Wibracje – jak pozbyć się problemu?

Wibracje, będące pochodną hałasu generowanego przez pracujące urządzenia, są zjawiskiem niezwykle dokuczliwym i uciążliwym, z którym można się spotkać nie tylko w halach produkcyjnych wielkich zakładów przemysłowych. Na działanie silnych wibracji jesteśmy narażeni dosłownie wszędzie, nawet w zaciszu własnego domu lub w bezpiecznej przestrzeni wnętrza samochodu. Jak można poradzić sobie z tym uporczywym problemem?

Jak powstają wibracje?

Wibracje są niczym innym jak niskoczęstotliwościowymi drganiami akustycznymi, które rozprzestrzeniają się w środowisku ośrodków stałych. Charakterystyka częstotliwości fal sprawia, że w przypadku kontaktu z drgającym ośrodkiem, wibracje przenoszone są dalej, także do organizmu ludzkiego. Zjawisko to, choć na pozór nieszkodliwe, wywiera bardzo negatywny na organy wewnętrzne i układ kostny, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do trwałych zmian chorobowych. Wibracje, w każdym przypadku, powinny być zatem traktowane jako zjawisko wysoce niepożądane i należy dążyć do ich ograniczenia – nie istotne czy w domu czy w miejscu wykonywania pracy.

Jak poradzić sobie z problemem?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą na zniwelowanie problemu występowania wibracji. Z metod “domowych” dość dobrą skuteczność wykazują zwykłe wytłoczki po jajkach. Wykorzystane jako obicie ścian i/lub sufitów w pomieszczeniach, w których pojawia się zjawisko drgania, pozwalają na wytłumienie hałasu,ma co za tym idzie – także wibracji. Metoda ta nie jest jednak w stu procentach skuteczna. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest estetyka a raczej jej brak. W roli izolatora drgań, znacznie lepiej sprawdzą się maty antywibracyjne.

Jak to działa?

Mata antywibracyjna ma za zadanie eliminować pogłosy, jakie powstają w wyniku oddziaływania fal dźwiękowych w środowisku stałym. Mata, stanowiąca obicie ścian, pochłania dźwięki o niskiej częstotliwości, nie dopuszczając do ich odbicia i powstania drgań. Taki sam efekt można uzyskać wykorzystując matę antywibracyjną jako podkład, na którym stawiane jest urządzenie, będące źródłem wibracji. Ważny jest natomiast prawidłowy dobór maty antywibracyjnej. Ma to szczególnie duże znaczenie, nie tylko ze względu na skuteczność wygłuszenia. Nieprawidłowo dobrany materiał wygłuszający może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu, w którym został użyty.

Na miarę potrzeb

Maty antywibracyjne występują w wielu wariantach i konfiguracjach. Zwykle stanowią one gotowe rozwiązania, jednak niektóre rodzaje materiałów wygłuszających można dostosować do indywidualnych potrzeb. W pomieszczeniach, w których natężenie wibracji można określić jako znaczne, standardem są ciężkie materiały, wyposażone w siatkę aluminiową. Ich montaż jest nieco utrudniony, głównie ze względu na znaczną masę i sporą nieporęczność. W przypadku twardych mar, o których mowa, należy pamiętać, że nie mogą być one montowane w pobliżu źródła ciepła, bowiem siatka aluminiowa, która stanowi wzmocnienie materiału, stanowi doskonały przewodnik dla wysokich temperatur. Rozgrzane aluminium będzie przyczyną topienia powierzchni maty.

Na rynku nie brakuje także lżejszych rozwiązań, które przeznaczone są do montażu w miejscach, gdzie natężenie hałasu nie jest już tak znaczne. Przykładem mogą być tu specjalne taśmy wygłuszające, montowane na powierzchni styku hałasującego urządzenia z podłożem, ścianą lub innym urządzeniem. Rozwiązanie to jest niezwykle proste w aplikacji, a przy tym skuteczne.

Lżejsze materiały mogą być swobodnie modyfikowane, poprzez przycinanie do odpowiedniej wielkości lub kształtu. Nie należy tego natomiast robić z ciężkimi i twardymi matami wygłuszającymi.

Materiał przygotowany przez Wibroizolację Polska, firmę produkującą maty antywibracyjne i zestawy wygłuszające.