Instalacja centralnego ogrzewania

Jeśli mamy problem z centralnym ogrzewaniem to być może potrzebna będzie wymiana instalacji. W przypadku instalacji grzewczych starego typu np instalacji otwartej, grawitacyjnej czy skorodowanej ze starszego typu kotłem należałoby wymienić wszystko w całości.

Zacznijmy od kotła. Aby pracował on wydajniej należy wyposażyć go w układ automatycznej regulacji, który będzie zapewniał utrzymanie temperatury pomieszczeń bez względu na zewnętrzne czynniki. Idealnym regulatorem może stać się termostat pokojowy, bez lub z programatorem bądź chociażby regulator pogodowy. Standardowym wyposażeniem ówczesnych instalacji grzewczych są pompy obiegowe. Dzięki nim możemy w dowolnym czasie wymienić rury na mniejszą średnicę i poprowadzić w dowolny sposób, nie tracąc przy tym wymaganego ciepła. Otrzymujemy kolejną też możliwość zamontowania zaworów regulacyjnych oraz filtra zanieczyszczeń. Jednak pamiętajmy, że wspomniane urządzenie nie należy montować w instalacjach starszego typu, które nie mają pompy obiegowej.

Jeśli zajdzie potrzeba, że będziemy musieli zamknąć instalację centralnego ogrzewania należałoby się odnieść do typu ogrzewania: czy jest ona starego typu czy już bardziej innowacyjna. Jeśli mamy do czynienia ze starą instalacją to do zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia mogłoby nam posłużyć naczynie zbiorcze. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda wypełniająca ma nieprzerwany kontakt z powietrzem, jednak zwiększa to i przyspiesza korozję elementów systemu. Dlatego warto pomyśleć o przeróbce otwartej instalacji grzewczej na zamkniętą. Jest to niezbędne zwłaszcza, gdy rozważamy modernizację instalacji zasilanej kotłem gazowym lub olejowym.

Może rozważyć kotły wiszące i niektóre modele stojące ale jeśli ich moc nominalna jest do 300 kW i jeśli kotły takie wyposażone są w w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Częste pytanie jakie sobie możemy zadać jest czy w trakcie wymiany instalacji grzewczej potrzebne są nowe rury? Jeżeli nadają się do dalszej eksploatacji to nie wymagają wymiany, jeśli jednak zarośnięte są kamieniem muszą ulec wymianie. Ale jeśli zdecydujemy jednak, iż pomimo dobrego stanu rur chcemy wymienić je na nowe to które wybrać? Warto przed rozpoczęciem prac związanych z wymianą całego ogrzewania centralnego sporządzić wstępny projekt z określeniem średnicy rur i ich długości. Nowoczesne instalacje projektowane powinny składać się z rus miedzianych lub rur z tworzywa o mniejszej niż dawniej średnicy. Jeśli natomiast chcemy wymienić tylko jakiś odcinek instalacji to nie należy mieszać materiałów. Co to oznacza? Że jeśli mieliśmy rury miedziane to nowy odcinek powinien składać się również z rur miedzianych. Nie wolno też zmniejszać średnicy tych rur.

Podczas remontu najlepiej nową instalację poprowadzić po wierzchu ścian lub w bruzdach.

Najlepsze do tego będą rury sztywne czyli stalowe lub miedziane. Natomiast te, które będą prowadzone po podłodze powinny być giętkie. Najlepiej aby odcinek od rozdzielacza do grzejnika był połączony jedną rurą, gdyż zapobiegnie to ewentualnym przeciekom.

Instalacja centralnego ogrzewania zawsze nasprasza wiele trudności, jednakże im więcej wiemy na temat montażu, tym zawsze dla nas lepiej.

Artykuł opracowany przez redakcję zespołu – sklep internetowy moskal.pl