Mobilne, wszechstronne i funkcjonalne kontenery

Zdarza się niekiedy, że jakiś wynalazek całkowicie wykracza poza pierwotne założenia swego twórcy i zaczyna jakby żyć własnym życiem zyskując zupełnie nowe, nieprzewidziane na początku funkcje. O czymś takim można chyba mówić w odniesieniu do kontenerów, które już dawno przestały służyć wyłącznie jako pojemniki do przewożenia towarów.

Historia transportu kontenerowego

Wynalezione niemal przed stu laty kontenery, czyli swego rodzaju wielkich rozmiarów skrzynie służące do przewozu różnego rodzaju towarów, zyskały szczególną popularność już w latach 50-tych XX wieku, kiedy to okazało się, że nadają się do transportu niemal każdego ładunku. Wzrost ich znaczenia wiązał się również z faktem, że znacznie ułatwiały one przeładunek, a ich zestandaryzowane rozmiary pozwalały na zbudowanie specjalnych kontenerowców, początkowo głównie jako jednostek pływających.

Obecnie do przewozu kontenerów wykorzystuje się także transport kolejowy i samochodowy, a samych rodzajów skrzyń jest bardzo wiele. Różnice dotyczą nie tylko przeznaczenia, już dawno bowiem kontenery przestały służyć wyłącznie jako pojemniki do przewozu towarów, ale także rodzajów ładunku, sposobu transportu, wreszcie samej budowy. Jeśli chodzi o wymianę handlową, to kontenery przeznaczone do przewożenia ładunków, charakteryzują się one ujednoliconą konstrukcją umożliwiającą ich wielokrotne użycie oraz przewóz różnymi środkami transportu.

Kariera kontenera

Rynek kontenerów to dzisiaj nie tylko składowanie towarów, ich transport czy przeładunek. Lekkie, przenośne i stosunkowo niedrogie konstrukcje kontenerowe, wykorzystywane są powszechnie jako pomieszczenia magazynowe, socjalne, sanitarne, biurowe, handlowe, gastronomiczne, a nawet mieszkalne. Idealnie sprawdzają się na przykład jako tymczasowe pomieszczenie socjalne dla pracowników na budowach, czy też podczas imprez masowych pod gołym niebem, kiedy to wykorzystuje się je jako mobilne biura, szatnie, sanitariaty, garderoby.

W każdej z tych sytuacji kontenery okazują się bardzo funkcjonalne, z uwagi na ich mobilność, solidność i ekonomiczność. Ponadto do popularności nowoczesnych kontenerów przyczynia się ich modułowa konstrukcja, która sprawia, że można z nich tworzyć nawet duże obiekty o charakterze stacjonarnym, takie jak chociażby biura czy lokale rozrywkowe. Wyposażenie wygodnych w użytkowaniu wnętrz można z łatwością dostosować do określonych funkcji, a nawet zainstalować w nich ogrzewanie i podłączyć media.

Obok tych zalet nie bez znaczenia są przystępne koszty, niezależnie od tego, czy kupujemy dany kontener, czy też czasowo go wynajmujemy. W obu przypadkach koszty będą zdecydowanie niższe niż budowa czy nawet eksploatacja stacjonarnego budynku.

Oryginalny dom

W ostatnim czasie coraz większą rangę zyskują kontenery mieszkalne. Dotychczas używano tych obiektów raczej w nadzwyczajnych przypadkach, na przykład w czasie klęsk żywiołowych, jako zastępczych pomieszczeń dla osób, które straciły dach nad głową. Wykorzystywano w tym celu moduły kontenerowe o specjalnej konstrukcji, z wprawionymi oknami i drzwiami oraz wszelkim niezbędnym wyposażeniem kuchennym, sanitarnym, instalacją wodną i elektryczną.

Tymczasem kontenery mieszkalne to nie tylko doraźne rozwiązanie na wypadek nieszczęścia. Wiele się mówi na przykład o problemach związanych z tanim budownictwem socjalnym, kontenerowe konstrukcje mogą okazać się znakomitym wyjściem z patowej sytuacji, czego dowiodły już niektóre samorządy stawiając na swoim terenie całe osiedla kontenerowych domków. Mało tego, pojawiła się swego rodzaju moda na domy letniskowe, a nawet całoroczne, zbudowane z kontenerowych modułów, tym bardziej, że producenci oferują bardzo zróżnicowany asortyment zarówno pod względem kształtów, wymiarów i rodzajów użytych materiałów, jak i koloru.

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Agropom produkującą kontenery przeznaczone do rożnych zastosowań.