Jak dobrze zaplanować przeprowadzkę starszej osoby?

Wiele osób stoi przed kwestią przeprowadzki rodziców do nowego miejsca. Takie przenosiny nie są prostą sprawą, zarówno dla firmy przeprowadzkowej, jak i samych zainteresowanych. Przeprowadzka osób starszych do nowego domu lub mieszkania musi być bardzo dobrze przemyślana i zaplanowana – nie da się jej zorganizować w kilka dni. Gdy się na nią decydujemy, powinniśmy skorzystać z usług ekipy, która ma doświadczenie.

Gdy zapada decyzja o przeprowadzce do nowego miejsca, natychmiast pojawiają się problemy, które trzeba rozwiązywać. To nieuniknione, więc im prędzej zdamy sobie sprawę z tego, ile pracy nas czeka, tym lepiej. Przeprowadzka młodego człowieka znacząco różni się od przeprowadzki starszych osób, które bardzo często przeżyły w jednym miejscu kilkadziesiąt lat. Aby uniknąć przykrych w skutkach błędów, nie denerwować siebie samego oraz nie narażać na niepotrzebny stres seniorów – zacznijmy planowanie przeprowadzki, jak najwcześniej.

Przeprowadzka – od czego zacząć?

Choć większość seniorów powie, że dobrego czasu na przeprowadzkę w tym wieku nie ma, to jednak warto całe przedsięwzięcie dobrze zaplanować. Oczywiście termin przeprowadzki jest sprawą indywidualną i przy jego ustalaniu powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników. Niezwykle ważną rzeczą jest szczera rozmowa z seniorem, przedstawienie całej sytuacji, wytłumaczenie jej zasadności i zaproponowanie terminu. Zdecydowanie lepiej przeprowadzać się wiosną i latem, gdy jest ciepło. Letnia pogoda sprzyja przygotowaniu przeprowadzki, z którą czasem związany jest remont nowego domu lub mieszkania. Musimy przecież zapewnić seniorowi godne warunki – przygotować pomieszczenia, zakupić meble, wyposażyć łazienkę. Pora roku ma również znaczenie, gdy starsza osoba zamienia własne mieszkanie na dom seniora. Kolejną sprawą jest stan zdrowia seniora. Warto wybrać moment, gdy nestor czuje się dobrze, nie ma zaplanowanych zabiegów medycznych lub bardziej skomplikowanych badań. Zwracajmy również uwagę na to, aby całość działań nie odbywała się, gdy na dworze panują afrykańskie upały.

Co musimy zrobić, a co może poczekać

Przede wszystkim na początku należy zająć się wyborem firmy, która organizuje przeprowadzki (większość osób nie stać na samodzielne jej wykonanie). W dalszej kolejności przychodzi czas na ustalenie listy rzeczy, która w nowym miejscu zamieszkania będzie potrzebna. Jest to dobry moment na to, aby pozbyć się starych mebli, niepotrzebnego sprzętu RTV lub AGD, starej garderoby i tym podobnych rzeczy. Na pewno warto zatroszczyć się o to, co dla seniora ma największe znaczenie – rodzinne pamiątki.Kolejną rzeczą jest pakowanie dobytku – warto to dobrze zaplanować. Kartony, którymi dysponujemy powinny być nowe, nieuszkodzone, solidne, posiadać wycięte uchwyty. Zadbajmy o odpowiednią ich ilość oraz dobre materiały dodatkowe: taśmy, folie zwykłe i bąbelkowe, papier lub wypełniacze do kartonów. Pakując rzeczy segregujmy je – nie mieszajmy rzeczy ciężkich ze szklanymi. Przeznaczmy oddzielne kartony na książki, pamiątki, dokumentację i ubrania.Takie działania pozwolą nam sprawnie uporać się z przeprowadzką. Nie odkładajmy ich na ostatnią chwilę. Jeśli korzystamy z usług wyspecjalizowanej firmy, np. bagażówki Adama Chodzińskiego – poprośmy o pomoc – to nic nie kosztuje.

Firma transportowa, a może przeprowadzka własnymi siłami?

Na pewno każdy, kto organizował choć raz w życiu przeprowadzkę, zadawał sobie to pytanie. Przeprowadzka seniorów jest specyficzna i wymaga zdecydowanych działań. Często stan zdrowia nestorów rodu nie pozwala na to, aby przenosiny trwały zbyt długo. Całość działań musi być więc skoordynowana. Firma transportowa, przeprowadzkowa lub specjaliści od taxi bagaż, którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz ludźmi, na pewno szybciej poradzą sobie z demontażem mebli, pakowaniem rzeczy, wynoszeniem kartonów i pozostałego dobytku, transportem, a także późniejszym wniesieniem oraz poukładaniem wszystkiego na swoje miejsce. Firmy realizujące przeprowadzki są na pewno dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które pracują i nie mają dostatecznej ilości czasu, ani możliwości technicznych, aby sprostać zadaniu.