdjęć to doskonały pretekst do wspólnego spędzenia czasu i odbycia krótkiej rozmowy z dziećmi o Świętach.

Urok grudnia w halloween?

Są odważni, którzy po strój Mikołaja sięgają w Halloween. W końcu przebranie, to przebranie, prawda? Nie ma tu żadnych zakazów, a z mikołajowym strojem w Halloween na pewno będziemy się wyróżniać wśród innych przebranych.

Jeśli faktycznie chcemy się zdecydować na taką opcję, to warto dodać naszemu przebraniu trochę pazura. Niech Mikołaj zamiast białej brody – ma czarną. Panie w strojach Mikołajki niech postrzępią nieco sukienki, a oczy mocno podkreślą czarnym eyelinerem. Demoniczne święta nadchodzą!

Święty Mikołaj

No dobrze, ale skąd w ogóle pomysł by przebierać się akurat za Świętego Mikołaja?

Święty Mikołaj to postać, która na stałe wpisała się w tradycję bożonarodzeniową. Początkowo odnosiła się postaci Świętego, biskupa z Miry. Święty ten, według legend, roznosił prezenty dla biednych, niewiele miał jednak wspólnego z obecnie utrwalonym w popkulturze brodaczem.

Mikołaj w czerwonym kostiumie, z białą brodą, saniami zaprzężonymi przez renifery i grupą elfów na Laponii, to wytwór kultury brytyjskiej i amerykańskiej. Spopularyzowany został w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie F. Mizena.

Pani Mikołajowa

Pani Mikołajowa to natomiast wytwór literacki Jamesa Reesa, który później zaczął być ukazywany w dziełach innych autorów. Postać ta popularność zaczęła zyskiwać dopiero około 1900 roku.

Została entuzjastycznie przyjęta przez społeczeństwo, a to za sprawą wykreowania jej, jako osoby życzliwej i ciepłej, wspierającej swojego męża, Mikołaja.

Stąd strój Mikołajki stał się równie chętnie wybieranym, co strój Mikołaja, ponieważ Mikołajowa okazała się postacią, w którą warto się wcielić.

Źródło: Bene – dostawca strojów Mikołajki i Mikołaja.