Jak działają przepompownie ścieków

Funkcjonalność mieszkania nie odnosi się wyłącznie do właściwej aranżacji, czy doborze mebli. Ważne jest również to, by można było w łatwy sposób korzystać ze wszystkich posiadanych urządzeń i technologii. Nie zawsze jest to możliwe, jeśli architektura powierzchni, bądź wykonane instalacje, z góry narzucają mniej korzystne rozwiązania.

Problem z odpływem ścieków

Jest to wbrew pozorom dość częsta okoliczność, jednak nie oznacza to wcale, że trzeba zapomnieć o korzystaniu z wody w łazience, kuchni czy toalecie. Dzięki przepompowniom ścieków można skutecznie poradzić sobie z taką sytuacją, bez konieczności przebudowywania wnętrza od podstaw konstrukcyjnych. Takie urządzenia przydają się wtedy, gdy kanał ściekowy znajduje się wyżej niż odpływ brudnej wody.

Jakie przepompownie ścieków wybrać

Analizując dostępne przepompownie w sprzedaży, można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje. Ze względu na zastosowanie rozróżnia się takie do ścieków szarych, czyli zanieczyszczeń pochodzących z łazienki bądź kuchni. Są także dostępne wersje przeznaczone do ścieków czarnych z toalety. Zatem wybór jest właściwie podyktowany tym, w jakim pomieszczeniu mają zostać wykorzystane te urządzenia.

Oczywiście, przy założeniu, że łazienka i toaleta są oddzielnymi pomieszczeniami. W przeciwnym wypadku należy zastosować przepompownie do ścieków czarnych zawierających fekalia. Urządzenia te można również precyzyjnie dobrać pod kątem ilości napływających ścieków, jaką trzeba za jednym razem odprowadzić.

Odpowiednie miejsce dla przepompowni ścieków

Biorąc pod uwagę to, że przepompownie ścieków mogą być jedno, jak i dwupompowe, trzeba się liczyć z tym, że będą zajmować nieco miejsca. Nie oznacza to jednak, że mając mieszkanie o niedużym metrażu, nie będzie można zainstalować takiego urządzenia. Na szczęście przepompownie montuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, czyli w piwnicy.

Dostępne są także w sprzedaży przepompownie zanurzeniowe, które montuje się w studzienkach. Oczywiście montaż przepompowni najlepiej zlecić fachowcom. W tym przypadku warto przede wszystkim wziąć pod uwagę usługę firmy, która sprzedaje bądź jest producentem takich urządzeń.

Jak poznać dobrą jakość przepompowni ścieków

Poprawne funkcjonowanie przepompowni zależy w dużej mierze od ich prawidłowej instalacji. Niemniej same urządzenia także powinny odznaczać się określonymi cechami. Mianowicie warto się zastanowić nad tym, czy lepsze będą przepompownie ze swobodnym przepływem, czy zaopatrzone w wirnik. Te, które zapewniają swobodny przepływ ścieków są najlepsze do odprowadzania ścieków czarnych. Z kolei te z wirnikiem zapewniają większą oszczędność energii, gdyż tłoczą mniejszą ilość ścieków. Wybór powinien być ustalany indywidualnie i uwzględniać to, ile osób będzie codziennie korzystać z mediów.

O czym pamiętać podczas zakupu

Przepompownie ścieków powinny zawierać w zestawie wszystkie niezbędne elementy. Odnosi się to zwłaszcza do tych, których zadanie polega na odprowadzaniu czarnych nieczystości. Wówczas przepompownie są sprzedawane razem z klapami zwrotnymi. Warto także sprawdzić, czy do produktu dołączane są złączki, czy też trzeba je zamówić oddzielnie.

Gdzie korzysta się z przepompowni ścieków

Przepompownie montuje się nie tylko w gospodarstwach domowych. Jeśli istnieje taka konieczność, stosują je również gospodarstwa rolne, zakłady przemysłowe czy osiedla jednorodzinne. Są też instalowane w miejskich systemach kanalizacyjnych i w ośrodkach wypoczynkowych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie zauważalny jest wyraźny uskok, który uniemożliwia odprowadzenie ścieków w tradycyjny sposób, za pomocą zwykłego systemu odpływowego.

Jeśli przepompownie są instalowane na przykład w mieście, wówczas ścieki są odprowadzane albo od razu do oczyszczalni, albo do specjalnych kolektorów. Wówczas ważne jest to, by dobrać taki zbiornik, który sprawdzi się na danej powierzchni, tak pod względem średnicy, jak i wysokości, czy pod kątem doboru średnicy rurociągu tłocznego.

Źródło: P.W. Metalbud – profesjonalne przepompownie ścieków i innych nieczystości.